Romoda Ferenc, az óbecsei II. helyi közösség tanácsának elnöke egy kötetlen beszélgetés során rengeteg hasznos információval szolgált. Mint mondta, óbecsei polgárok lelkes csapata (Bíró Imre indítványára) ráérzett a civil szervezetek létjogosultságára, és 2001-ben megalapította a Pro Domo Sua civil...

2003-ban ismerték fel az összefogás elkerülhetetlenségét. A következő év elején már 7 civil szervezet adta aláírását az együttműködési megállapodáshoz. Feladatuk az akcióprogramok koordinálása lett volna, segítségnyújtás, információ- és tapasztalatcsere. A kezdeti lelkesedés később lanyhult. Ráeszméltek, hogy a megoldást talán a rokon szervezetek összefogásában kellett volna keresni, de gondot okozott az is, hogy 2004-ben a civil szféra öntudata még nem volt kellő fokon. Romoda Ferenc szerint ma már értékes szemináriumok bizonyítják a tudás átvitelének fontosságát. A Pro Domo Sua titkáraként és Óbecse község Civil Szervezeteinek Közössége koordinátoraként keresi a megoldást erre a problémára. Együttműködni lehet és kell, különben valóban csak néma szemlélői lesznek a körülöttük történő eseményeknek.
A pártok és önkormányzatok, országszerte, sokáig igyekeztek ellenállni a civil szervezetek előretörésének. Pártérdekek mögött nem volt feltétlenül közös érdek is, megtörtént, hogy az adott városrész vagy tevékenység problémáját sem ismerték kellőképpen. A civil szférából érkező aktivista ezzel szemben mentes volt a pártprogramoktól, és rálátott arra, amivel az adott időben foglalkozott. A II. helyi közösségben az elmúlt 4 év alatt sok újdonság történt. A kezdet nem volt zökkenőmentes, a tagok többsége civil szervezetekből toborzódott. Munkájuk elnyerte a polgárok tetszését. Nagy elégedetlenséget váltott ki a polgárok között, amikor 2005 februárja és májusa között a helyi közösségeket Óbecsén fölöslegesnek nyilvánították. Aztán, nyomásra, mindent visszaállítottak a régi kerékvágásba, mert a polgárok igényelték ezt a szervezési-működési formát. Dolgoznak. Feladatukként jelölték ki az átjárók rendbe tételét. Nagy hangsúlyt kaptak a kommunális kérdések és a szociális bizottság. Rengeteg segítség érkezik a szociális és a gerontológiai központtól, a Vöröskereszttől, az egyházaktól. Egymás munkájára tudnak építeni. A II. helyi közösség területén él a legtöbb szociális juttatást igénylő személy, akik különös odafigyelést igényelnek. Igyekeztek segíteni a gyermekeiket egyedül nevelő szülőknek és azoknak is, akik valamilyen testi vagy szellemi fogyatékossággal élnek. Büszkék arra, hogy apró lépésekkel ugyan, de mégis egyfajta önkormányzatot hoztak létre, valódi közösséget kicsiben. A civil szférában megtanultak alapján szükségét érzik, hogy részt vegyenek szakmai szemináriumok megszervezésében. Rendelkezésre bocsátják a termet, hiszen tudják, hogy az összefogásban, a partnerségben és nem utolsósorban az állandó továbbtanulásban van a jövő. Tudás kell a civil szervezetekben, de önkormányzati viszonylatban is. Számítva erre, folytatni szeretnék, mert megállni, vagy visszafordulni már nem szabad, hiszen a lakosság elvárásainak eleget kell tenni.
Romoda szerint haladni kell a korral, és nem szabad megengedni, hogy az események nélkülünk történjenek.