
Vajdaságban Kiss Sára gyógypedagógus, logopédus mellett még sokan tartanak Ringató foglalkozásokat, melyek célja, hogy oldott, szeretetteli légkörben a kisgyermekes szülőkkel megismertessék a zenei nevelés lehetőségeit, a szülők és a gyerekek átéljék a közös éneklés és játék élményét. Március 1-jén pedig megtartották a Farsang Farki Ringató Koncert és Mulatságot a Petőfi Sándor MMK-ban, Újvidéken.
* Te hogyan és hol találkoztál először a Ringatóval?
— A szakmám szerint gyógypedagógus, logopédus vagyok, ebben is dolgozom a diplomám megszerzése óta. Legtöbbször kisgyermekekkel foglalkozom, és az ő szüleikkel konzultálok az elképzelésekről, előrehaladásról, feladatokról. Ez nagy hasonlóság a Ringató foglalkozásokkal, hiszen ott is kisgyermekekkel, kisbabákkal és szüleikkel, nagyszüleikkel találkozunk. A Ringatóval a kiadványaik által ismerkedtem meg, amikor az egyetemen egyik oktatómnál megláttam a szebbnél szebb könyveiket. Akkor csak belelapoztam, és annyit láttam, hogy mennyi dal, mondóka van egy rakáson, és ez egy logopédusnak igen jól jöhet, így a beszerzendő listámra került. Ahogy haladtam az egyetem vége felé, a Facebookon bekövettem a kiadó oldalát, és onnan még közelebb került hozzám ez a szemlélet, ez a zenei nevelési mód, így a tanfolyam is felkerült arra a listára, amelyet az egyetem után szerettem volna elvégezni. Sokat böngésztem a honlapot, olvastam a bejegyzéseket, és igazán tudtam azonosulni az egésznek a céljaival, elképzeléseivel. 2020-ban kaptam egy telefonhívást De Negri Ibolyától, a Magyar Nemzeti Tanács akkori tagjától, akinek Hanák Rigó Ildikó ajánlott, hogy ha van kedvem, részt vehetek a Ringató-képzésen. Nem kellett kétszer kérdezni, nagyon örültem ennek, hiszen régóta el szerettem volna végezni ezt a tanfolyamot, és lehetőségem nyílt rá. Három vajdasági ismerősömmel elvégeztük még azon a nyáron, online. Szeptemberben pedig újabb telefonhívást kaptunk Ibolyától, aki arra volt kíváncsi, szeretnénk-e foglalkozásvezetők lenni. Igent mondtunk, és elkezdtük a megbeszéléseket, ki melyik helyszínt tudja vállalni, milyen rendszerességgel. Ebben az évben éppen hozzáláttunk a munkához, de csak két-három foglalkozás erejéig, mert járvány volt. 2021 őszén újra belefogtunk teljes gőzzel, és azóta is megállás nélkül járjuk Vajdaságot. Sokat kommunikáltunk akkor Ibolyával, hogy haladunk, milyenek a helyszínek, van-e érdeklődő, jó kapcsolat volt. Gondoskodtak szőnyegről, helyszínről. Nekünk csak mennünk kellett a megadott címre.
* Mióta tartatok Ringató foglalkozásokat, és ki honosította ezt meg nálunk?
— A külhoni magyar családok évében volt ez az egyik kezdeményezés. A Nemzetpolitikai Államtitkárság volt a támogatója ennek a programnak. Miután az első foglalkozásvezetők elsajátították a szükséges ismereteket, egy kis szünet következett. Elsőként az Újvidéki Magyar Oktatásért karolta fel Újvidéken, majd 2019 januárjától a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával kezdett működni. Ugyanebben az évben ősztől nagyobb lendületet kapott a dolog, új foglalkozásvezetővel bővült a csapat. Ekkor vált világossá, hogy itthon is van igény ilyen jellegű foglalkozásokra, és bővíteni kell a foglalkozásvezetők számát. A következő évben volt a külhoni magyar gyermekek éve, ami lehetőséget adott további szakemberek képzésére, akik nyitottak és rátermettek voltak erre a feladatra, ekkor kerültem én is képbe. Vajdaságban jelenleg hat aktív foglalkozásvezető van, és három különböző évben fejeztük be a tanfolyamot. Hanák Rigó Ildikó a kezdetektől jelen van, utána csatlakozott Hardi Klemm Katalin. Őket követve végeztünk hárman az online tanfolyamon, Borsodi Patyerek Orsolya, Kiss Krisztina és én, egyelőre pedig Erdélyi Lenke zárta a kört, aki ugyanilyen keretek között tanulhatott.
* Milyen tapasztalata kell hogy legyen egy foglalkozásvezetőnek? El kell ehhez végezni egy tanfolyamot?
— A foglalkozásvezetőktől elvárás, hogy tudjanak egy hangszeren játszani, és tisztán énekeljenek. Ezt szűrik, mielőtt bekerül a személy a tanfolyamra. Egy rövid videót is küldenünk kellett magunkról. Ezután következett a tanfolyam, mely elméleti és gyakorlati részből állt: mik az elemei, mik a célok, hogyan lehet ezeket megvalósítani, hová nyúlhatunk minőségi zenei anyagokért? Ezt követte néhány online foglalkozás megtekintése és elemzése. Összeraktunk közösen néhány tervezetet, hogy segítsen bennünket a kezdetekben.
* Ringató koncert. Mit kell róla tudni, miért más, mint egy klasszikus Ringató foglalkozás?
— A Ringató koncert nem egy új kifejezés számunkra. Évente egy-két alkalommal igyekszünk eljutni Budapestre, hogy újat lássunk, frissítsük szakmai tudásunkat. Ezáltal részt szoktunk venni egy-egy Ringató koncerten is, mely hatalmas élmény nekünk. A magyarországi, felvidéki, erdélyi foglalkozásvezetők többsége is jelen van ilyenkor, és mindannyian a színpadra kerülünk. Ilyenkor családok százai jönnek el erre az eseményre, ahol egy kibővített Ringató foglalkozást tartunk, sok-sok hangszerrel, játékkal, mondókával, népdallal. Felejthetetlen élmény, ahogy a több száz család magasba tartva hintáztatja a gyermekeit, ahogy felcsendülnek csodálatos dalaink. Ilyenkor mi is ötleteket merítünk, hogy ki mit, hogyan valósít meg. Ezt fontosnak tartjuk, hiszen nem ülhetünk bele a megszokottba, igényünk van az újdonságokra, a kreativitásra. Nos, ezt látva hazafelé mindig erről beszélünk, hogy ideje volna itthon is évente megvalósítani néhány ilyen koncertet. Tavaly decemberben, karácsony táján Temerinben volt az első, ahol nagyon jól éreztük magunkat, és ezen felbuzdulva most, március 1-jén tartottuk a másodikat Újvidéken. Ez valóban fontos számunkra, mert mi, foglalkozásvezetők is végre találkozunk személyesen, amire év közben kevés lehetőségünk van.
* Most, hogy túl vagytok a farsangi koncerten és mulatságon, milyen volt, milyen visszajelzéseket kaptatok, élvezték a résztvevők?
— A Ringató koncert nagyon jó hangulatban telt. Úgy gondoljuk, hogy a résztvevők is élvezték. Mivel ez a második ilyen jellegű jelenésünk, már sok dolgot tapasztalunk élesben: mit lehetne, kellene másképp csinálni, hogyan tudnánk még jobban megszólítani a résztvevőket? Azt látjuk, továbbra is fontos hangsúlyozni, hogy a gyermekekkel együtt a szülőket is a szőnyegre várjuk, hiszen a Ringató foglalkozás és koncert egyik célja, hogy az a felnőtt személy, aki a gyermekkel jön, aktívan részt vegyen a játékokban, dalokban. Itt pontosan arra gondolok, hogy leül a gyermekkel a szőnyegre, ölbe veszi, a fülébe dalol, megcirógatja, megdöcögteti… amit az aktuális mondóka és helyzet megkíván. Ezzel tanulja meg elsősorban ő a szöveget, dallamot, melyet otthon bármikor elővehet. Ahhoz, hogy megszokják az emberek, úgy látjuk, időre, gyakorlásra van még szükség.
* Kiket vártok a Ringató foglalkozásokra, ki a célközönségetek?
— A Ringató foglalkozások célközönsége elsősorban nulla—három éves gyermekekből áll, illetve az ő szüleikből, nagyszüleikből. Fontos kiemelni, hogy a felnőttek fogják a Ringatókon hallott dalokat, mondókákat megtanulni, és ők tudják otthon is használni a mindennapokban. A gyermekek természetesen ott vannak, ami nagyon jó, mert hacsak tehetjük, együtt játszunk, velük énekelünk. Sokszor jönnek a nagyobb testvérek is, szintén örömmel. Aki kedvet kap, nyugodtan csatlakozhat. Az énekszó mindenkit felvidít.
* Jelenleg hány városban, helyszínen találhatnak meg benneteket az anyukák?
— Ma egész Vajdaságban vannak Ringató foglalkozások, egészen pontosan 24 településen, heti vagy kétheti rendszerességgel. A legtöbb foglalkozás a bácskai településeken van, de a bánáti helységeket sem hagyjuk ki. Horgostól Hertelendyfalváig, Bezdántól Versecig járjuk a helyszíneinket, előre megbeszélt időpontokban. Akit érdekel a dolog, és eddig esetleg nem tudott erről a lehetőségről, érdeklődjön nálunk vagy a helyi művelődési szervezetnél, hogy van-e náluk ilyen, és ha igen, mikor. Minden új családot sok szeretettel várunk, bármikor lehet csatlakozni.