Mozogjunk, de mit és mennyit? Hogyan táplálkozzunk? Vastag Emil szabadkai edzőterem-tulajdonossal, egykori súlyemelőbajnokkal a rendszeres testmozgás előnyeiről, a megfelelő étrendről, a táplálékkiegészítőkről, valamint az illegális, életveszélyes doppingszerekről is beszélgettünk a Hét Nap Plusz podcast adásában.
Emil a saját tapasztalatait is elmesélte a teljesítménynövelő szteroidokról annak érdekében, hogy figyelmeztesse a fiatalokat a visszafordíthatatlan következményekre.
Ha nem jársz edzőterembe, nem vagy trendi — ez a gondolkodás egyre jobban terjed a fiatalok körében. Sokan követnek hírességeket, sportolókat, edzőket a közösségi oldalakon, ami meghozza a kedvet a mozgáshoz. Ebben az esetben a közösségi média hasznos üzenetet közvetít, hiszen a rendszeres testmozgás nemcsak az alakot formálja vagy az optimális testsúlyt őrzi meg, hanem a testi és a lelki egészségre is jelentősen hat. A rekreatív mozgás része az egészséges életmódnak.
![]()
— Az elmúlt hat-hét évben megnőtt az edzőterembe járók száma Szabadkán, a nemek aránya is 50-50 százalék, amely azt mutatja, hogy a nők is előszeretettel járnak olyan helyekre, ahol a gépekkel történő edzés mellett akár a népszerű CrossFittet is választhatják. Mielőtt valaki bérletet vált, el kell döntenie, mi a célja. Alakformálás, az izom tömegének növelése, erősítése, vagy esetleg fitneszversenyeken szeretne részt venni. Ugyanis ez határozza meg, milyen gyakorisággal, illetve intenzitással érdemes sportolni. Azok, akik valamilyen egészségügyi problémával küzdenek, orvosukkal konzultáljanak, mielőtt edzeni kezdenének — mondja Vastag Emil.
A szabadkai edzőterem-tulajdonos a ’80-as évek első felében kezdett súlyemeléssel foglalkozni. Tagja volt a Spartacus Súlyemelőklubnak. Hamar sikeres lett, 21-szeres országos csúcstartó és 10-szeres országos bajnok. A katonaság után a rendőrségnél dolgozott, tagja volt a különleges egységnek is. A NATO-bombázások után leszerelt, majd 2003-ban edzőtermet nyitott.
![]()
* Amikor valaki csatlakozik egy edzőteremhez, milyen szempontokat kell figyelembe venni a megfelelő edzésterv kidolgozásához?
— A személyi edzőnek figyelembe kell vennie azt, milyen testalkatú az egyén, milyen csoportba tartozik, hízásra hajlamos, vagy ragadnak rá az izmok, milyen életmódot folytat, mennyit alszik, fogyaszt-e vitaminokat, étrend-kiegészítőket, milyen a genetikája, illetve mindennap szeretne jönni, vagy heti háromszor. Miután ezeket megbeszéltük, jöhet a terv kidolgozása. Ha nem is fog az adott személy folyamatosan személyi edzővel dolgozni, de egy-két alkalmat javasolnék, hogy megismerje a gépeket, azok helyes használatát, mert ez nagyon fontos.
* Utaltál már a táplálkozásra, aminek illeszkednie kell a fizikai aktivitáshoz, és az izmokat is „etetni” kell. Mire kell ügyelni?
— Egyéntől függ. A táplálkozásra nagyon oda kell figyelni, hogy mi felel meg nekem mint egyénnek, mire van szükségem. Ha erősödni, haladni akarok, akkor nagyon fontos a táplálékkiegészítők alkalmazása, természetesen erről is egyeztetni kell a megfelelő szakemberrel. Ha a reklámokat nézzük, akkor nekünk naponta nagyon sok vitamint és étrend-kiegészítőt kellene fogyasztanunk. Ez viszont nem így van.
![]()
* Proteinpótlásra, kreatinra szüksége van annak, aki alakformálás vagy erőnlét megőrzése céljából edz?
— Semmi sem kötelező, ha viszont edzőterembe járunk, és eredményt szeretnénk elérni, akkor nagyon jó táplálékkiegészítők állnak rendelkezésre. Ezt megbízható helyről kell beszerezni, mert vizsgálatok bebizonyítják, hogy sok esetben nem tartalmazza a készítmény azt, ami a dobozon fel van tüntetve. Egy proteinpor nem tud káros lenni, esetleg nem hat úgy, ahogyan azt elvárjuk.
* Kellemetlen témával folytatjuk a beszélgetést, ami sokakat érint, hiszen vannak, akik gyors eredményt szeretnének elérni, és ennek érdekében illegális szereket alkalmaznak. Ebben neked is van tapasztalatod.
— Nem lehet a természettel úgy játszani, hogy az ne üssön vissza. Tizennégy éve egészen komoly egészségügyi problémáim voltak amiatt, hogy tiltott szereket szedtem, amikor aktívan sportoltam. 95 százalékban kigyógyultam, megnagyobbodott a szívkamrám, 50 százalékot gyengült a szívem, négy-öt évig harcoltam, hogy visszatérjek a normális élethez. A szívorvosom azt mondta, 1 a 30 000-hez, hogy ez sikerült. Nagyon elterjedtek az illegális szteroidok, az edzés előtti porok. Én szedtem, megbetegedtem, abbahagytam, nem is tagadom, de eredményt is fel tudok mutatni. Doppingvizsgálaton nem buktam el soha. Nem értem azokat a fiatalokat, akik két hónapig járnak edzőterembe, és máris illegális szereket kezdenek szedni, amibe belebetegszenek. Az első helyen biztosan a drogok vannak, a másodikon szerintem az alkohol, a harmadik helyen pedig az anabolikus szteroidok. Volt, hogy ezeket több profi és amatőr sportoló használta, mint a betegek, akiknek előállították. A betiltott szereket, amelyek már nem léteznek, a droggyártók állítják elő, és ezek sokkal nagyobb mértékben roncsolják a szervezetet. A fiatalok az interneten szerzik be, és ezt be kellene tiltani.
![]()
* Mi volt az a pont, amikor beláttad, hogy rossz úton jársz azzal, hogy szteroidokat használsz?
— Az ember fekvenyomásban nyom 240 kilogrammot, majd fél vagy egy évvel később nem tud elaludni, légszomja lesz. Nem tudtam hét-nyolc lépcsőfokon felmenni anélkül, hogy ne legyek fáradt, étvágytalan voltam. Orvoshoz fordultam, aki megállapította, a szteroidokkal előállt a szívkamra-nagyobbodás, ami életveszélyes, mert felgyülemlett a tüdőben a víz. Ez volt az a pont, amikor eldöntöttem, elég volt, változtatok az életmódomon, megpróbálom magam visszahozni, ha lehetséges. Habár azt jósolták, ha 5 százalékos lesz a javulás, akkor még tudok élni tizenkét-tizenhárom évet, de a végeredmény az lett, hogy 52 százalékot javítottam. A szóbeli zárójelentés az volt, hogy valószínűleg nem a szívem miatt fogok meghalni.
* Mire ügyelsz a hétköznapokban, milyen étrendet folytatsz, illetve milyen gyakran sportolsz?
— Ötvenhét éves vagyok, most már érzem az évek súlyát, de edzek heti négyszer, ötször. 100 kilogrammnál nagyobbat nem emelek, másfél órás edzéseket tartok, próbálom kerülni a nehéz ételeket, napi négyszer eszem, megiszom az ajánlott vízmennyiséget. Nagyon sokat mozgok, a munkaidőm reggel 8-tól este 10-ig van, nincs ünnepem, szabadnapom, csak a munka.
* Megbántad, hogy fogyasztottál szteroidokat?
— Abban az időben, ha megkérdezték volna, akarom-e az aranyérmet vagy az országos csúcsot, de öt éven belül meghalok, azt mondom, kell nekem az országos csúcs. Ez azt mutatja, fiatalon nem vagyunk érettek fontos döntésekre. Igen, megbántam. Jól érzem magam, de nem mondhatom azt, hogy 100 százalékban egészséges vagyok, mert a probléma ott van, lappang. Nem tudom, ki lehet-e teljesen tisztulni valamitől, amit bevittem a szervezetembe, de az biztos, hogy nem kellett volna.
Fényképezte: Apró József