
Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) Vajdaságban tervezi megtartani az éves fórumát. A megvalósításban a Vajdasági Magyar Szövetség szakmai partnerségét kéri.
A többi közt erről egyeztetett Vincze Loránt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség európai parlamenti képviselője, a FUEN elnöke dr. Pásztor Bálinttal, a VMSZ elnökével Szabadkán.
A FUEN az európai őshonos nemzeti kisebbségek és nyelvcsoportok érdekképviseleti szervezete, mely a legnagyobb ilyen jellegű ernyőszervezet Európában.
Vincze Loránt a VMSZ elnökével folytatott megbeszélése után azt nyilatkozta, hogy a legfontosabb közös téma a magyar közösségek boldogulása és fejlődése, ezzel fogja össze a magyar szervezeteket az együttműködésükben Magyarországon, a Kárpát-medencében, illetve Európában is.
— Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója mint kisebbségi ernyőszervezet otthont ad valamennyi Kárpát-medencei, magyar szervezetnek, meg is alakították a magyar közösségek munkacsoportját. Van egy együtt dolgozás azért, hogy az európai keretben az őshonos közösségek megbecsülést, támogatást élvezzenek. Sajnos nem ez a helyzet az Európai Unióban, ahol azt tapasztaljuk, hogy hiába fordultunk az Európai Bizottsághoz, hogy alkosson jogszabályokat az unió az őshonos nemzeti kisebbségek védelmére és támogatására, ezt elutasította. Ezért pereljük a bizottságot, és most az Európai Unió Bíróságán van ez az ügy. Másrészt azt tapasztaljuk, hogy az Európa Tanács keretében, ahol van a Kisebbségi Keretegyezmény, a Nemzeti Charta, a Kisebbségi, a Nyelvi Charta, ennek ellenére elhanyagolják ezt a területet. Nagyon lecsúszott a prioritás listáján az európai intézménynél a kisebbségek védelme. A FUEN-t azért hoztuk létre, hogy ezt az erőfeszítést támogassuk.
Nagyon szoros az együttműködés a Vajdasági Magyar Szövetséggel — emelte ki Vincze Loránt.
— Azt szeretnénk, hogy a FUEN-en belül még gyakrabban találkozzunk, hozzunk rendezvényeket ide Vajdaságba, hiszen van mit megmutatni. A kulturális autonómia modellje, amelyet a magyar közösség és a többi vajdasági közösség élvez, az példaértékű Európában, és ezt el kell mondani. Romániában is távol állunk attól, hogy autonómialehetőségekről beszéljünk a nemzeti kisebbség számára. Örömmel vettük elnök úrnak az egyetértését, hogy itt legyen, a Vajdaságban az a regionális fórum, amely a kisebbségi és a kisebbségbarát régiókat gyűjti egybe Európából. Azt gondolom, a legcélszerűbb az itteni modell bemutatása, a határ menti együttműködés, illetve Szerbia uniós csatlakozási perspektívájának a kisebbségi vonatkozásairól beszélni, vagy tágabban ennek európai üzenetéről. Sajnos az a helyzet, hogy nincs az Európai Parlamentnek olyan szakbizottsága, amelynek kompetenciái közé a nemzeti kisebbségek tartoznának. Nem lehet az, hogy a különböző kisebbségi helyzetben élő emberek között különbséget tesz az Európai Bizottság. A szexuális kisebbségeket vagy a roma közösséget támogatja, az őshonos nemzeti kisebbségeket pedig kvázi lesajnálja. Azt mondja, az nem uniós kompetencia.
— A vajdasági magyarság helyzete és az autonómiáért vívott küzdelme európai szinten is az elmúlt évtizedekben elegendő figyelmet vívott ki magának — nyilatkozta dr. Pásztor Bálint. — Vannak olyan eredményeink, amelyek európai szinten is irigylésre méltóak. Elsősorban a kollektív jogok elismerése és az autonómiának az építése ügyében. A Vajdasági Magyar Szövetség a FUEN-nak tagszervezete. Arról beszélgettünk elnök úrral, hogy hogyan tudjuk még szorosabbra fűzni a kapcsolatot a FUEN és a Vajdasági Magyar Szövetség között. Megállapodtunk arról, hogy a FUEN következő regionális konferenciáját itt, Vajdaságban rendeznénk meg. Ez egy összeurópai konferencia lenne, amely a tavalyi évben például Baszkföldön volt. Idén itt Vajdaságban lenne a Vajdasági Magyar Szövetség társszervezésében. Az RMDSZ és a VMSZ közötti kapcsolat a lehető legjobb. Ez évtizedek óta így van. Kelemen Hunor elnök úr több alkalommal járt itt segíteni a Vajdasági Magyar Szövetségnek a kampányát is. Az Európai Parlamentben is ez az együttműködés kitapintható napi szinten, hiszen az RMDSZ-nek 2 EP-képviselője van, és nekünk is van a Fidesz listájáról jelenleg Vicsek Annamária, korábban Deli Andor személyében. Nincs egymáshoz két közelebb álló kisebbségi párt, mint az RMDSZ és a VMSZ.
A fórumot várhatóan júniusban tartják meg a VMSZ társszervezésében.
Fényképezte: Szakáll Laura