
Környékünkön a fürjtenyésztés még gyerekcipőben jár, pedig a fürjtojás rendkívül egészséges, rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, koleszterint viszont egyáltalán nem. A napokban a magyarkanizsai Kiss Tiborhoz látogattunk el, aki február óta tenyészti a madarak osztályának tyúkalakúak rendjébe, a fácánfélék családjába tartozó fajt.
— Vérnyomás-ingadozásban szenvedek, a fürjtojásról pedig olvastam a világhálón, hogy mennyi mindenre alkalmazható. Kiváló a szív- és érrendszeri problémákra, tisztítja a májat, a vesét, a gyomrot, az egész szervezetet. Sok nyomelemet, vitamint, ásványi anyagot tartalmaz, melyet az ember máshonnan nem tud pótolni. Ötször több benne a foszfor, hétszer több a vas, tízszer több a B-vitamin, de rengeteg benne a kalcium, a magnézium, a réz, a cink, az A-, B-, C-, D- és E-vitamin is. Betegségmegelőző, mivel ott fejti ki hatását, ahol valamilyen hiány lép fel a szervezetben. Nem ajánlatos naponta öt tojásnál többet fogyasztani, mivel ebben az esetben vitamin-túladagolás veszélye léphet fel. Mi február 18-a óta napi három tojást fogyasztunk el, leginkább munkába indulás előtt. Kellő energiával lát el, jó a közérzetem tőle, igaz, gyorsabban megéhezem, mert étvágygerjesztő hatása is van. Leginkább nyersen ajánlatos fogyasztani, de öt perc hőkezelés, sütés vagy főzés alkalmával sem veszít beltartalmi értékéből, negyedóra után viszont már igen. Tisztításának van egy titka: hideg vízben többször le kell áztatni, utána már könnyen lejön a héja — mondta Kiss Tibor.
Kiss Tibor
A fürj szervezetében egy rendszer található, mely kiszűri a penészes, romlott táplálékot, így az nem kerül bele a tojásba.
Tibor jelenleg több mint száz fürjet tart. Február elején harmincfős állománnyal vágott bele a vállalkozásba, de a tojás iránti kereslet indokolttá tette, hogy megnövelje az állományt. Ottjártunkkor a keltetőgép érkezését várta, ahova akár háromszáz tojás is befér.
— A vásárlók a fürjhúst és -tojást is keresik, illetve az előnevelt madarak iránt is van kereslet. A húsát még nem próbáltam, de állítólag a fácánéhoz hasonlít. A tojást leginkább az asztmával meg a szív- és érrendszeri betegséggel küzdők fogyasztják, de azok is, akik egészségük javításáért vagy fenntartásáért szeretnének tenni — emelte ki.
Az állomány több mint száz fürjből áll
A tenyésztő naponta 55 tojást gyűjt be, egy tojás ára 10 dinár. A fürjtojás egy kamrahelyiségben, 17-18 fok alatti hőmérsékleten 30 napig, hűtőszekrényben 3-6 fokon 60 napig képes elállni. A madaraknak megfelelő világításra, hőmérsékletre és nyugalomra van szükségük. Tibor a táplálékot készen vásárolja, mindig ugyanattól a takarmánykeverő vállalattól. Az eredménnyel elégedett, hiszen a tojások nagyok, egészségesek, jó minőségűek. A 40 x 40 centiméteres ketrecekben 12—15 fürjet tart a gazda. Egy madár egy évig tojik, utána ki kell iktatni a körforgásból. A vizet naponta háromszor cseréli, fontos, hogy mindig friss folyadék álljon az állatok előtt.
— Fürj alatt nem keltetek. Egy madár alá 8—10 tojás fér, de rizikós az ily módon való keltetés, mivel rengeteg odafigyelést igényel. Keltetésre az inkubátor a legjobb megoldás. A világítást és a szellőztetést időzítő szabályozza. Naponta 18-19 órát világítok, főleg az etetőket és az itatókat, a ketrec viszonylag homályos. A fürjek a természetben magas fűben élő madarak, a túl sok fény hatására tojásmennyiségük csökken. Nem szeretik, ha gyakran háborgatjuk őket, nem vágynak simogatásra, sem szeretetre, ha pedig idegen bukkan fel, akkor nyugtalanná válnak. Nappal tojnak, a nyugalmukat nem szabad megzavarni — mondta a tenyésztő.
Tarkabarka fürjtojások
A tojás, a hús és az előnevelt fürj mellett Tibor füstölt fürjtojást is kínál vásárlóinak. Háromféle változat kapható nála, mégpedig a sima, az almaecetes és a csilipaprikás füstölt tojás. A vásárlók leginkább a sima füstölt változatot keresik.
— A füstölt tojás hidegtálakhoz, szendvicsekhez, pizzákhoz ideális, de még vendégvárónak is megfelel. A tojást 4-5 percig főzzük, majd több alkalommal hideg vízben leáztatjuk, megtisztítjuk, és néhány napra sós pácba helyezzük. Miután kivesszük a sófürdőből, lecsorgatjuk, és az erre a célra kialakított kamrában bükk- és tölgyfán füstöljük. Egyszerre 110 tojást füstölhetek. Az ízletes csemege ebben az állapotban sokáig tárolható, hogy meddig, azt nem tudom, mert általában 5-10 nap alatt elkel.
A gazda véleménye szerint a fürjtenyésztésben és a -tojásfogyasztásban leginkább a jótékony egészségügyi hatás miatt van jövő. Az állomány felszaporítása a piaci viszonyoktól függ. Tibor a kereslettel és az árral is elégedett, hiszen több településről jönnek hozzá tojásért. Piacra nem jár, házhoz szállítást viszont végez, főleg idősek és mozgáskorlátozottak számára Magyarkanizsa község területén. Senkit sem beszél rá a fürjtojás fogyasztására, viszont mindenkit biztat, hogy próbálja ki, biztosan nem fog csalódni. Az érdeklődők számára szórólapokat készít, így még vásárlás előtt tájékozódhatnak a számtalan előnyről.
Egy ketrecben 14-15 fürj éli mindennapjait
A sima füstölt, az almaecetes és a csilis fürjtojás