Minden év áprilisában világszerte megemlékeznek azokról, akiknek már sikerült távolabbi perspektívából is megszemlélniük bolygónkat. Az elmúlt évtizedekben sokan megfordultak az űrben, némelyek kisebb, mások pedig nagyobb távolságokra merészkedtek. Persze ha a felfoghatatlanul hatalmas univerzum mértékeivel tekintünk az ember űrbéli tevékenységeire, akkor kijelenthetjük, hogy a Föld lakói nem igazán tudták átlépni saját árnyékukat, és szinte egy tapodtat sem jutottak előre az űrkutatásban.
Kétségtelen, hogy az utóbbi esztendőkben legtöbbet, avagy számottevő tudást talán a Hubble űrteleszkópnak köszönhetünk. Magát a távoli helyekre való űrutazást azonban még egy ilyen fejlett szerkezet sem tudja elősegíteni. Egyelőre még azt sem tudjuk biztosan kijelenteni, hogy jártak-e egykor emberek a Holdon. Túl sok homály és titokzatosság lengi körül ugyanis ezt a kérdést. Természetesen azt is mondhatjuk, hogy az emberiség már túljutott a Holdon vagy azt, hogy továbblépett egy lépéssel. Hiszen évek óta javában folynak az előkészületek a Mars benépesítésére, kolonizációjára. Valószínűleg mindenki tud róla, hogy az élelmes cégek már el is kezdték toborozni az első telepeseket a vörös bolygóra. A Mars One nevű társaság célja, hogy 2023-ra emberek által benépesített települések jöjjenek létre a Földtől nem is annyira távoli égitesten. Hogy mit várnak a jelentkezőktől? Elsősorban azt, hogy felejtsék el a visszautazást. A tervezett „turistaút” ugyanis ezúttal egyirányú lesz. Másodsorban pedig egy jókora adag kíváncsiságot és alkalmazkodóképességet, illetve egy csipetnyi kreativitást. Sokan azonban úgy vélik, hogy a Mars-kolónia ötlete csupán egy megtévesztés lehet, mivel az elképzelés túlságosan is valóságshow-szagú.
Persze olyan cégek is vannak, amelyek rövidebb utakra rendezkedtek be. Ők csupán a sztratoszféra felsőbb rétegeibe kínálnak utazást az érdeklődők részére. Egy kínai vállalat léggömbbel felbocsátott űrkapszulában juttatná a turistákat a célállomásra. Az űrturisztikai iroda a többi közt a Földnek a filmekből ismert gyönyörű görbületét és a felhőkkel takart felszínét mutatná meg az embereknek. A szerencsés utazók pedig ezenkívül a gravitáció kisebb fokú csökkenését is átélhetnék.
Szóval, egyre bővül a űrturisztika kínálata, de továbbra is úgy tűnik, hogy minél jobban próbáljuk megismerni a világegyetem működését, annál kevesebbet tudunk róla.
Olvassa el Talpai Lóránt adatlapját is!