home 2024. október 06., Brúnó napja
Online előfizetés
Október 30-a
Martinek Imre
2023.10.30.
LXXVIII. évf. 43. szám
Október 30-a

Ezen a napon született 1666-ban a jelenlegi Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Tarpa nagyközségben Esze Tamás, a Rákóczi-szabadságharcot előkészítő tiszaháti felkelés vezéralakja, kuruc brigadéros.


Budapest, XIX. kerület /Wekerletelep/ — 2022. augusztus 30.

Noha jómódú család sarja volt, harmincéves kora táján bekapcsolódott a szegénylegények titkos szervezkedésébe. A tokaj-hegyaljai felkelés (1697) után, amelyben előzetes letartóztatása miatt mégsem vehetett részt, szabadon engedték. 1698 és 1701 között sókereskedésből tartotta el családját. Viszont... a császári kormányzat rövidesen monopolizálta a sókereskedelmet, ezért tiszaújlaki sótisztek elkobozták szekerét és igavonóit. Erre feleségét Debrecenbe menekítette egy távoli rokonához, ő maga pedig ismét a bujdosók közé állt. 1702 végén a franciák elleni háborúba hadfogadás ürügyén fegyveres felkelést készítettek elő, valójában az összetoborzott veteránokat és fegyverforgatókat egy Habsburg-ellenes felkelés szervezésébe vonták bele. 1703 kora tavaszán megszöktek, mert az alakulatot a spanyol örökösödési háborúba, nyugatra vezényelték, és embereikkel újra a beregi erdőkbe vették be magukat, bár fegyvereik nem voltak. A bujdosók erdei tanácskozása után Esze Tamás és Kis Albert két társukat küldték követségbe a Lengyelországba menekült II. Rákóczi Ferenc és Bercsényi Miklós felkeresésére.

A két főúr néhány hónapos követjárás után engedett a bujdosók kérésének, és Rákóczi elszánta magát, hogy a felkelés élére álljon. A bujdosók harmadik követségét már maga Esze Tamás vezette Brezánba, ahol Rákóczi őt nevezte ki a szerveződő kuruc hadsereg első ezredesévé, s az ő kezébe adta a felkelésre buzdító breznai kiáltványt és azokat a zászlókat, amelyeket a bujdosók Rákóczi parancsa ellenére már 1703. május 21–22-én kibontottak Tarpa, Vári és Beregszász piacán. Ezzel kirobbant a tiszaháti felkelés, és azzal együtt a Rákóczi-szabadságharc. (…) Esze Tamás haláláig a kuruc hadsereg tevékeny ezredese volt. Nem annyira eredményes csapatvezető, mint inkább kiváló hadszervező. Részt vett Kálló, Szatmár, Tokaj ostromában (1703–1704), Kassa védelmében (1706), harcolt a felvidéken és Erdélyben. Mindvégig érezhette Rákóczi megbecsülését, aki már 1703. november 20-án felszabadította a jobbágysorból, 1707. április 18-án brigadérossá léptette elő, 1708. március 24-én pedig nemességet adományozott neki és családjának. Esze Tamás tisztázatlan körülmények között vesztette életét pünkösd napján. 1708. május 27-én. Nyitrán, egy tábori istentisztelet után. (Külső hivatkozás: Wikipédia)

Emlékét közterületek, intézmények neve és róla készült műalkotások őrzik. Budapest főváros XIX. kerületében (a Wekerletelepen) utca viseli nevét, illetve emléktáblája található.

Budapest, XIX. kerület /Wekerletelep/ — 2022. augusztus 30.

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..