home 2026. június 08., Medárd napja
Online előfizetés
Zenta község a magyar forradalomra és szabadságharcra emlékezik
Tóth Lívia
2026.03.13.
LXXXI. évf. 10. szám
Zenta község a magyar forradalomra és szabadságharcra emlékezik

A már kialakult hagyományhoz híven, az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából, Zentán gróf Batthyány Lajosnak a városháza oszlopcsarnokában lévő emléktáblája előtt tartottak kegyeletadó összejövetelt. Az első felelős magyar kormány miniszterelnökének emléke tiszteletet érdemel.

Az ünnep szónoka Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke volt. Történelmi összefoglalójában az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc jelentőségét, az áprilisi törvények nagyságát vázolta fel, kitérve az előzményekre, valamint arra is, hogy ezeknek milyen hatásuk van a mai zentai életre, illetve a polgári és politikai jogok megvalósítására.

Gróf Batthyány Lajosról elmondta, az első független, felelős magyar kormány vezetője a szélsőségektől mentesen, megfontolt politikával kitapintotta azt a pontot, amikor a reformkornak az elképzeléseit, vitáit kiérlelve 1848. március 18-a és április 11-e között elfogadták az úgynevezett áprilisi törvényeket. Ez a magyar társadalomban a feudalizmus korszakát szimbolikusan lezárta, és a polgári társadalom alapjait rakta le.

Az eseményt Gábor Zoltán operaénekes és Zsoldos Ervin népi klarinétos fellépése tette még emlékezetesebbé.

Az emléktáblánál Zenta Község Önkormányzatának nevében Burány Hajnalka polgármester, az MNT képviseletében Hugyik Richárd, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet tagjaként Virág Kiss Anita és Hernyák Zsóka koszorúzott. A VMSZ Zenta Községi Szervezetének nevében Rác Szabó Márta és Gordán Kolos, a Rákóczi Szövetség képviseletében pedig a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum Hunyadi Mátyás Vendéglátó és Turisztikai Technikum és Szakképző Iskola diákjai helyezték el a kegyelet virágait.


Fotók forrása: Burány Hajnalka Facebook-oldala  

A Zenta községhez tartozó településeken is ünnepi műsorral idézték fel a magyar forradalom és szabadságharc eszméjét.

Keviben a Móra István Művelődési Egyesületben várták az emlékező közönséget. Tornyoson a Herőce Polgárok Egyesülete vállalta a szervező szerepét, az alkalmi műsorban a helybeli Ady Endre Művelődési Egyesület népdalkórusa és tamburazenekara, valamint a Tömörkény István Általános Iskola diákjai léptek fel. Felsőhegyen a művelődési házban a Kokárdával a szívünkön című programot tekinthették meg az érdeklődők.

A rendezvénysorozat március 13-án, pénteken alkalmi tiszteletadással folytatódik a zentai Felsővárosi köztemetőben a szabadságharc áldozatainak emléksírhelyénél, majd megemlékezés és főhajtás következik a Petőfi Sándor Általános Iskola udvarában álló Petőfi-szobornál. Este Az út címmel ünnepi műsor lesz a művelődési ház nagytermében, köszöntőt Burány Hajnalka polgármester mond.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..