home 2025. április 25., Márk napja
Online előfizetés
„Adjatok rongyot…”
2025.04.03.
LXXX. évf. 14. szám
„Adjatok rongyot…”

Külhoni viseletkészítők látogatása a Néprajzi Múzeumban és a Hagyományok Házában

Vajdasági, kárpátaljai, felvidéki és magyarországi viseletkészítők érkeztek Budapestre, hogy kétnapos rendezvényen mélyítsék tudásukat a hagyományos öltözékek világában. Az esemény különleges lehetőséget teremtett az érdeklődők számára, hogy megosszák tapasztalataikat, inspirációt merítsenek egymás munkájából, és még több újdonságot tanuljanak meg a viseletkészítés terén. A közös tanulmányok és a Hagyományok Háza képzései által összekötött közösség számára ez nemcsak szakmai fejlődést jelentett, hanem egy támogató alkotói közeg megerősítését is. Az ilyen találkozók ösztönző erővel bírnak, hiszen lehetőséget adnak az új technikák felfedezésére, a hagyományok újragondolására, valamint a mesterség továbbadásának és népszerűsítésének közös megvitatására.

A programon húsz viseletkészítő vett részt, akik mindannyian a Hagyományok Háza korábbi képzésén tanultak Tajti Erzsébet viseletkészítő népi iparművésztől és munkatársaitól. 2025. március 26-án a Néprajzi Múzeumba látogattak el, ahol Fülöp Hajnalka muzeológus vezetésével járták be az állandó kiállítást, különös figyelmet szentelve a Kárpát-medence népviseleti darabjainak. A gazdag gyűjtemény megtekintése után a résztvevők az időszaki kiállításokat is felkeresték, inspirációt gyűjtve a másnapi foglalkozáshoz.

A szakmai program másnap a Hagyományok Házában folytatódott, ahol Molnár-Madarász Melinda Meyke divattervező vezetésével tartottak műhelymunkát. A foglalkozás első részében a résztvevők bemutatkoztak, közösen énekeltek, majd részletes tájékoztatást kaptak a XX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál Gyökerek és Dizájn elnevezésű pályázatáról. A tervezési szempontok ismertetése után egyéni és kiscsoportos konzultációkra is lehetőség nyílt azok számára, akik nevezni kívánnak a 2026-os pályázatra.

A program zárásaként a résztvevők megtekintették a Hagyományok Háza Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítását, amelyen megismerhették a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát. A tárlat ugyanis bemutatja, hogyan hatott a népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkájára a 20. század elejétől napjainkig.

Forrás: Hagyományok Házá

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..