home 2025. január 14., Bódog napja
Online előfizetés
Bíbor kasvirág, az immunrendszer erősítője 
Juhász Elizabetta
2024.12.08.
LXXIX. évf. 49. szám
Bíbor kasvirág, az immunrendszer erősítője 

A bíbor kasvirág latin neve, az Echinacea az ógörög echinos szóból ered, mely tengeri sünt jelent. Ennek magyarázata abban rejlik, hogy a virág szirmai a sündisznók tüskéire hasonlítanak.

A növény Észak-Amerika keleti és középső részein őshonos, és feltehetőleg már az indián törzsek is használták gyógyászati célokra, főként köhögésre, torokfájásra és mandulagyulladásra, de még kígyómarásra is. Erre bizonyos települések ásatásaiból jöttek rá a kutatók. Manapság leginkább légúti és húgyúti fertőzéseknél alkalmazzák, illetve külsőleg nehezen gyógyuló sebekre. Utóbbi esetén a növény föld felett található részeit szokták felhasználni, míg az előbbi problémákra a gyökereit is. Már kaphatók kasvirágkivonatok, illetve szárított leveleket és hajtásokat tartalmazó gyógyteák is.

Az Echinacea fajtáinak mindegyike tartalmaz kávésavszármazékokat, poliacetiléneket, alkamidokat és flavonoidokat. Az alkamidok gyulladáscsökkentő és immunmoduláló tulajdonságait már tudományosan is bizonyították. Számos tanulmány igazolja, hogy az Echinacea ténylegesen segíti a szervezetet a fertőzések és a vírusok leküzdésében. A legtöbb bizonyíték a bíbor kasvirág jótékony hatásait igazolja.

 

Hatóanyagai

Antioxidánsok: csökkentik a szabad gyökök számát a szervezetünkben, ezáltal megelőzik az ebből eredő károsodásokat, illetve betegségeket.

Flavonoidok: ezek elősegítik a C-vitamin felvételét, továbbá segítenek helyreállítani a keringési zavarokat, és sikeresen harcba szállnak a vírusokkal, baktériumokkal és gombákkal.

Rozmarinsav: megvédi a szervezetet az oxidatív stressztől.

Cikorsav: erősíti az immunrendszert.

Fenolok: a fenolok számos enzim és sejtreceptor aktivitását szabályozzák.

A modern orvostudományban a növény gyökerét többnyire gyógyszerek előállítására használják. Tudományos tanulmányok kimutatták, hogy a kasvirágból készült gyógyszerek serkentik a nem specifikus immunrendszer (fagociták, limfociták, granulociták) központi védekező sejtjeit, valamint a specifikus immunrendszert (az úgynevezett segítő T-sejtek), és emellett közvetlenül hatnak azokra a vírusokra, amelyek már bejutottak a sejtekbe.

Az Echinacea csodálatos hatását a benne rejlő hatóanyagoknak köszönhetjük. Ezek megtalálhatók a növény virágaiban, szárában, leveleiben és a gyökereiben is. A kasvirágnak számos pozitív hatása van, melyek közül az egyik, hogy erősíti az immunrendszert, ami a poliszacharidoknak és fitoszteroloknak köszönhető. Ezenkívül antimikróbás és fertőzésgátló hatása is van, vagyis megvédi a szervezetünket a baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal és minden más kórokozóval szemben. Ezeken kívül az olyan allergiás reakcióknál is enyhülést hozhat, mint például az ekcéma, normalizálja ugyanis az immunválaszt. A húgyúti fertőzéseket is képes kezelni, de gargalizálásra is tökéletesen alkalmas, így a torokfájást és mandulagyulladást is enyhíti.

Fontos megemlíteni, hogy ezek a hatások csak rövid ideig tartanak, így betegség esetén ajánlott akár naponta többször is alkalmazni.

Az Echinacea immunerősítő és antioxidáns hatása miatt olyan betegeknek is ajánlják a kasvirág alkalmazását, akiknek szervezetét sugár- vagy kemoterápia károsította. Azoknál, akik ilyen kivonatot kaptak, sokkal gyorsabb volt a fehérvérsejtek regenerációja. Ezt a hatást német kutatások is alátámasztották, sőt, vastagbél- és májrák esetén is bizonyított az Echinacea jótékony hatása.

A stressz köztudomásúan negatívan befolyásolja szervezetünket, így nem árt némi immunerősítés. Az Echinacea azonban ilyen esetben is többre képes, hiszen csökkenti a szorongást és oldja a stresszt. Ezenkívül a krónikus fáradtságra is jó választásnak bizonyul. A bíbor kasvirág továbbá rendkívül hatékonyan küzd a kórokozókkal szemben, így abban az esetben is fontos az alkalmazása, ha például Candida albicans fertőzést diagnosztizál az orvos. Szintén egy német kutatás bizonyította be, hogy az Echinaceának köszönhetően előbb elpusztulnak a gombák. Ez a hatás a makrofágok jobb hatékonyságának köszönhető.

Szintén számos kutatás bizonyította jótékony hatását légúti megbetegedések, azaz nátha vagy megfázás esetén. Alkalmazásával rövidül a gyógyulási idő, sőt mi több, a betegségek kialakulását is megelőzi. A torokgyulladást okozó baktérium elszaporodását is képes megakadályozni, viszont serkenti az interferon hormon termelődését. Egy vírusos fertőzés esetén ez a hormon aktiválja azokat a sejteket, amelyek abban segítik a szervezetet, hogy mielőbb leküzdje a betegséget.

A kasvirág nem csupán belsőleg képes kifejteni hatását, hanem külsőleg is, hiszen tökéletes választásnak bizonyul a felületi sérülések, égési sebek, tályogok, akné, de akár a felfekvés kezelésére is, ami az antibakteriális és a gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető.

A kasvirág frissen betakarított részei sokkal nagyobb gyógyerővel bírnak, mint a szárított drog. A tinktúra előállításához az összegyűjtött anyagot a lehető leggyorsabban, de legkésőbb a betakarítástól számított 24 órán belül kell feldolgozni. Figyelembe kell venni, hogy a teák sokkal kevésbé hatékonyak, mint a tinktúra. Még a teát is kizárólag friss növényből kell elkészíteni, mert a szárítás során sok hatóanyagot veszíthet. A friss kasvirágot mézzel együtt is alkalmazhatjuk.

Kasvirágméz például a kakukkfűtea édesítésére: Szükségünk van egy marékkal a kasvirág föld feletti, frissen virágzó részére (a júliustól szeptemberig tartó virágzási időszakból), a virágokat és a leveleket kisebb darabokra tépve, a szárakat finomra vágva. Tegyük a növény részeit tiszta lekvárosüvegbe (750 ml térfogatúba), öntsünk rá 500 g folyékony mézet (lehetőleg biominőségben), és győződjünk meg arról, hogy a növény minden része elmerül a mézben. Hagyjuk az elegyet 2—4 hétig állni, majd szűrjük át a mézet egy nagy lyukú szűrőn, és hűtőszekrényben tároljuk. A kasvirágméz teák édesítésére alkalmas (az édesítéssel várjuk meg, hogy a tea iható hőmérsékletűre hűljön). Naponta egy teáskanálnyit adjunk a gyerekeknek, a felnőttek napi három teáskanálnyit fogyaszthatnak.

Maradjunk egészségesek!

(Forrás: Claudia Ritter: Vírusok ellen a gyógynövények erejével)

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..