„Az egészséget az emberek az istenektől kérik; ám arra nem gondolnak, hogy megőrzésének módja az ő kezükben van, sőt azáltal, hogy mértéktelenségük következtében az ellenkezőjét érik el, élvezeteik révén önnön egészségük árulói lesznek” (Démokritosz).
Ahogy az idézet is mondja, az egészségünk megőrzése a mi saját kezünkben van, és egy kis odafigyeléssel, mértékleteséggel és a természet erejével megtarthatjuk a legnagyobb kincsünket, a test és a lélek egészségét. Sokat beszéltünk már a gyógynövények fogyasztásáról, belső hatásaikról, most egy kicsit kalandozzunk el a kencék világába. A legtöbben naponta használnak hidratálókrémet, mely tele van méreganyagokkal, kőolajszármazékokkal, pedig egyszerűen otthon is készíthetünk gyógykencét magunknak.
Hidratálókrém avokádóval és rózsával
Hozzávalók (40 g-hoz): 0,5 tk. kakaóvaj-sheavaj keverék, 1 tk. avokádóolaj, 2 ek. rózsaszirom-forrázat, 2 ek. emulgeálóviasz, 2 csepp rózsa-esszenciálisolaj, 3 csepp rózsamuskátli-esszenciálisolaj.
Elkészítése: A kakaóvajat és a sheavajat az avokádóolajjal együtt vízgőz felett felolvasztjuk. Lassan felmelegítjük a rózsaszirom-forrázatot emulgeálóviasszal, amíg a viasz és a forrázat teljesen el nem vegyül. Amikor a keverék kihűlt, hozzácsepegtetjük az olajat. Steril, jól zárható üvegben tároljuk, és három hónapon belül felhasználjuk.
Nyugtató krém kamillával és ligetszépével
Ekcémás és problémás bőrre ajánlott.
Hozzávalók (100 ml-hez): 1 tk. méhviasz, 2 tk. kakaóvaj, 2 ek. mandulaolaj, 1 tk. borágómagolaj, 2 tk. ligetszépeolaj, 2 tk. emulgeálóviasz, 2 ek. kamillaforrázat.
Elkészítése: A méhviaszt, a kakaóvajat, a mandula-, borágómag- és ligetszépeolajat vízgőz felett lassan felmelegítjük. Még melegen eloszlatjuk benne az emulgeálóviaszt és a kamillaforrázatot. Fokozatosan, gyors mozdulatokkal belekeverjük a forrázatba az olajos keveréket, 10 másodpercig keverve. Hagyjuk kihűlni. A krémet steril, jól záródó, sötét falú üvegben tároljuk, és két hónapon belül felhasználjuk.
Friss, mentás, energizáló lábkrém
Hozzávalók (100 g-hoz): 2 tk. kakaóvaj, 2 tk. méhviasz, 2 ek. mandulaolaj, 1 ek. búzacsíraolaj, 2 ek. fodormenta-forrázat, 2 tk. emulgeálóviasz, 10 csepp borsmenta-esszenciálisolaj.
A kakaóvajat, a méhviaszt, a mandula- és búzacsíraolajat vízgőz felett lassan felmelegítjük, amíg az összes hozzávaló el nem olvad. A fodormenta-forrázatot óvatosan megmelegítjük egy lábasban, de nem forraljuk fel. Belekeverjük, és eloszlatjuk benne az emulgeálóviaszt. Az olajos keveréket lehúzzuk a tűzről, lassan hozzákeverjük a forrázatot, és addig kevergetjük, amíg ki nem hűl. Hozzácsepegtetjük a borsmentaolajat, steril üvegbe töltjük, és jól lezárva hűtőbe tesszük, használat alatt végig ott tároljuk. Nyugtató hatása könnyeddé varázsolja a hosszú nap után megfáradt lábakat. A krém legalább két hónapig eláll.
Körömvirágos-zabos testradír
Ez az egyszerű testradír gyöngéden tisztítja, nyugtatja és táplálja a bőrt. A zabról régóta tudják, hogy bőrnyugtató hatású, és a száraz bőrt kiválóan tisztítja és táplálja. Sok poliszacharidot is tartalmaz, mely a vízben oldódva zselés állagú lesz. Ebben a receptben a zabot nyugtató körömvirággal és hámlasztó hatású korpával kevertük. Tisztább és simább bőr lesz a végeredmény.
Hozzávalók (egy adaghoz): 45 g zab, 20 g korpa, 15 g körömvirág.
Elkészítése: A zabot, a korpát és a virágokat egy vékony muszlinkendőbe tesszük, és egy szalaggal szorosan megkötjük. A zsinór segítségével a csapra akasztjuk, és engedjük átfolyni rajta a fürdővizet. Fürdéskor dörzsöljük át a bőrünket a muszlinzsákkal, különösen a száraz területeken.
Citromfüves-rozmaringos fürdőforrázat
A citromfű, a babérlevél és a rozmaring jól ismert, jellegzetes illatú fűszernövény, de a testápolásban is hasznát vehetjük. Ez a serkentő és melegítő hatású, aromás keverék nyugtatja a fáradt izmokat, és ideális bármilyen fizikai igénybevétel, sporttevékenység vagy túlfeszítettség utáni regenerálódásra.
Hozzávalók (egy fürdőhöz): 2 tk. szárított babérlevél felaprítva, 1 tk. rozmaring, 5 csepp citromfű-esszenciálisolaj.
Elkészítése: A babérlevélből és a rozmaringból fél liter forró vízzel forrázatot készítünk. Miután kihűlt, hozzácsepegtetjük az esszenciális olajat. Azonnal felhasználjuk a frissen kiengedett fürdővízben.
Babafürdető olaj
A gyöngéden tápláló napraforgó- és körömvirágolaj adja a bázisát ennek az egyszerű fürdetőolajnak, amely hidratálja a száraz, érzékeny bőrt, és nyugtató, csillapító illatot áraszt. A gyümölcs héjából készült mandarinolaj jó választás gyerekek számára, mert az édes, citrusos illat nyugtató és csillapító hatással van rájuk. Három hónapos kortól használható.
Hozzávalók (100 ml-hez): 5 ek. hidegen sajtolt napraforgóolaj, 4 tk. körömvirágolaj, 10 csepp mandarin-esszenciálisolaj.
Elkészítése: A napraforgó-, körömvirág- és mandarinolajat összekeverjük. Tehetünk belőle 2 kiskanállal a fürdővízbe. A keveréket jól zárható, steril, sötét falú üvegben tároljuk, és három hónapon belül használjuk fel.
Lélekmelengető rózsaszörp
A kényeztető fürdők után egy igazi lélekmelengető rózsaszörp elfogyasztását ajánlom. A rózsa csillapítja a szorongást és javítja a rossz közérzetet, megnyugtatja a szívet és az idegeket, kiegyensúlyozottá tesz bennünket. Erősíti a kondíciónkat, összhangot teremt a szívünk és az elménk között. Ezt az illatos szörpöt használhatjuk gyógynövényforrázatok édesítésére, palacsintához és fagylalt mellé szósznak, vagy vízzel hígítva szörpnek. A recepthez a legjobb, ha a damaszkuszi rózsa vagy a francia rózsa illatos, sötétebb szirmait használjuk.
Hozzávalók (500 ml-hez): 225 g cukor, 1 citrom leve, 1 narancs átszűrt leve, 100 g szárított vagy 10 friss rózsafej szirma.
Elkészítése: A cukrot alacsony tűzön, egy kisebb edényben feloldjuk 300 ml vízben, de nem hagyjuk felforrni, mert attól a szörp homályos lesz. Hozzátesszük a citrom és a narancs levét, lejjebb vesszük a lángot, és lassú tűzön, gyöngyözve, 5 percig főzzük. A következő 15 percben hozzátesszük a rózsaszirmokat, evőkanalanként adagolva, és mindig alaposan elkeverve a következő adag előtt. Levesszük a tűzről az edényt, hagyjuk hűlni, és átszűrjük. Steril üvegbe töltjük, lezárjuk, címkézzük. Hűtőszekrényben tartva 6 hétig is eláll.
Már számtalan gyógynövényes receptet lehet találni, legyünk bátrak válogatni a természet kincsestárából, és maradjunk egészségesek!
(Forrás: Gyógyító növények, Erdők, mezők patikája)