home 2024. április 23., Béla napja
Online előfizetés
Meg is mosakodjál, meg is törölközzél!
Gyurkovics Virág
2014.09.24.
LXIX. évf. 39. szám
Meg is mosakodjál, meg is törölközzél!

Mosdótálak, szappanok, tükrök, fésűk, törülközők és még sok minden más. Tisztálkodási kultúránkról, annak történetéről és változásáról nem sokat tudunk, noha civilizációs fejlődésünknek ez is egy jelentős szegmense. Ezért is hiánypótló a régióban az a kutatás, amelyet Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató, a zentai Városi Múzeum munkatársa folytatott a témában, és amelynek képi, tárgyi, elméleti anyagát egy vándorkiállításon most Szabadkán is megtekinthetjük. A XX. század tisztálkodási kellékeiből a Vajdasági Magyar Folklórközpont székházában nyílt tárlat.

A zentai Városi Múzeum munkatársai az intézmény állandó néprajzi kiállításán dolgoztak, amikor a kutatóknak feltűnt, hogy a tisztálkodási szokások témakörében milyen gazdag tárgykészlet van a birtokukban. Az előzetes anyaggyűjtés során azonban hamar rá kellett jönniük arra is, hogy ez a terület néprajzi szempontból szinte teljesen feltáratlan. A higiéniai hagyományt ugyanis elsősorban az egészségügyhöz sorolták, ezért magát a szokásrendszert korábban a társadalomtudomány aspektusából nemigen közelítették meg. Ez adta az ötletet ahhoz, hogy a meglévő anyaghoz hozzákutassanak, és az így kibővített ismeretekből önálló tárlatot állítsanak össze.

Nagy Abonyi Ágnes kiindulópontként a magyarországi, vajdasági és szerbiai múzeumok, könyvtárak fotóarchívumában talált képanyagot használta fel. Az 1900-as években készített felvételeken ugyanis nemcsak a mosdósarkot, a szappankészítést, a különféle törülközőtípusokat, a fésülködést, hanem például a gyermekfürösztés pillanatait is megörökítették. A korai fotók alapján, a konyha és a szoba berendezéséből nagyjából kiolvasható, miként is folyt az úgynevezett parasztpolgári tisztálkodás. A zentai gyűjteményből lassan előkerültek a vízhordó és a -tároló edények, a szappantartók, a mosdókefék, a tükrök, a textíliák. Így következtették ki például azt is, hogy a múzeumban tévesen bejegyzett dagasztótálak valójában kerámiából készült, zománcozott mosdótálak voltak.

A további kutatás során kiderült, hogy Magyarországon ez a terület mégsem teljesen új keletű. Dr. Juhász Katalin néprajzkutató könyvet is írt a témában, a feltárással kapcsolatos levelezés során pedig számos hasznos tanáccsal, iránymutatóval segített Nagy Abonyi Ágnesnek a zentai kiállításhoz. Noha az összeállítás képanyaga nagyban támaszkodik a magyarországi gyűjtésre, Vajdaságban mégis a helyi sajátosságokra helyezték a hangsúlyt. A vándorkiállítás különféle helyszínein a tárlat a helyi néprajzi örökség elemeivel egészült ki.

A tárgyi emlékeket bemutató gyűjteményt kétnyelvű feliratot tartalmazó pannók kísérik, melyeknek köszönhetően részletes ismereteket szerezhetünk nemcsak a mosakodásról mint fizikai műveletről, hanem annak rituális jellegéről, minden elemen -- a vízen mint a tisztaság fő komponensén, a törülközés és a fésülködés hagyományán -- keresztül. A különféle ünnepekhez, alkalmakhoz köthető szokások által pedig az is kirajzolódik, hogy a tisztálkodás kultúrája milyen változásokon esett át a XX. században.

A tárlatot eddig Zentán, Tornyoson, Felsőhegyen, Zentagunarason, Zaječarban, Nagykikindán és Temerinben láthatták. Szabadkán szeptember 30-áig tekinthető meg a VMF székházában. 

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..