home 2025. január 14., Bódog napja
Online előfizetés
Munkácsy – egy világsiker története
(Tha)
2024.12.03.
LXXIX. évf. 48. szám
Munkácsy – egy világsiker története

A Munkácsy Mihály (1844–1900) születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét. A Munkácsy – egy világsiker története című tárlat november 27-én nyílt meg Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban, és 2025. március 30-ig tekinthető meg.

A jubileumi kiállítás fő célkitűzése Munkácsy művészi sikertörténetének feltérképezése, melynek során a jól ismert alkotásokat is új szempontok mentén, a fordulatos pályakép lencséjén keresztül mutatjuk be. A tárlat Munkácsy fő művei mellett kevésbé ismert, ritkán vagy még sosem látott festményeit is felvonultatja: magángyűjteményekből és külföldről kölcsönzött rejtőzködő remekműveken keresztül világítja meg azokat a társadalom- és kultúrtörténeti tényezőket, illetve hatásokat, amelyek a művész 1870–1880-as években kibontakozó karrierjét befolyásolták, hozzájárultak hírnevéhez és a máig töretlen Munkácsy-kultusz kialakulásához. A kiállítás kurátora: Krasznai Réka – olvashatjuk a Szépművészeti Múzeum weboldalán.

Az összeállítás másik különlegessége, hogy az óriási festményei közül is a falakra került néhány, például a Honfoglalás című 62 négyzetméteres alkotás, a Krisztus-trilógia híres Golgotája vagy A reneszánsz apoteózisa című tanulmányt, ami az eredeti száz négyzetméteres mű – a Bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetén látható – némileg lekicsinyített változata.

Az 1844-ben Lieb Mihály Leó néven született festőóriás korán árvaságra jutott és asztalosinasként kezdett dolgozni, ám hamarosan kiderült tehetsége, és meg sem állt a világhírig. Művészeti tanulmányait Bécsben, Párizsban, Münchenben és Düsseldorfban folytatta, hazatérése után magyarosította a nevét Munkácsyra. A korra jellemző impresszionizmus helyett a realista ábrázolás felé fordult, 1869-ben aranyérmet szerzett a Párizsi Szalonon Siralomház című művével, és egycsapásra híres lett.

 Nem sokkal később Párizsba költözött, megházasodott és befutott festővé, a francia főváros közéletének illusztris szereplőjévé vált. Munkácsy Mihály 1880 és 1895 között festette meg talán egyik leghíresebb alkotását, a monumentális Krisztus-trilógiát, 1891-ben pedig megbízást kapott a Honfoglalás megfestésére.

Fiatalkori betegség szövődményeként, 1900-ban, mindössze 57 évesen halt meg.

Fotó: Palkó György/Szépművészeti Múzeum Facebook oldala

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..