Amennyiben a közel-keleti háború folytatódik, Európa az energiaellátás terén „valóságos pokolra” számíthat – jelentette ki ma Aleksandar Vučić. Szerbia elnöke hangsúlyozta: Szerbia nem engedheti meg, hogy az üzemanyagárak elszabaduljanak, ezért konkrét lépéseket keresnek a helyzet kezelésére.
Ez az energia évszázada, ugyanakkor rendkívüli piaci mozgások zajlanak, az energiahordozók ára pedig meredeken emelkedik – nyilatkozta Aleksandar Vučić a Szerbiai Elektromos Hálózat felújított belgrádi diszpécserközpontjában tett látogatását követően. Bejelentette, hogy a kormány a következő napokban intézkedéseket hoz az áremelkedések mérséklésére.
Fotók: Aleksandar Vučić Facebook-oldala
Az államfő hangsúlyozta: amennyiben a közel-keleti háború folytatódik, Európa az energiaellátás terén „valóságos pokolra” számíthat. Mint fogalmazott, Szerbia nem engedheti meg, hogy az üzemanyagárak elszabaduljanak, ezért konkrét lépéseket keresnek a helyzet kezelésére.
Vučić rámutatott, hogy Szerbiában a dízel literenkénti ára jelenleg mintegy 200 dinár, miközben a mediterrán térségben az ár 216 dinárnak megfelelő szinten áll, ami nyolc százalékkal magasabb. Figyelmeztetett: néhány napon belül az ár akár 230–240 dinárra is emelkedhet. „Ezt senki sem tudná megfizetni, és minden más termék árát is magával húzná” – mondta. Hozzátette: a pénzügyminiszterrel közösen olyan intézkedéseken dolgoznak, amelyekkel a következő egy hónapban szubvencionálni tudnák az árakat, hogy megakadályozzák azok elszabadulását.
A földgáz ára szintén jelentősen nőtt. Az államfő közlése szerint ezer köbméter ára korábban 380 dollár volt, jelenleg azonban a holland TTF gáztőzsdén 550 dollár körül alakul, ami 45 százalékos emelkedést jelent. Nagy-Britanniában a gáz ára 95 százalékkal nőtt.
Vučić kiemelte: Katar visszafogta a szállításokat, ami tovább szűkíti a kínálatot. Szerbia jelenleg abban a helyzetben van, hogy a Török Áramlat vezetéken keresztül zavartalanul érkezik az orosz gáz, ez azonban csak március végéig biztosított. „Meg kell néznünk, mi lesz ezt követően” – fogalmazott.
A közel-keleti helyzettel kapcsolatban az államfő úgy vélte, nehezen érthető, mi indokolja a fegyveres konfliktusokat, amikor a világ jelentős mértékben függ a térség energiahordozóitól.
Forrás: Szerbiai RTV, Tanjug