home 2026. február 17., Donát napja
Online előfizetés
Ártatlannak vallották magukat a Vezérkar-ügy vádlottjai
F.CS.
2026.02.04.
LXXXI. évf. 5. szám
Ártatlannak vallották magukat a Vezérkar-ügy vádlottjai

Az ügyben érintett négy személyt hivatali visszaéléssel és okirathamisítással vádolják.

Megkezdődött a Vezérkar-ügy tárgyalása a belgrádi Felsőbb Bíróság szervezett bűnözés elleni részlegén. A tárgyaláson mind a négy vádlott, vagyis Nikola Selaković kulturális miniszter, Slavica Jelača, a Kulturális Minisztérium államtitkára, Goran Vasić, a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet megbízott igazgatója és Aleksandar Ivanović, a belgrádi városi műemlékvédelmi intézet megbízott vezetője is kijelentette, hogy nem érzi magát bűnösnek, és mindannyian elutasították a vádirat állításait. A tárcavezető a tárgyaláson azt is elmondta, hogy nem él mentelmi jogával. A bíróság ezzel kapcsolatban azonban jelezte, hogy a kormánynak is nyilatkoznia kell arról, kéri-e a miniszter mentelmi jogának érvényesítését.

A vádhatóság gyanúja szerint a vádlottak meghamisított dokumentumokkal tették lehetővé, hogy egy amerikai cég engedélyt kapjon egy hotel építésére Belgrádban a Jugoszláv Néphadsereg egykori főparancsnokságának a helyén, amely korábban kulturális örökségnek számított.

A szerb kormány 2023-ban kötött megállapodást Donald Trump amerikai elnök veje, Jared Kushner befektetési cégével, az Affinity Global Developmenttel arról, hogy a vállalat szállodát épít a szerb főváros központjában. A vezérkar épületét 1999-ben, a NATO Jugoszlávia elleni bombázásának idején érte végzetes találat. A romokat 14 éven át nem takarították el. A terület rendezése 2013-ban kezdődött el, a törmeléket elhordták, ám az épület vázát megtartották azért, hogy a Jugoszlávia elleni légicsapásokra emlékeztessenek.

Az Affinity Global Development 99 évre bérelte volna ki a területet, amelyen 1500 szobás hotelkomplexum felépítését tervezte. A szervezett bűnözés elleni ügyészség azt vizsgálja, milyen körülmények között távolították el a kulturális örökségi védelmet az épületről. A hotelprojekt ellen többször is tiltakoztak Belgrádban.

A társadalmi elégedetlenség miatt Jared Kushner időközben visszalépett a projekttől. „Mivel a jelentős projekteknek egyesíteniük, nem pedig megosztaniuk kell, ezért Szerbia népe, valamint Belgrád városa iránti tiszteletből visszavonjuk kérelmünket, és visszavonulunk” - közölte az amerikai elnök vejének vállalata.

Aleksandar Vučić szerb elnök szerint a hotelépítés körüli negatív kampány miatt Szerbia legalább 750 millió eurós (285,49 milliárd forint) befektetéstől esett el, és ezzel az ország hatalmas lehetőséget szalasztott el. Az államfő egyben „undorító politikai manipulációnak” nevezte a kulturális miniszter elleni vádemelést. Mint mondta: ő személyesen szerette volna, ha megvalósul a projekt, így várja, hogy ellene is vádat emeljenek.

Nikola Selaković korábban kijelentette, hogy izgatottan várja a tárgyalást, mert az majd „feltárja az egész történetet”, és úgy értékelte, hogy mindez csak politikai játszma, amely valójában Aleksandar Vučić ellen irányul.

Selaković az első olyan miniszter Szerbiában, akit hivatali ideje alatt állítottak bíróság elé. Amennyiben bűnösnek találják, három évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető.

Forrás: MTI, Szerbiai RTV, VajdaságMa

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..