
Topolyán a hagyományokhoz híven az idén is megemlékeztek az 1848/49-es magyar forradalomról és szabadságharcról.
A március 14-ei események a délutáni órákban Topolyán, a Nyugati temetőben kezdődtek, ahol az egybegyűltek a szabadságharc áldozatai előtt tisztelegtek. A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ női kórusa a himnuszt adta elő, Benei Rebeka, a topolyai Aurora Beszédművészeti Műhely tagja Petőfi-versekkel tette meghittebbé a rendezvényt. Német Klaudió bácskossuthfalvi történész Széchenyiről, a legnagyobb magyarról, valamint a szabadságharc hozzá kapcsolódó vonatkozásairól tartott történelmi ismeretterjesztő előadást. Ft. Szakály József topolyai plébános felszólalása végén az egybegyűltek közös imát mondtak. Magyarország Kormánya nevében Tankóczi Zsombor konzul, az MNT képviseletében Fremond Árpád, azt MNT elnöke, Topolya Önkormányzata nevében pedig Szatmári Adrián, Topolya község elnöke és Mentus Lívia községi tanácstag koszorúzta meg az emlékművet, valamint a pártok és a civil szervezetek képviselői is elhelyezték a kegyelet virágait.
Az esti megemlékezést a topolyai Csáki Lajos Általános Iskola sportcsarnokában tartották meg. A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ ünnepi műsorának elkészítésében közreműködött a Cirkalom táncegyüttes, a Csalóka és a Fokos zenekar, valamint Hajvert Ákos és Molnár Krekity Olga versmondó.
Az eseményen mások mellett részt vett Fremond Árpád, az MNT elnöke, Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere, Sutus Áron, a VMMSZ elnöke, ft. Szakály József plébános és ft. Horvát Ákos plébános.
Fremond Árpád az ünnepi beszédében kiemelte a magyarság megpróbáltatásait, őrlődéseit, és tiszteletét fejezte ki a hősök előtt. Mindemellett az MNT oktatási, kulturális és művelődési eredményeit is felsorolta. Kiemelte, az oktatás, a tájékoztatás és a kultúra terén a Magyar Nemzeti Tanács továbbra is folytatja a fejlesztéseket.
A Szerda Balázs által megzenésített, Kisimre Árpád által rendezett műsort a közönség vastapssal díjazta. Az eseményt Kisimre Szerda Anna, a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ elnöke értékelte.
— A művelődési központ közel harminc éve szervez alkalmi műsort és megemlékezést az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc emlékére, amelyben több szakosztály is fellép. A műsor elsősorban a Cirkalom táncegyüttesre épül, valamint partnerünk a Csalóka és Fokos zenekar, illetve a versmondók. Az idei program címe Fiaim, csak énekeljetek! volt. Évek óta hasonlóan építjük fel, hiszen az alappillérek megvannak, de igyekszünk mindig más-más szegmensből bemutatni a történelmi eseményeket. Az előadásnak oktató jellege is van, és az évek során eljutottunk addig, hogy nincs narrátor, a történéseket versekkel, énekkel, tánccal és zenével mondjuk el.
A rendezvényre sokan ellátogattak Topolyáról és környékéről.
Dr. Szakmány-Major Edit topolyai lakos rendszeres résztvevője a művelődési központ eseményeinek.
— Minden évben eljövök, sőt voltak évek, amikor az asszonykórus tagjaként én is részt vettem a műsorban. Mindig kiváló műsorokat láthatunk, melyekben benne van a forradalom, a szabadságharc, az ifjúság lendülete. A Kodály Zoltán MMK-ban van sok fiatal és kiváló vezetők, akik olyan jól megformálják az előadást, hogy az ember azt hiszi, ennél jobb már nem lehet. De minden évben felülmúlják önmagukat, és a bemutatott összeállítás mindig jobb és jobb. Össze tudják hozni a fiatalabbakat és az idősebbeket, noha az utóbbi években a fiatal csoportok lépnek fel, amiben nincs is kivetnivaló, hiszen a fiatalság volt az, aki a forradalmat kirobbantotta, részt vett benne.
Sétáló János bácskossuthfalvi lakos a családjával érkezett.
— Topolyára minden évben eljárunk az alkalmi műsorokra, valamint a színházba az előadásokra. A hasonló eseményeket mindenkinek ajánlanám, hiszen nemcsak kizökkentenek bennünket a mindennapokból, hanem lelkileg is felfrissítenek.
— A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Cirkalom táncegyüttesének hét éve vagyok a tagja, de néptánccal már tizenhárom éve foglalkozom. Mára a tánc az életemmé vált, a társaság, a barátok, minden ide köt. Ami az emlékezeti kultúrát illeti, minden évben készítjük a műsorokat, és minden évben részt is veszek benne. Természetesen a tematika mindig ugyanaz, csak a műsor felépítése rejt újításokat — mondta Mac Raymond néptáncos.
Faragó Virág három éve néptáncol. Véleménye szerint a fiatalok számára azért fontosak ezek a műsorok, mert segítenek a nemzeti öntudat kialakításában, a nemzeti történelem megismerésében.
Fotók: A szerző, Szatmári Adrián és Fremond Árpád Facebook-oldala