
A hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület és a Magyar Nemzeti Tanács az idén is közös megemlékezést tart gróf Hadik András halálának 235. évfordulója alkalmából.
A szentmisét a futaki Jézus Szíve-templomban mutatta be ft. Balcsák Szilárd és ft. Antun Kopilović atya. Közreműködött a Kapisztrán Ferences Ifjúsági Kórus.
Gróf Hadik András huszár generális, akit Mária Terézia leghűségesebb huszárjaként tartanak számon, 1710. október 15-én született. Ő telepítette Moldvából Bukovinába a hadkötelezettség elől elmenekült székelyeket, róla nevezték el Hadikfalva és Andrásfalva településeket. Mária Terézia bizalmasa és magyar politikájának egyik fő képviselője volt. A császárnő 1763-ban grófi rangra emelte, 1771-ben pedig neki ajándékozta a futaki kamarai uradalmat a hozzá tartozó hat településsel: Futak, Glozsán, Petrőc, Kiszács, Piros és Begecs. Gróf Hadik András 1790. március 12-én hunyt el, és a futaki Jézus Szíve római katolikus templom kriptájában temették el.
Hagyományőrző huszárok díszőrsége gróf Hadik András síremlékénél
A Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű rendezvénye a Gróf Hadik András Emléknap, mely a Dél-Bácskához, Újvidék városához és Futakhoz kötődik.
— Olyan rendezvényt szerettünk volna támogatni, amely egyrészt regionális, de ugyanakkor városi jelentőségű is, a szórványmagyarsághoz kapcsolódik, de a középpontjában a magyar történelemben kiemelkedő szerepet játszó hadvezér áll, aki a XVIII. században, Mária Terézia uralkodása alatt nemcsak Magyarországon, hanem az európai történelemben is kiemelkedő politikai irányító szerepet töltött be — hangsúlyozta Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke. Kiemelte, Hadik András a kőszegi jezsuita gimnáziumban tanult, két évet töltött a jezsuita noviciátusban, mert szerzetes szeretett volna lenni, de apja hatására a katonai pályát választotta. Vidéki nemesből a Habsburg Birodalom huszár generálisa, a közép-európai politika kiemelkedő irányítója lett, és egy olyan főispán, közigazgatási vezető, aki — a nemzetiségi elválasztóvonalakon átívelve — az őt ért kihívásokra előremutató megoldásokat tudott ajánlani. Támogatta az egyházat, több nyelven beszélt, és amikor Futakra került, megtanulta a szerb nyelvet is. Kúriájában jelenleg a helyi mezőgazdasági szakiskola működik. — A Magyar Nemzeti Tanács arra törekszik, hogy Hadik Andrásnak és a családjának az emlékezete tovább éljen. A rendezvényekkel reményeink szerint olyan hagyományt teremtünk, amellyel egyrészt a múltnak ezt a jelentős személyiségét megfelelőképpen tudjuk értékelni a jelenben, az itt élő szórványmagyarság pedig olyan kapaszkodóra lel benne, amire büszke lehet, és segítségével a jövőben meg tudja erősíteni nemzeti identitását és küldetését.
A Magyar Nemzeti Tanács küldöttsége, Fremond Árpád elnök, Hugyik Richárd és Hajvert Ákos is koszorúzott
A szentmise után a jelenlévők — közöttük Magyarország belgrádi nagykövetsége, a szabadkai főkonzulátus, a Magyar Nemzeti Tanács, az Al-dunai Bukovinai Székely Honvéd Hagyományőrzők, a Magyar Huszár Katonai Hagyományőrző Szövetség, a Vitézi Rend Baranya-Tolna Vármegyei és Vas-Zala-Veszprém Vármegyei Törzskapitánysága képviselői — elhelyezték a kegyelet virágait gróf Hadik András síremlékénél.
Fényképezte: Tóth Lívia