Ha bármilyen oknál fogva megrekedünk a kötelékciklus valamelyik fázisában, az oda vezet, hogy az élet szerves tartozékaként bekövetkező változások félelmet keltenek bennünk, ellenállást az új iránt. Fokozott ragaszkodást ahhoz, ami a múlté, amit elveszítettünk. Érzelmeink fogságába esve így a kötelékek szétszakadnak, ami sohasem marad következmények nélkül: a kapcsolathiányt a testi-lelki egészség egyaránt megsínyli.
Bizonyos, hogy a kötelékek kialakítása és fenntartása a támogató környezet híján teljességgel lehetetlen — mindig kell lennie egy biztos bázisnak, amely megtart bennünket az állandóan változó kapcsolati hálókban. Mert a biztos bázisoknak erejük van.
A biztos bázisok ereje
A biztos bázisok azok az emberek, célok vagy dolgok, akikhez, illetve amelyekhez különleges módon kötődünk. A biztos bázisok azért különlegesek — merthogy sokféle köteléket teremtünk —, mert védelmet és energiát nyújtanak a mindennapokban. Életünkben ők a fogódzók, éppúgy, mint a fa gyökereit körülvevő föld, amely szilárd alapot és támaszt ad a viharban. Minél erősebb a biztos bázisunk, annál nagyobb az ellenálló erőnk, amikor kedvezőtlen körülményekkel kell megküzdenünk. Emellett a biztos bázis útmutatással is szolgál belső látásunk irányításához, hogy értelmet adhassunk az eseményeknek, hogy a negatív élményeket pozitívokká változtassuk át. Így biztosítva azt, hogy a fájdalmas történések következtében érzelmeink fogságába essünk. A biztos bázis egyedi szerepet tölt be életünkben: innen indulunk a külvilágba, és ide térünk vissza, biztosan tudva, hogy amikor visszaérünk, örömmel fogadnak bennünket, biztonságban leszünk, megvigasztalnak, ha félünk, megnyugtatnak.
A biztos bázis legnyilvánvalóbb formája egy személy, akár a magánéletünkhöz tartozó, például a szüleink, nagyszüleink, testvéreink, rokonaink, társunk, barátaink, akár társadalmi és szakmai körökből való, például vezetőnk, felettesünk, gyülekezetvezetőnk, terapeutánk. Biztos bázisok még a fantáziánkban is létezhetnek, híres emberek személyében, akiket nem ismerünk személyesen. Ahhoz, hogy valaki biztos bázis legyen az életünkben, nincs feltétlenül szükség cselekvésre. Inkább arról van szó, hogy segítségükkel hogyan rendezzük el gondolatainkat, érzéseinket és élményeinket, hogyan adunk értelmet nekik, hogyan kezeljük problémáinkat.
Amikor szorongás és félelem van bennünk, az kihat mind a tudati, mind a testi működésünkre, és csökkenti arra való képességünket, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsuk. A biztos bázis célja, hogy biztonság- és védettségérzetet teremtsen, hogy a belső látásunk olyan lehetőségekre, kreativitásra összpontosíthasson, amelyek örömet szereznek számunkra. Biztos bázis híján hajlamossá válunk a szorongásra és a félelemre, ami korlátozza a bennünk rejlő lehetőségek kihasználását. Agyunk a veszély keresésére van berendezve. Az életünkben szerepet játszó biztos bázisok lehetővé teszik, hogy kikapcsoljuk ezt a „radar”-t, és helyette a lehetőségeket vegyük észre. Ha valós veszéllyel találjuk magunkat szemben, az eddigi tapasztalatokból beépült tudás a biztos bázissal a háttérben segít abban, hogy megfelelően és hatékonyan reagáljunk. Megfelelő biztos bázis híján csak menekülési-támadási reflexeinkre hagyatkozunk. A biztos bázisok erejüknél fogva azt befolyásolják, hogy túszul ejtenek-e bennünket érzelmeink, aktuális életeseményeink.
A biztos bázisok egész életünkben fontosak, nem csupán az élet korai szakaszaiban. Egyértelműen bizonyítást nyert, hogy személyiségünk akkor működik egészségesen, ha képesek vagyunk felismerni azokat a megfelelő figurákat, akik hajlandóak és képesek biztos bázist nyújtani számunkra, és az ilyen figurákkal kölcsönösen előnyös kapcsolatot tartunk fenn. Zavart személyiségműködés esetén ez a képesség valamilyen oknál fogva sérül, és nem tudjuk felismerni a biztos bázist nyújtó kapcsolatokat.
Annál jobb, minél előbb belátjuk, hogy a biztos bázisok olyan hálózatára van szükségünk, amely magában foglalja elsődleges partnerünket, barátainkat, kollégáinkat és más egyenrangú személyeket, csakúgy, mint vezetőnket, főnökünket. Az élet igazolja, hogy a sikeres emberek életében mindig van valaki, akihez segítségért, támaszért fordulhatnak. A csak önmagukra támaszkodó magányosok, akik úgy gondolják, hogy mindent képesek egyedül megtenni, gyakran hoznak rossz döntéseket, és követnek el végzetes hibákat. A biztos bázis megerősíti önbecsülésünket, amelynek két leglényegesebb eleme az emberekhez kötődés és a célokhoz való kötődés. Ha csak más emberekhez kötődünk, biztonságban érezhetjük magunkat, de nem érezzük úgy, hogy sikeresek vagyunk. Ha meg csak célokhoz kötődünk, sikeresek ugyan lehetünk, de belehalunk a magányba.
Biztos bázisokat mindannyian találhatunk magunknak.
(Folytatjuk)