
A Szabadkai Városi Képviselő-testület 7. rendes ülésén a tanácsnokok elfogadták mind a 34 napirendi pontot, köztük Felsőtavankút általános rendezési tervét és a városi, valamint elővárosi közösségi személyszállítás köz-magán társulási szerződésének végleges tervezetét.
Az elmúlt időszakban Stevan Bakić, Szabadka polgármestere több olyan megnyilvánulást tett, amely közfelháborodást keltett. Egy, a horvát nemzeti közösséget sértő kijelentését a szerbiai Emberi, Kisebbségi Jogi és Társadalmi Párbeszéd Minisztériuma is elítélte. Bár a polgármester nem vett részt a vkt ülésén, az ellenzéki képviselők együttes javaslatot nyújtottak be egy ajánlás elfogadására a polgármester közvéleményt felkavaró kijelentései kapcsán, de a testület ezt elutasította. Ennek ellenére mégis hosszú és heves vita alakult ki a polgármester megnyilvánulásairól. Az ellenzéki képviselők a személyszállításról szóló hatodik napirendi pont szavazása előtt elhagyták az üléstermet.
A Subotica-trans 2020 óta, a COVID-időszaktól kezdődően folyamatosan veszteséget termelt — mutatott rá Nágel János. A VMSZ frakcióvezetője szerint a közvállalat nem tudta gazdaságosan megszervezni az utasszállítást.
— A város eddig jelentős költségvetési támogatást biztosított a Subotica-trans közvállalat számára, azonban ez a helyzet hosszú távon fenntarthatatlanná vált, ezért új megoldást kellett találni. Az új modellben a következő tizenöt évben egy magánvállalat végzi az utasszállítást Szabadka területén, világosan meghatározott kötelezettségek mellett. A város továbbra is támogatja az utasszállítást, mivel egyes vonalak veszteségesek. A koncessziós szerződés értelmében az önkormányzat évente 390 millió dinárt biztosít erre a célra. Ha a Subotica-trans végezné továbbra is ezt a tevékenységet, az nagyobb terhet róna az adófizetőkre. Az új rendszer évente 62 millió dinár megtakarítást eredményez, ami tizenöt év alatt közel 1 milliárd dinárt, azaz mintegy 8 millió eurót jelent a város és a polgárok számára. A döntés másik fontos eleme az utasszállítás minőségének javítása. A magánszolgáltató kötelezettsége, hogy 55 új autóbuszt állít forgalomba, ebből 28-at azonnal a szerződés megkötése után, a fennmaradó 27-et pedig egy meghatározott időszakon belül. Az új buszok a legmodernebb, Euro 6-os környezetvédelmi normának megfelelő járművek lesznek, fűtéssel és légkondicionálóval felszerelve. A Subotica-trans autóbuszainak átlagéletkora több mint tizenhat év, és a városnak nincs lehetősége új buszok vásárlására. A magánpartner viszont új autóbuszokat fog vásárolni, így az utasok magasabb minőségű szolgáltatásban részesülhetnek. A magánvállalat emellett kötelezettséget vállalt a buszállomás tetőszerkezetének és a vállalat szervizhelyiségének rekonstrukciójára is. Összesen mintegy 15 millió eurós befektetés fog így megvalósulni.
Nágel hozzátette, hogy ha a magánpartner nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségeit, a városnak jogában áll felbontani a szerződést. Kiemelte, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség számára fontos, hogy továbbra is működjenek a Szabadkára és a környező településekre — például Magyarkanizsára, Törökkanizsára, Topolyára, Oromra és Kispiacra — közlekedő járatok, melyeken diákok és munkások utaznak. Kiemelte, a városnak olyan megállapodása van a magánpartnerrel, hogy ő fogja folytatni ezt a tevékenységet.
A tanácsnokok döntést hoztak a Súlyos Beteg Gyermekek és Fiatalok Gyógykezelését Segítő Alapítvány, a Danilo Kiš Ifjúsági Kulturális Alap és a Dr. Rehák László Alap működéséről. Ezenkívül döntöttek az új helyi ombudsman megválasztásáról, mely tisztségre Nágel Lámi Valéria okleveles jogászt nevezték ki, hatéves megbízatási időre.
Fényképezte: Kartali Róbert