
Nemrégiben tartották meg a magyarországi Tatárszentgyörgyön a CanSat Hungary 2025 középiskolai csapatverseny döntőjét. A diákoknak egy akkora működőképes műholdat kellet megépíteniük fél év alatt, amely belefért egy kólásdobozba. A versenyen 84 csapat több mint 400 versenyzője vett részt.
A fődíjat a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium csapata nyerte meg, amelynek tagjai a temerini Verebélyi Viktor, valamint a magyarkanizsai Kis Botond és Csőke Olivér voltak. Felkészítő tanáruk: Esztelecki Péter, mentoruk Kiss Ádám (Szeged).
Fotó: Németh Ernő
A diákok által megépített szatellit az aszály nagyságát méri. A csapattagok közül a két magyarkanizsai fiú nyilatkozott. Elmondták, amikor azon gondolkoztak, mire lehetne a szerkezetet felhasználni, az interneten olvastak arról, hogy a növények hőmérséklete hogyan függ össze a szárazsággal, és mennyi víz van a növényekben, és így támadt az az ötletük, hogy ezt föl lehetne használni aszály előrejelzésére.
Arra a kérdésre, mekkora gondot okozott az, hogy a szükséges műszerek beleférjenek a kis dobozba, azt válaszolták, ez nem a berendezésektől függött, hanem attól, hogy mennyi energiát nyelnek el működtetéskor, ezért inkább arra fókuszáltak, hogy minél több energiaellátásunk legyen. A tervezés egy-két hónapig tartott, a rendelkezésükre álló további időt a kidolgozásra fordították. A zsűrinek nagyon tetszett az ötlet, a fődíj odaítélésekor kijelentették, nagyon innovatív megoldások vannak a műholdban.
A csapat utazást nyert Hollandiába, az európai űrkutató állomásra. Botond és Olivér még középiskolások ugyan, de már mindketten gondolkoznak a pályaválasztáson, és nem tagadják, hogy az űrkutatás nagyon vonzza őket.
Forrás: Magyarkanizsa Önkormányzatának hírszolgálata