Immár ötvenkettedik alkalommal rendezték meg Bácsfeketehegyen a Szüreti Napokat, valamint huszonkettedik alkalommal a Szőlész- és Borásztalálkozót. A szőlőmustra és a minőségi borok mellett a kun hagyományoké volt a főszerep a Szállási Szemmel program keretében.
Ahogyan az elmúlt esztendőkben is történt, ezúttal is a Feketics Művelődési Egyesület néptáncosainak — Szakács Tamás és Szakál Nikolett néptáncoktatók vezetésével — és népzenészeinek lovas kocsis felvonulásával kezdődött a hagyományos kora őszi ünnepség. A felvonulók a Piactéren, a Lódi Pincészetnél, a kerekes kútnál, Koncz Dezső családi gazdaságánál és a nyári színpadnál pihentek meg. A megállóhelyeken táncra perdültek a legkisebbek és a legnagyobbak is a Fokos zenekar kíséretében.
A rendezvénysorozat azonban nemcsak a szőlőről és a szüretről szólt. A Kultúrotthonnal szembeni parkban valósult meg a Szállási Szemmel elnevezésű program, mely során birkapaprikás-főző verseny zajlott, majd íjászbemutató és verseny is volt a Bácsér Szabad Íjászegyesület szervezésében. A hagyományos bácsfeketehegyi ízek bemutatásaként mindenki a saját receptje és ízlése szerint fűszerezve készítette el a lassú tűzön, bográcsban főtt pörköltet. Végül jurtát is állítottak a rendezvény résztvevői.
Másnap délelőtt tartották meg az ünnepi istentiszteletet a református templomban és a kispályás labdarúgótornát a Sportcsarnokban.
A juhtenyésztés és a szüret fogalma összefonódik
Lódi Andrea, a Szüreti Napok egyik fő szervezője ismertette a Szállási Szemmel című programot.
— A Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület berkeiben működő helyi értéktárbizottság a Szállási Szemmel elnevezésű programja keretében az idén egy helyi kutatást végez a II. világháború előtti jelentős tanyai/szállási életmód feltérképezése céljából. A juhtenyésztés és a szüret fogalma Bácsfeketehegyen egyértelműen összefonódik, évszázados hagyomány ugyanis, hogy nagyobb összejövetelek alkalmával, így szüretkor is, birkapaprikást főztek az itteniek. Érdemes tudni, hogy száz évvel ezelőtt, 1924-ben Bácsfeketehegyen 180 hektáron (103 holdon) műveltek szőlőt, és ugyanebben az időben bárányokkal és kosokkal együtt 768 birkát tartottak a faluban. Noha ma már ennek csak a töredékével dicsekedhetünk, az értéktárbizottság fontosnak tartja, hogy fennmaradjon az önellátó életforma emléke, illetve ráirányítsa a figyelmet arra, hogy nem ártana néhány részletét életben tartani. Ilyen apró részlet lehet a birka bőrének és szőrének felhasználása is. Elődeink ezekből az anyagokból készítettek régen időtálló szőnyeget, presnyákot, subarát, derékaljat, paplant, párnát, mellényt, zoknit, cvettert, miegymást. Minden háznál volt rokka, melyen az asszonyok megfonták a fonalat, és télen megkötötték a család számára a meleg holmit. Természetes anyagból, helyben, szemétgyártás és környezetszennyezés nélkül. Ma rendkívül fontossá válnak ezek a szempontok mindazok számára, akik egy kicsit is környezettudatosak. Ez indított bennünket arra, hogy közösen járjunk utána, hogyan is volt, hogyan is kell ezt csinálni. Környékbeli kézművesek és a helyi, idősebb asszonyok segítségével a Szüreti Napok előtt két héttel hozzáfogtunk gyapjút mosni, szárítani, kifésültettük, és az így előkészített gyapjúból a szüreti napi események során fonalat, majd használati és ruházati cikkeket készítünk, vagyis visszatanuljuk a szakmát. A Szüreti Napokon gyerekprogram keretében is foglalkozunk a gyapjúval. A saját élményű tanulási lehetőségeken túl pedig kirakodóvásárt is szervezünk, ahol a környékbeli kézművesek felvonultatják a birkabőr és gyapjúportékákat. Ezek a programpontok csak érintőlegesen közelítik azt a hatalmas témát, amelyet a szállási életmód takar, de bízunk benne, hogy ezek az élmények is hozzájárulhatnak a nagy, közös célhoz, mely ennek a hungarikumprogramnak is a lényege, hogy népszerűsítsük a magyar tanyát, mely egy a hungarikumok közül. Mi itt kicsiben szeretnénk elősegíteni, hogy a fiatalok szerezzenek ismereteket erről az életformáról, nyitottá váljanak rá, és a megismerés által becsüljék meg mindazt a tudást, amellyel őseink bírtak. Az ősz folyamán pedig további állati eredetű termékekkel barátkozunk majd — hallottuk Lódi Andreától.
Lódi Andrea