home 2024. május 04., Mónika napja
Online előfizetés
Az aracsi pusztatemplomnál
Kónya-Kovács Otília
2016.08.08.
LXXI. évf. 31. szám
Az aracsi pusztatemplomnál

A tordai Aracs Hagyományápoló Társaság immár tizennyolcadik alkalommal szervezte meg az aracsi pusztatemplom emlékünnepét, melyre a környezetünkből, de az anyaországból és Romániából is érkeztek zarándokok.

A harang ünnepi szentmisére hívott, melyet Mellár József törökbecsei esperesplébános celebrált Csápek József magyarkanizsai állandó diakónus közreműködésével. A szentmise után Orosz Attila református esperes is szólt az egybegyűltekhez.

A jelenlevőket a szervezők nevében Vajda János, a tordai Aracs Hagyományápoló Társaság elnöke köszöntötte, aki beszédében örömmel jelentette ki, már nem lehet árvaként emlegetni a pusztatemplomot, hiszen törődnek vele, már néhány éve különféle restaurálási munkálatok folynak, melyek ahhoz járulnak hozzá, hogy az utókor az ősök örökségét még sokáig tudja élvezni, tovább éltetni. A délvidéki magyarság jelképeként is emlegetett pusztatemplom egykor is bizonyára az összetartozást hirdette, manapság is ugyanaz a küldetése, a látogatókat ezúttal is abban erősítette meg, hogy egymáshoz tartoznak.

Az emlékünnepen Hajnal Jenő, az MNT elnöke mondott beszédet.

— A most rekonstruált torony — a kivitelezés minden esetlensége és esendősége ellenére is — mutatja, hogy a magyar élet itt ősibb, mint máshol talán, ahol épségben maradt kastélyok, várak köszöntik a turistákat. A történelem sokszor kegyetlenül változó sodrában népek, emberi közösségek tűntek el, kultúrák süllyedtek a feledés soha fel nem táruló mélységébe, de vannak megmaradó népek és vannak ezeknek a népeknek ma is itt ünneplő utódai, akik erős akarattal őrzik kultúrájukat, nyelvüket, nemzeti tudatukat. Átnyúlva országok, kontinensek fölött üzennek egymásnak, értéket alkotnak, hasznossá válnak, és megpróbálnak szépen élni, amíg lehet s érdemes. Éppen ezért hiszem, hogy a nyelvében, kultúrájában és nemzeti tudatában megkapaszkodni igyekvő délvidéki/vajdasági magyarság is minden pillanatnyi megpróbáltatása ellenére a megmaradó közösségek közé fog tartozni, és azt is tudom, hogy az itt megjelentek ezért mindent meg is fognak tenni — mondta beszédében Hajnal Jenő, aki a Magyar Nemzeti Tanács nevében megköszönte Vajda Jánosnak és az általa vezetett társaság minden tagjának mindazt, amit a műemlék megmentéséért, környékének rendezéséért, népszerűsítéséért tett és tesz hallatlan bátorsággal, szívóssággal és kitartással.

Dr. Vancsura István, Tiszaalpár polgármestere is szót kért. Szerinte többet kellene cselekedni a pusztatemplom megmaradásáért, talán pályázati pénzekből lehetne megmenteni az idő vasfogától a múltat felidéző épületmaradványt.

Az emlékünnep kulturális műsorában felléptek Torda testvértelepüléséről a tiszaalpári népdalkör tagjai, továbbá Nagy Szabina, aki egy ősrégi dallal kedveskedett a közönségnek, valamint Nyerges Ármin énekes is gazdagította a programot.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..