
A mentális egészség megőrzése, illetve ha kibillen, annak helyreállítása, rendkívül fontos. Egyre több ember érzi annak szükségét, hogy a lelki jóllétére is kellő időt fordítson. Ezért jött létre a szabadkai Antropos Mentálhigiéné-egyesület is, mely a térségben élő emberek szellemi egyensúlyára összpontosít.
Az elképzelések megvalósítása érdekében megkezdődött a Népi kultúra: a nagyszerű hagyomány elnevezésű projektum, mely az Interreg VI-A IPA Magyarország—Szerbia program keretében jön létre. A határ mindkét oldalán megszervezett, változatos programokból álló tervezet fő célja a közösségek közötti kapcsolat erősítése, a helyi hagyományok megismerése, megőrzése és cseréje. A részletekről Ricz Dencs Tünde mentálhigiénés szakembert, meseterapeutát, képzésben levő család- és párterapeutát, az egyesület elnökét kérdeztük.
Ricz Dencs Tünde
— Az Antropos Mentálhigiéné-egyesületet 2010-ben hozta létre egy szakmai csapat azzal a nem kis vállalással, hogy a térség mentálhigiénés állapotán javítson, hogy a felnövekvő generációknak segítsünk az adaptív megküzdési stratégiák kialakításában. Ahhoz, hogy a céljainkat elérjük, egyéni és csoportos konzultációkat, önismereti csoportokat, pszichológiai műhelyeket, énerősítő tréningeket, könyvbemutatókat, előadásokat, valamint szakemberek részére továbbképzéseket szerveztünk és szervezünk. Az Antropos együttműködik számos hazai és külföldi egyesülettel, és folyamatosan keressük a forrásokat ahhoz, hogy meg tudjuk valósítani az ötleteinket. Ennek köszönhetően több Erasmus-pályázaton is részt vettünk, ahol ifjúságsegítőket képeztünk, prevencióban használatos tananyagot dolgoztunk ki, számos olyan előadást vagy műhelyt szerveztünk, amely hozzájárult ahhoz, hogy a térség mentális állapota kedvezőbbé váljon. Olyan módszereket is népszerűsítünk, amelyekkel a lelki egészség megőrizhető vagy helyreállítható, ilyen a meseterápia is.
* Kik az egyesület partnerei, és mire fókuszál a projektum?
— Az idei év elején, amikor az IPA—Interreg-pályázat megjelent, arra gondoltunk, hogy a tizennégy év alatt felhalmozott tudást és tapasztalatot ötvözzük, és keressünk ehhez partnereket. Találtunk is, a sükösdi Óvodásokért Alapítványt és a Palics Magyar Művelődési Egyesületet. Az a tapasztalatunk, hogy ezek a mikroközösségek jól működnek, de egy folyamatos frissülés, megújulás nyilván minden közösségre ráfér. Elmondtuk az elképzeléseinket Ricz Andrásnak és csapatának, aki ebből sikeres projektumot formált, melyet meg is nyertünk, és így megvalósíthatjuk a Népi kultúra: a nagyszerű hagyomány elnevezésű projektumot. A fókuszt a közösség megtartóerejére, az évszázadokon átívelő hagyományok továbbadására, a kultúrakifejező és fejlesztőerejére helyezzük, abban hiszünk ugyanis, hogy ezeknek megtartó szerepük van, hozzájárulnak ahhoz, hogy mentálhigiénés szempontból egy élhetőbb közösséget teremtsünk magunknak és magunk körül. Ennek tükrében az elkövetkezendő 16 hónap során számos olyan rendezvény lesz, ahol a határ két oldalán élő közösségek összekapcsolódnak, megosztják egymással a tudásukat, tapasztalatukat, erőt merítenek egymás sikereiből, jó tapasztalatokat gyűjtenek, hiszen itt a célcsoport átfedése is megtörténik. Együtt alkotnak, mi ugyanis abban hiszünk, hogy a népi hagyományban, a kulturális összekapcsolódásokban az marad meg, ami kiállja az idő próbáját, és érdemessé válik arra, hogy továbbadódjék egy felnövekvő generáció képviselői számára, hogy kapaszkodót adjon és irányt mutasson nekik.
Könyvbemutató a nyitónapon: Mogyorósy-Révész Zsuzsanna, Vaskor Gréta és Ricz Dencs Tünde
* Milyen programok várhatóak?
— Lesznek néptánc- és népzene-találkozók, színházi előadások, a közösségszervező szakemberek számára kiégésmegelőző műhely, mert azt is látjuk, hogy azok az emberek, akik mozgatják a közösséget, szervezik a különféle programokat, időnként elfáradnak. Számukra mindenképp jó lenne egy olyan tér, ahol lehet beszélni a nehézségekről, ahol egy picit meg lehet újulni, ahol akár azt is fel lehet ismerni, ha már a kiégés felé tart az ember. Megtudhatják, hogy ezzel mit lehet kezdeni, mit lehet ellene tenni, hogyan tudják a saját személyes jólétüket is karbantartani. Ezen túlmenően egészen pici gyerekeknek szervezünk táborokat, valamint kamaszok számára is. A kicsiknek mese-, a nagyoknak önismereti táborokat kínálunk, és mindezt a határon átívelő módon, hiszen a táborok helyszíne elsősorban Sükösd és Palics, valamint azok környéke. A gyerekek majd ide is, oda is utaznak, nyilván mindig mások vesznek részt a programokban, hogy azok minél szélesebb körben valósuljanak meg. Ez egy olyan projektum, amely talán abban egyedülálló, hogy három és fél, négyéves kortól kilencvenkilenc éves korig jelöltük meg a célcsoportot, hiszen mindazzal, amit közösen valósítunk meg, lefedjük ezt a korosztályt.
* Mikorra várhatóak az első programok Palicson?
— Palicson januártól, de már valójában most is zajlanak az előkészületek. Akkor indul a kiégésmegelőző műhely, valamint a népzene-néptánc találkozók, de már most, az év végén megkezdődik a színházi előadás próbafolyamata. Ennek a határ mindkét oldaláról lesznek közreműködői, bemutatjuk Palicson is, és Sükösdön is, de más helyszíneket is szeretnénk majd ehhez hozzárendelni. Aztán a nyár közeledtével már egyre sűrűbb lesz a program, a táborokban, a kézműves-foglalkozásokon készült alkotásokat kiállításon mutatjuk be, ez már a következő év ősze lesz. Szóval egy kicsit lassabban indulunk, majd felgyorsulunk, és folytatjuk tovább az együttműködést. A projektmegnyitó valójában az egész elképzelés szellemiségét ötvözte, hiszen a városi múzeumban tartottuk, ahol a letűnt, régi idők dolgait őrizzük egy olyan, éppen aktuális kiállításon, ahol a síkság alatt fellelhető kövek voltak kiállítva. A nyitórendezvény markáns eleme a Kinek a sorsa? Transzgenerációs örökség a mesékben és a terápiában című könyv, mely pontosan a népi hagyományból érkező mese és az újkori ember terápiás ötvözése. Nagyon nagy sikere volt a kiadványnak, mely dr. Mogyorósy-Révész Zsuzsanna és Vaskor Gréta közös alkotása. Ez meghatározza majd azt az irányt is, amely az elkövetkező 16 hónapban meg fog valósulni — hallottam Ricz Dencs Tündétől.
Vaskor Gréta (Fotók forrása: Facebook)