A Szűz Mária, a keresztények segítsége liturgikus ünnepet VII. Pius (1800—1823) rendelte el. Amikor Napóleon elűzte a pápát Rómából, és fogságban tartotta Franciaországban, a pápai államot pedig birodalmához csatolta, az egész Egyház buzgón imádkozott a Boldogságos Szűz oltalmát kérve.
— Napóleon Moszkva alatt vereséget szenvedett, a pápa 1812-ben kiszabadult, s 1814. május 24-én vonult be Rómába. 1815-ben a pápai állam is visszakerült fennhatósága alá. Az ünnepnek érdekes magyar vonatkozása is van. VII. Pius pápa kíséretére az osztrák—francia határ mentén szolgáló Radetzky-huszárok magyar lovasszázadát rendelték. Ők „kísérték Rómáig, ahogy megválasztása után is. A történelem csodálatos fordulata volt, hogy éppen ennek a pápának a diadalmenetében vehetett részt a magyarság. Amikor a magyarság szenvedett, a pápák álltak mellette, az ő segítségükkel nyerte vissza hazánk a töröktől fővárosát és régi határait. Most pedig a magyar fegyverek oltalma alatt vonul be az örök városba négyéves rabsága után népének ujjongása közt VII. Pius. Az Alpokon való átkelés, a hosszú és fáradságos út nagyon megviselte az idős pápát, akit egy tiszt saját köpenyével takart be. A hagyomány úgy tartja, hogy ez a huszártiszt a ráckevei Horváth János volt, akiről Petőfi Sándor híres elbeszélő költeményének, a János vitéznek a főhősét mintázta. Ez a jelenet látható a Vatikáni Múzeum egyik freskóján is. Emlékül a pápa zászlót adott a Radetzky-ezrednek. A zászló egyik oldalán a Boldogságos Szűz, a másikon két angyal látható. A magyar címert tartó angyal Rómát, a pápai koronát felemelő angyal pedig Magyarországot jelképezi. A zászlón ez a felirat áll: UNGARIAE PATRONAE PIUM COMITATIS AD URBEM; O FELIX TANTO ROMA SUB AUSPACIO (Boldog vagy Róma, hogy érzed a Magyarok Nagyasszonyának oltalmát, ki Piuszt a Városba kísérte).” A zászlót Bécsben őrzik.
VII. Piusz hazatértének napját, május 24-ét Mária, a Keresztények Segítsége ünnepévé tette. E napon köszönti az Egyház a népét megmentő Eszter királynőt, Mária előképét is.
(Külső hivatkozás: Rózsadombi imádságoskönyv. Budapest, 2019., 196—197. old.)
Pancsova — 2022. május 22.
Pétervárad, Tekija — 2018. július 11.
Versec — 2018. szeptember 15.
Fényképezte: Martinek Imre