home 2025. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Az ország legsikeresebb íjászegyesülete
Tóth Tibor
2025.04.25.
LXXX. évf. 17. szám
Az ország legsikeresebb íjászegyesülete

Kimagasló sikert ért el az elmúlt évben a szabadkai Veterán Paraíjász-egyesület, az összesített rangsor alapján ugyanis az ország legsikeresebb klubjának bizonyult. A sikerről, a további tervekről és magáról a sportágról Pataki Zoltánnal, a Veterán Paraíjász-egyesület edzőjével, titkárával és versenyzőjével beszélgettem.

Az aranyérem a három versenyág eredményeinek összesítése alapján került a szabadkai egyesülethez, terep- és 3D-íjászatban ugyanis a legtöbb pontot gyűjtötte a klub, pályaíjászatban pedig a dobogó harmadik fokára állhattak a Veterán versenyzői.

— Húszfős versenycsapatunk tagjai közül kiemelném Varjú Dejánt, aki több versenyágban is sikeresen szerepelt, Fejes Klapka Attilát, aki 3D-íjászatban jeleskedett, és Mitov Sašát, a nők közül pedig Keresztes Anđelkát és Bata Arankát, akik bizonyos versenyeken nagyon jó eredményeket értek el. Szlovéniában 3D-világbajnokságot rendeztek az elmúlt évben, ahol Varjú Deján és Fejes Klapka Attila képviselte színeinket. Varjú csigás íjjal versenyezve a 7. helyet szerezte meg, ami a profi íjászok között kitűnő eredménynek számít. Jómagam is versenyeztem tavaly, bár az eredményeim nem voltak épp a legjobbak, mivel egész mással foglalkoztam, és keveset edzettem, a versenyeken azonban részt vettem, hogy elért pontszámaimmal erősítsem a csapatot. A 2025. évi versenyidény egy újvidéki 3D-versennyel kezdődött, melyet megelőzött a válogatott felkészítő edzése, melyen egyesületünkből hatan vettünk részt. A Szerb Íjászszövetség szeptember 29-én Divčibarán rendezi a 3D-Európa-bajnokságot, ahova szeretnénk minél többen eljutni. A felkészítő edzéseket egy szlovén szakember tartja, majd az eredményeket leadja a szövetségi kapitánynak, aki kijelöli a válogatott keretet. A hazai rendezésű kontinensviadal az idei legfontosabb versenyünk, mivel más nemzetközi viadalra nem fogunk kijutni — számolt be az újdonságokról Pataki Zoltán, hozzátéve, hogy a fiatalabb korosztályok és a felnőttek országos teremíjász-bajnokságát a Veterán Paraíjász-egyesület szervezte, ahol a szabadkai klub tagjai közül Varjú Deján, Pataki Zoltán, Zoran Seratlić, Bata Aranka, Konkoly Róbert, Keresztes Anđelka és Keresztes Péter is több érmet, köztük 1. helyet szerzett.


Pataki Zoltán (balról) a dobogó második fokán az országos teremíjász-bajnokságon

Az íjászatnak három válfaja ismert, mégpedig a pálya-, a 3D- és a terepíjászat. Az olimpiai játékok műsorán szereplő pályaíjászatban meghatározott számú vesszőt kell kilőni a céltáblára. Szabadtéri versenyen ez a szám 72, teremben tartott verseny esetén 60 vessző. Teremíjászat alkalmával a versenyzők a csigás íjjal 18 méter távolságról úgynevezett szemaforba lőnek, melynek legkisebb, 10 pontot érő átmérője mindössze 2 centiméter. Az íjász az első és a második körben is tízszer három lövést ad le, az elért pontok összeadódnak, és ez alapján hirdetnek eredményt. A szabadtéri íjászatban a csigás íjászok 50 méterről lőnek a 40 centiméteres lőlapra. A 3D-íjászat terepen zajlik, és gumiállatokat vesz célba, sokan a vadászat utánzatának is nevezik. Az íjász gumiállatokra lő, melyeken különböző pontot érő találati zónák vannak. A terepíjászat hasonlít a pályaíjászathoz, azzal a különbséggel, hogy itt a célokat különböző távolságokra helyezik ki. A sima terepíjászat lőlapos íjászat, ahol a versenyzők különböző távolságokról lőnek különböző lőlapméretekre. Az első körben 12 célra lőnek, a távolságot a versenyző saját maga határozza meg, a második kör pedig jelölt távokon zajlik különféle távolságokról ugyanazokra a lőlapokra, mint az első körben. A sportágat fel lehet még osztani irányzékos és irányzék nélküli kategóriára, de van egy hagyományos ága is, az örömíjászat.


Varjú Deján a szlovéniai 3D-világbajnokságon az előkelő 7. helyen végzett

Az Íjász-világszövetség (World Archery) három fő kategóriát fogad el: az olimpiai, a csigás és a barebow vagy csupaszíjat. A szabadkai egyesületben minden íjfajta jelen van. A fiatalok olimpiai íjjal sajátítják el a sportág alapjait és technikáját, akik pedig mindezt már megtették, több íjfajta közül választhatnak.

— A tradicionális, azaz hagyományos íj modern anyagokból készült, pusztai íj formájú, és fa-, valamint üveglapok rétegeiből készül. A longbow íj egy kicsit modernebb reflexíj, szintén fából és üveglapok rétegeiből készül. A vadászreflexíj hasonló, mint a longbow, de valamennyivel rövidebb, és a karjai nagyobb reflexívben hajlanak. A barebow íj az olimpiai íj lebutított változata, mivel nincs rajta irányzék, és hosszú stabilizátor sem. Célzásra az irányzék helyett a vessző hegyét használják, húzókezüket pedig az idegen sétáltatják, ezzel szabályozzák azt a szöget, ahogy a vessző kirepül az íjból, így tudnak célozni minden távolságra. Az olimpiai játékokon látható olimpiai íjnak hosszú karjai vannak, irányzékkal, stabilizátorral, kifutóval és profi vesszőkkel, többnyire alumínium-karbon ötvözetű vesszőkkel használják. A csigás íj, mellyel én is lövök, egy kicsit rövidebb, mint az olimpiai íj, azzal, hogy a karok végén két csiga található, mely kihúzásnál könnyíti az íjat és meghatározza a pontos húzáshosszt. Irányzék és stabilizátor is van rajta. A csigás íjnak két fajtája van, a vadászcsigás és a pályacsigás íj. Utóbbinál az irányzékon csak egy pont található, mellyel célzunk, előbbinél 4-5 pont lehet, melyek be vannak állítva például 5 és 50 méter közötti találati pontosságra — ismertette a tudnivalókat Pataki Zoltán.


Az ország legjobb íjászegyesületének járó elismerés (Fotók: Facebook)

Lőlapos terepversenyeken olimpiai, csigás, barebow, vadászreflex-, longbow és hagyományos pusztai íjjal is lőhetnek az íjászok, 3D-versenyeken az olimpiai íj kivételével ugyanezen kategóriákban lehet indulni.

Az egyesületben jelenleg a szokásosnál kevesebb fiatal foglalkozik íjászattal, hiszen az elmúlt télen a benti edzéslehetőség megszűnésével a versenyzők kénytelenek voltak pihentetni íjukat. A klub vezetősége a következő téli időszakra igyekszik megteremteni a feltételeket a teremben való edzéshez.

A Veterán Paraíjász-egyesület legfőbb célja, hogy soraiból a már említett 3D-Európa-bajnokságra minél több versenyző eljusson, de készülnek az országos bajnokságokra és a kupaversenyekre is. Az Eb-n egy érem lenne a rendező ország célja, erre azonban nem túl nagy esély mutatkozik, mivel a szerbiai íjászoknak jelentős hagyományokkal bíró országok sportolóival kell megküzdeniük, akik közül a legtöbben profi íjászok.

Az Eb-ig még bő öt hónap áll az íjászok rendelkezésére, addig azonban a szabadkai egyesület otthont ad a szerbiai kupa egyik állomásának. A látványosnak és izgalmasnak ígérkező versenyt július 13-án a radanováci lőtéren tartják meg.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..