home 2025. április 26., Ervin napja
Online előfizetés
A tudás a telefonba költözött
Szakáll Laura
2025.01.16.
LXXX. évf. 3. szám
A tudás a telefonba költözött

2022 novemberében jelent meg a ChatGPT, akkor kerültek az emberek kapcsolatba a mesterséges intelligenciával. Az okostelefonra könnyedén telepíthető alkalmazás a munkavégzésben és a tanulásban is segítségünkre lehet, vagy ha egy adatra van szükségünk, pillanatok alatt megtalálhatjuk. Persze ezt az alkalmazást okosan kell használni.

Sokan attól tartanak, az AI vagy MI több munkakörből is kiszorítja az embert, hiszen a fejlődése rohamos, egyre több mindenre képes. Az Amerikai Egyesült Államokban már teljes televíziós híradást létre tudnak hozni a segítségével, de Magyarországon az állami televízió is alkalmaz MI által megalkotott virtuális bemondónőt, Bíró Adát, aki a közösségi oldalán kommunikál a követőivel.

 

Nem az újságírók és a tanárok munkahelye szűnik meg elsőnek

A pedagógusoknak is követniük kell az aktuális vívmányokat, így a mesterséges intelligencia használatát is el kell sajátítaniuk. A pedagógusképzésnek pedig erre fel kell készítenie a hallgatókat — véli prof. dr. Námesztovszki Zsolt egyetemi tanár.

— A ChatGPT volt az, amellyel elsőként tudtunk chatelni. Ott láttuk a lehetőségeit, illetve hogy mire képes. Már 2024-ben a Forbes, a legnagyobb üzleti magazin is azt írta, hogy a munkavállalókkal szemben a legfontosabb elvárás, hogy tudják használni a mesterséges intelligenciát. Ilyen kontextusban szemlélve a feladatunk egyértelműen az, hogy felkészítsük az embereket a mesterséges intelligencia alkalmazására. Ha ezt várja el a versenypiac, akkor az oktatásnak ezt kell adni, nem beszélve arról, hogy a pedagógusképzésbe is be kell építeni, és be is építettük. Azt látjuk, hogy úgy tanítanak a pedagógusok, ahogyan őket tanították. Fontos, hogy helyet kapjanak a pedagógusképzésben a legkorszerűbb eszközök és vívmányok, így a mesterséges intelligencia is.


Dr. Námesztovszki Zsolt (Kartali Róbert felvétele)

* Vannak visszaélések?

— Mivel nagyon sok mindenre lehet használni az MI-t, nyilván vannak visszaélések is. Számos embernek ez jut róla eszébe, mivel különféle parancsok teljesítésére képes. Ha azt kérjük, hogy írjon meg egy dolgozatot, szemináriumi munkát helyettünk, akkor azt meg fogja csinálni. Lehet ezzel próbálkozni, hogy beadjuk mint saját munkát, de ez természetesen sem morálisan, sem jogilag nincs rendben. Ha ilyet teszünk, visszaélünk a mesterséges intelligencia lehetőségeivel. Mi arra próbáljuk oktatni a hallgatókat, hogy jó célokra használják. Hatalmas lehetőségei vannak például az órai felkészülésben, kérhetem arra is, hogy írjon verset, vagy segítsen ötleteket adni, vagy szöveges példákat fogalmazzon meg. Minél inkább átlátom, hogyan működik, minél pontosabban tudok kérni, annál jobb válaszokat kapok. Minél jobb a kérdés, annál jobb a válasz.

* 2025 elején mire képes a ChatGPT, mire tudjuk használni?

— A mesterséges intelligencia elérte egy átlagos ember szintjét. Ha a munkaerőpiacról beszélünk, szöveges alapú problémákat képes megoldani, ez lehet például ügyfél- vagy csomagküldő szolgálat, tud asztalt foglalni, regisztrációkat fogadni, kérdez, válaszokat kap, és az alapján döntéseket hoz. Nekünk, az oktatásban dolgozóknak elsősorban tudnunk kell használni, másodsorban olyan hozzáadott értéket kell kapnia az oktatásnak, amely túlmutat az automatizálható folyamatokon. Mindegyik ipari forradalom, technológiai fejlődés azt eredményezte, hogy a könnyen automatizálható munkafolyamatokat átveszik a gépek.

* Léteznek már mesterséges intelligencia által létrehozott tévéműsorok, vannak már virtuális műsorvezetők is. Erről mi a véleménye? Mely munkahelyek lehetnek veszélyben?

— A hírolvasás valóban automatizálható, az más kérdés, hogy erről mi a véleményünk, de a mesterséges intelligencia képes erre. Hosszabb hírből készíthet rövidebbet, ki tudja szűrni a lényeget, de úgy gondolom, nem az újságírói vagy a tanári munkahelyek lesznek az elsők, melyek megszűnnek, hanem a monoton, könnyen automatizálható, relatív könnyű keretek közé zárható munkahelyek jutnak elsődlegesen erre a sorsra.

* Milyen változások várhatók a jövőben?

— A mesterséges intelligencia egyre jobb lesz, ügyesebb, egyre nagyobbak lesznek a képességei. Arra számíthatunk, hogy egy emberhez hasonló fejlettségi szintet ér el. A ChatGPT adatbázisai konkrétan 2021-ből vannak, ezt figyelembe véve elmondhatjuk, nem a legfrissebb adatokkal dolgozik, a legújabb dolgokról korlátozottan tud, de képes tanulni, döntéseket hozni, mondatokat alkotni, válaszolni a kérdésekre, ha pedig hozzáadjuk ezt a hatalmas adatbázist, akkor azt látjuk, ennek óriási potenciálja van, és nagyon gyorsan fog fejlődni.

 

Ha okosan használjuk, segít a tanulásban

A mai gyermekek már ebbe a világba születnek bele. Az okostelefont egészen kis korukban elkezdik használni. Több pedagógus gondolja azt, hogy ezeknek az eszközöknek nincs helyük az iskolában, mások viszont úgy vélik, meg kell tanítani a gyerekeket az eszközök okos használatára, a mesterséges intelligencia pedig segítséget nyújthat a tanulásban. Persze nem ajánlott és nem etikus visszaélni az MI nyújtotta lehetőségekkel.


Göblös Péter az osztályával

Göblös Péter, az adai Cseh Károly Általános Iskola törökfalusi tagozatának tanítója azt mondja, az okostelefonnak helye van az oktatásban, de a legfontosabb, hogy megtaláljuk az egyensúlyt.

— Az alsó tagozatban nekem könnyű dolgom van. Nálunk megbeszéltük, hogy az osztályba nem hozzák be a gyerekek a telefont. Ha viszont valamit játszunk, dolgozunk, és szükség van a telefonra, akkor elhozzák. A világ megváltozott, és ezzel a tempóval az oktatás valahogy soha nem tudja tartani a lépést. A tudás átköltözött a telefonba. A pedagógusnak is az lenne a feladata, hogy a tudás helyét mutassa meg a gyerekeknek, és ehhez elengedhetetlen ez az eszköz. Viszont a kertészkedésnek, a kézművességnek, a szabadban töltött időnek is legalább olyan fontosnak kell lennie, mint megtanulni a telefon használatát. Az a tapasztalat, hogy noha a gyerekek nagyon sokat nyomkodják a telefont, videókat tekernek folyamatosan, tiktokoznak, de nem igazán tudják alkalmazni a készüléket. Ez a gond sokszor a pedagógusokra is jellemző, éppen ezért jó lenne, ha a telefon az oktatásban is a megfelelő helyre kerülne. Nem tiltanám ki az iskolából, habár megértem a másik szempontot is, mivel a gyerekek olyan dolgokat fedeznek fel, amelyek esetleg kellemetlenek lehetnek az iskolára vagy a pedagógusra nézve. Arra gondolok például, hogy felvételeket készítenek, és nem tudják, hogy erre nincs joguk. Ebben az iskolának lenne szerepe, meg talán a szülőnek is, hogy megtanítsa a szabályokat.

* A tanulók a házi feladatokhoz használják a mesterséges intelligenciát?

— Igen, és én magam is jónak tartom a mesterséges intelligenciát. Egy forradalom elején járunk, mely meg fogja változtatni az életünket. Bízom benne, hogy jó irányban, de ez tőlünk is függ, mert az MI hasznos. Sokan úgy néznek rá, mint egy olyan eszközre, amely felváltja a munkát. Ezt nem így látom, mert ez az eszköz akkor működik jól, ha úgy használjuk, hogy kiegészítse a munkánkat, vagy inspirációt adjon. Én is igyekszem így alkalmazni. Mondok egy példát: A fiam osztálya az Egri csillagok könyvet olvasta, és kérdésekre kellett válaszolni. A fiam elolvasta, de volt, aki ChatGPT-vel oldotta meg a válaszokat, pedig néha az is tévedhet. Aki használja, annak ezzel tisztában kell lennie.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..