
A magyarkanizsai Árok Zoltán nem mindennapi haditettet vitt véghez, hiszen 10. alkalommal nyerte meg a magyar országos autószlalom-bajnokságot. Az 1. hely értékét növeli, hogy mind a tíz bajnoki címet ugyanazzal az autóval, egy Zastava Yugo gépkocsival érte el.
Árok Zoltán középen, a dobogó tetején
Autóversenyzéssel a 2000-es évek második felében kezdett el igazán foglalkozni. A 2008-as idényben már több versenyen indult, 2009-ben minden futamon rajthoz állt, első bajnoki címét pedig 2010-ben nyerte.
— Pályafutásom elején nem gondoltam volna, hogy eljutok a 10. bajnoki címig, de az évek múlásával, illetve az egyre több elsőség megszerzésével gyakran eszembe jutott, milyen szép lenne megnyerni a jubileumi, 10. bajnoki címem. Ez az álmom a 2023-as idényben, amikor a 2. helyen végeztem, még nem vált valóra, tavaly azonban igen, aminek nagyon örülök. A szériaautók 1000 és 1400 ccm közötti kategóriájában nagyon erős a mezőny, hiszen a tél folyamán mindenki igyekszik kitalálni valami újat, fejleszteni az autót — mondta Árok Zoltán.
A hét futamból álló bajnokság április elején a Budapest alatti M-Ringen, az autósoknak, motorosoknak, gokartosoknak egyaránt otthont adó körpályán kezdődött, ahol Zoltán a második legjobb időt autózta. A második versenyt Pécs mellett, a nagy népszerűségnek örvendő Mecsek Rallye pályáin rendezték meg.
A hegyi, kanyargós úton a már sok nagy csatát megélt Yugóval
— Ez a verseny egy kissé távol áll a klasszikus szlalomfutamoktól, hiszen a hegy lábától indulva felfelé haladtunk a szerpentinen. Izgalmas volt, hiszen a pályát meg kellett tanulnunk, mert előre nem lehetett látni a kanyarokat. Kategóriámban sikerült nyernem, amire nagyon büszke vagyok, mert egyébként nem a mi autónk a legerősebb. A Kakucs Ringen a forró, nyári melegben az autót, a pilótát és a gumikat egyaránt próbára tévő versenyen is 1. lettem, majd a Gyöngyös melletti Visontára, a felújított, sok kanyarral teletűzdelt egykori gokartpályához utaztunk. Ezt a futamot is megnyertem, és jelentősebb előnyhöz jutottam riválisaimmal szemben. A kiskunlacházi, egykori katonai repülőtéren lebonyolított versenyen egész nap esett az eső. Szeretek esőben versenyezni, az esős pályán is lehet feszegetni a határokat, viszont a napi teendőket a szervizparkban csuromvizesen nem a legkellemesebb végezni. Az autózás nagy élmény volt, és itt is a legrövidebb idő alatt teljesítettem a pályát. A kecskeméti futamra abban a tudatban készültünk, hogy jó szereplés esetén az utolsó versenyen már nem annyira fontos az eredmény, mert a leggyengébb futamot nem veszik figyelembe a végelszámolásnál. Kecskemét az autószlalom bölcsője, mivel az autóversenyzés e válfaja innen indult útjára. A 2010-es évek elején sokat versenyeztünk a gokartpályán, melyet később átépítettek, tulajdonost is váltott, most pedig a szervezők hosszú idő után újra versenyt rendeztek a legendás aszfalton. Az idény végi 1. helyhez nem is kellett volna megnyernem a versenyt, de itt sem találtam legyőzőre. Tetemes előnnyel vezettem az összetett ranglistát, így a bajnokság megnyeréséhez az utolsó verseny pontjaira már nem volt szükségem. Ennek ellenére a november végi, hideg, ködös időben megtartott idényzáró futamra is elutaztunk, de nem szerepeltem rajta, az autót sem vittük, hanem nyugodtan végignéztük a versenyt a kecskeméti gokartarénában — mondta Zoltán.
A széria kategóriában, ahol Zoltán is versenyez, nincsenek az autón akkora átalakítási lehetőségek, mint a többi géposztályban. A szabályzat szigorúan rögzíti, mit lehet változtatni, és az előírt paramétereket versenyről versenyre ellenőrzik az illetékesek.
— Gyakran nagyon szoros verseny alakul ki, az összetett idők összeadása után a legtöbbször századok döntenek a résztvevők között. Könnyen lehet több helyezést nyerni vagy akár bukni is, és a szerencsének is szerepe van abban, ki hányadik lesz. A szlalom az autósport belépő szakága, ezt viszonylag kisebb költségvetéssel is lehet űzni, míg a rally és a gyorsasági autóversenyzés sokkal nagyobb anyagi ráfordítást követel. A versenyzésre hobbiként tekintünk, mindenki a munka mellett készíti fel autóját a futamokra. A pilóták ma már célirányosan vásárolnak autót, és a kategória lehetőségeit megpróbálják minél jobban kihasználni. Fontos, hogy minél erősebb és könnyebb legyen az autó, hiszen kisebb tömeget sokkal könnyebb mozgatni. A mezőny évente valamelyest változik, mi, tizenöt-húsz éve versenyző pilóták azonban nem sokan vagyunk. Nincsenek vérre menő csaták közöttünk, baráti légkör uralkodik, jókat beszélgetünk, versenyzünk, és jól érezzük magunkat. Az autóhoz évről évre hozzátettünk egy kicsit, amíg el nem értük a szabályzat által engedélyezett maximumot. Gumikat rendszeresen vásároltunk, mert az általunk használt fajták jobban tapadnak, de jobban is kopnak, mint az utcán használtak. Az autónak mindent meg kell adni, amire szüksége van. A felkészítés minden évben jól sikerült, hiszen műszaki hiba miatt még sosem adtunk fel futamot — mondta.
Árok Zoltán a kiskunlacházi esőben sem talált legyőzőre (Fotók: Árok Zoltán fotóalbuma)
A versenynapok pályabejárással kezdődnek, ami történhet gyalogosan, kerékpárral vagy motorral. Egy-egy pálya hossza általában 3 km, a feltérképezésére pedig 2 órát kapnak a versenyzők. Minden pályát jól fejbe kell vésniük, mert verseny közben nincs idő gondolkodni, merre kell fordítani a kormányt. A gokart- és a körpályáknál a nyomvonalat már ismerik a résztvevők, így csak arra kell figyelniük, hogy a szervezők tettek-e lassítókat vagy bójasort a pályára, míg a hegyi és a városi pályákon nagy előny szerezhető azzal, ha a pilóta fejből tudja a kanyarok sorrendjét és intenzitását. Zoltánnak a technikásabb, klasszikus szlalompályák tetszenek leginkább, ahol kisebb teljesítményű autóval is jó eredmények érhetők el, de hegyi versenyeken, körpályákon és városi versenyeken is szívesen autóba ül.
A 10. bajnoki cím után tovább folytatja a versenyzést, hiszen az autósportot nem lehet egyik napról a másikra abbahagyni.
— A 10. országos bajnoki címmel egy nagy kő esett le a szívemről. Természetesen szeretnék tovább versenyezni, de nem biztos, hogy ekkora odaadással, hiszen számos családi programot is tartogat számunkra ez az év, és az éves versenynaptárt sem láttuk még. Az autó versenyre kész állapotban várakozik. A közelebbi helyszínekre valószínűleg elmegyünk, a szívünkhöz közelebb álló megmérettetéseken rajthoz állunk, de azt nem merem megígérni, hogy minden versenyen ott leszünk. Én nem szeretek horgászni, nekem az autóversenyzés a hobbim. Ha a technikai és az anyagi háttér a továbbiakban is rendelkezésemre áll, akkor még sokáig szeretnék versenyezni — oszlatta el a további versenyzéssel kapcsolatos kételyeket Zoltán.
A 2025. évi magyar autószlalom-bajnokság szintén hét futamból áll, az elsőt április első hétvégéjén tartják meg.