„Hogy magyarok maradjunk az európai emberi közösség építésében, ahhoz a magyarságtudat egyik legfontosabb elemét, a nyelvet, nemzeti kultúránkat és egyéni műveltségünket tükröző szép, tiszta beszédünket őriznünk és folyamatosan gondoznunk kell. Fontos az, amit mondunk, de nem kevésbé fontos az is, ahogyan mondjuk.”
(Részlet dr. Klinghammer István, a Magyar Örökség díj bírálóbizottsága elnökének köszöntőjéből)
Jelen esztendő decemberének 16. napján tartották meg Budapest IX. kerületében, a Ráday Ház dísztermében az idei 4., illetve a rangos elismerés létrehívásának évétől (1995) számított, sorrendben 107. alkalommal a Magyar Örökség díjátadó ünnepségét.
Ez a díj, mely egyúttal a nemzeti összetartozás érzését is erősíti, a világ magyarságának szellemi becsületrendje. A polgárok szabad akaratából létrejött Magyar Örökség és Európa Egyesület civil intézmény — melynek feladata a magyar értékek felmutatása a jelen számára és megőrzése az utókornak — ezzel a kitüntetéssel több mint negyedszázada a magyarság erkölcsi és szellemi teljesítményét ismeri el.
A legutóbbi díjkiosztón az alábbi személyekre és institúciókra vonatkozó laudációkat hallhattuk: a Magyar Nemzeti Levéltár; a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház nemzetszolgálata; a 80 éves balatonszárszói Magyar Élet református konferencia szellemi hagyománya; L. Kecskés András és együttesének művészete; a Magyar Kardvívó Iskola hagyománya; a Kassai Kazinczy Napok, valamint Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökének az erdélyi magyarságért és a református egyházért végzett szolgálata.
A kemény két órába sűrített gála nyitányát a Nemzeti ima hozta, a záróakkordokat pedig a Szózat. Az alkalmi orkesztrációs köretet L. Kecskés András és együttese biztosította, illetve ez utóbbi díjazott egyik laudátora, Petrás Mária népdalénekes készített alkalmi hangszeres-énekhangos köszöntőt.
A Magyar Örökség és Európa Egyesület, valamint a Magyar Örökség díj fő támogatója az Agrárminisztérium és a Hungarikum Bizottság, kiemelt támogatói pedig Schmitt Pál, Magyarország korábbi köztársasági elnöke, valamint Vincze László és Fiai Papírmerítő Műhely voltak. A jövő évre tervezett első, összesített sorrendben 108. díjátadó ünnepség kijelölt dátuma 2024. március 23-a lett.
Fényképezte: Martinek Imre