home 2024. december 13., Luca napja
Online előfizetés
Tökös és almás finomságok teával
Bacsik Lőrinc Natália
2024.11.04.
LXXIX.. évf. 44. szám
Tökös és almás finomságok teával

A Magyarcsernyei Nőszervezet és Kézimunkaszakkör kalácsversennyel egybekötött teadélutánt rendezett. Az eseményről a szervezet vezetője, Sári Piroska mesélt.

— Körülbelül százan jelentkeztek a teadélutánra, így a tűzoltóotthon nagyobb termét választottuk helyszínnek. Vendégek érkeztek Kisoroszról, Nagykikindáról, Töröktopolyáról, Tóbáról, Magyarittabéről, Hetinből (Tamásfalva), Livadáról (Bozitópuszta), Szerbcsernyéről, Radojevóról (Klári), de a helyi civil szervezetek tagjai és fiatal anyukák a gyermekeikkel is jelen vannak. Ami a dekorációt illeti, Kormányos Erzsébet és Csányi Angéla vállalta, hogy virágokkal díszíti az asztalokat, a csoport tagjai pedig aprósüteményeket készítettek otthon. A sós kiflit a kisoroszi péktől rendeltük, úgy tűnik, nagyon finom, mert sokan dicsérik. Ezenkívül teával, kávéval, ásványvízzel, csokoládélikőrrel kínáljuk a vendégeket. Keresztúri Rozália hozott egy kas (garaboly) tököt, s ebből kapott minden csoport. Ehhez mi vásároltunk lisztet, cukrot, pudingot, s ezzel az ajándékcsomaggal köszöntük meg a csapatoknak a részvételt. Tombolajegyeket is vehet, aki szeretne, sorsolással szoktuk zárni ugyanis a teadélutánt. Nagyon sok ajándék gyűlt össze a tagoknak és a támogatóknak köszönhetően, így valószínű, hogy mindenkinek kedvezni fog a szerencse. Mindig arra törekszünk, hogy minél több apróságot gyűjtsünk össze, mert azt szeretnénk, ha mindenki nyerne. A zenéről Vidács Attila és Kis Zoltán duója gondoskodik. Örülünk, hogy vannak itteni zenészek, így nem kell máshonnan hívnunk.


Sári Piroska, a zsűri és a díjazottak

A zenészeknek nem igazán volt idejük pihenni, sokan kérték a kedvenc számaikat, mert táncolni, mulatni mindenki szeret, s ezt meg is mutatták. A megjelent csapatok tökös vagy almás bélest hoztak, melyet háromtagú zsűri véleményezett. Dr. Szilágyi Gyöngyi, Márton Gizella és Csőke Karolina tíz kalácsminta közül választotta ki a legfinomabbat. Pontszámaik alapján a nyertes süteményt a nagykikindai Viola Kézimunkacsoport készítette, második lett a tamásfalvi Lila Akác Kézimunkacsoport, harmadik a bozitópusztai nőszervezet.

— A megkóstolt piték, bélesek mind finomak voltak. Először a sütemény kinézetét, sütöttségét néztük meg, ezután a tészták és a töltelék arányát vettük figyelembe, majd az ízvilágot osztályoztuk. Mindhármunk véleménye megegyezett. Régebben is voltam zsűritag, s észrevettem, hogy az idők folyamán a gyümölcsök íze megváltozott. A mai tökök zamata más, mint a korábbi években kóstoltaké — értékelt dr. Szilágyi Gyöngyi.


A Magyarcsernyei Nőszervezet és Kézimunkaszakkör tagjai

— Nagyon örülök, hogy az idén is a legjobb kalács a mienk lett. Tavaly is nyertünk. Akkor tökös pitét sütöttünk, most almásat. Szerintünk azért lett a legfinomabb a kalácsunk, mert nagyon sok szeretettel készítettük. A tészta lényege a liszt, cukor, tejföl, tojás. Az almát cimettel (fahéjjal) ízesítettük. Nyolcan érkeztünk Nagykikindáról. Nagyon sok helyre kapunk meghívást, szinte minden hónapban van valamilyen esemény, de szeretünk is eljárni egymás rendezvényeire, mert sok ismerőssel találkozunk, és nagyon jól érezzük magunkat mindenhol. Legutóbb Belgrádban voltunk az ajvárkészítő verseny döntőjében, legközelebb pedig Topolyára megyünk a piskótafesztiválra, de már Muzslyára is hivatalosak vagyunk, mert az ottani szervezet a fennállása 50. szülinapját ünnepli. Mi minden héten találkozunk, szerdánként jövünk össze. Nem könnyű vezetni a szervezetet. Nehezen is vállaltam el, de tavaly mindenki engem választott, amikor az előző elnök asszony nem tudta tovább vállalni a vezetést, és nem akartam cserben hagyni a csapatot — hangsúlyozta Kiss Irén, a nagykikindai csoport vezetője.


A nagykikindai csoport

A tamásfalvai Katona Ibolya tökös bélest sütött. Mint mondta, tojás, cukor, tej, élesztő, olaj megy a tésztába. A korábbi években gyúrott bélest hozott, most viszont kőttesen készítette.

Nagyon jó, hogy a receptek és a kalácskészítés szeretete jelen van, s öröklődik a családokban, a közösségben, az egyesületekben.

Fényképezte: Bacsik Lőrinc Natália

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..