Áder Jánost államfővé választották
 |
|
Áder János lett Magyarország új köztársasági elnöke. Megválasztását követő beszédében méltatta elődeinek munkáját, szólt a teljesítmény megbecsülésének fontosságáról, és hangsúlyozta, hogy a rá ruházott jogokat maradéktalanul érvényesíteni, a kötelezettségekei teljesíteni fogja. Kiemelte a pártok felettiségét, majd köszönetet mondott támogatóinak és bírálóinak egyaránt. Mint mondta, ez így együtt fejezi ki mindazt, amit a demokrácia és a nemzet egysége jelent. Elődei szavait is idézte beszédében. Göncz Árpádnak a megválasztása utáni parlamenti beszédéből kiemelte a volt államfőnek azt a kijelentését, hogy nem fél a vitáktól, mert bízik az igazság erejében, és abban, hogy a magyar nép végül felismeri az igazát és az érdekeit. Ma már világosan látszik, ,,mennyire igaza volt' Göncz Árpádnak -- tette hozzá. Mádl Ferenc szavaiból a belső béke fontosságának és a nemzet egysége szolgálatának hangsúlyozását emelte ki Áder János, aki szerint a néhai államfő türelmére és becsületére ma is nagy szükség volna. Sólyom László gondolataiból ezt idézte: ,,az elnök úgy fejezi ki a nemzet egységét, hogy annak sokféleségét megőrzi és bátorítja; a sokféleségből nem szürke átlagot akar kikeverni, hanem egy ideált: Magyarország arcát, ahogy az emberek ünnepnapon szeretik magukat látni'. Beszédét Kölcsey Ferenc szavaival zárta: ,,A haza minden előtt'. A képviselők vastapsa után a jelenlévők elénekelték a Szózatot és a Székely himnuszt.
Orbán Viktor és Schmitt Pál az új köztársasági elnökről
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Áder János megválasztásával a parlament a legjobb döntést hozta most, hogy az alaptörvény ,,bejáratása, stabilizálása' a feladat. A miniszterelnök tulajdonképpen megismételte korábbi nyilatkozatát és ,,horgonyember'-nek nevezte a szerdán államfővé választott politikust. Orbán Viktor értékelése, hogy: ,,minden ember olyan teljesítményt nyújt, amilyen ember. Mi jól ismerjük a köztársasági elnököt, tiszteljük, nagyra tartjuk, ő egy horgonyember.' Schmitt Pál volt köztársasági elnök szerint Áder János maradéktalanul ellátja majd a demokrácia védelmének feladatát, és megtestesíti a nemzet egységét. ,,Nagyon jó választásnak tartom Áder Jánost, aki rendkívül jártas a politikában. Kétharmadot kapott a parlamenttől, és ez a kétharmad az egész ország kétharmadát képviseli. Áder János legitimitása és politikai előélete is százszázalékos' -- jelentette ki Schmitt Pál, aki igyekszik a legjobb tudása szerint átadni hivatalát utódjának. A volt államfő saját terveiről is szólt: az életművét az ország jó híréhez való hozzájárulással vagy a fiataloknak az egészséges életmódra való nevelésével próbálja folytatni. Közölte: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is számít a munkájára, 80 éves koráig maradhat annak tagja.
Az MSZP elnöke május 1-jén az Orbán-kormányt ostorozta
Az MSZP a Városligetben, a Nagyréten tartotta majálisát. A rendezvény szervezői több tucat sátorral várták az érdeklődőket, akik a párt vezető politikusaival is találkozhattak. Az MSZP-agóra feliratú sátrakban például Hiller István, Kovács László és Kiss Péter tartott előadást egyidejűleg, egymástól néhány méterre, egyenként mintegy tucatnyi hallgatóság előtt. Az MSZP politikusai futballoztak is, mégpedig a Népszava csapatával. Ezt követően Mesterházy Attila, az MSZP elnöke és frakcióvezetője beszédet mondott, melyben hangsúlyozta: ,,Bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor kormánya embertelen, mert nem veszi emberszámba a munkásokat, a legnehezebb sorban élőket. A munkásság még ma is létezik, bár sok ünnepelni valója jelenleg nincs. Ugyanakkor már nemcsak a kohász, a szalag mellett álló ember a munkás, hanem a pizzafutár, a bolti eladó, a postás vagy a kórházi ápoló is'. Minden egyes ember, aki csak a saját munkájából tartja el a családját; mindazok, akik félnek az állásuk elvesztésétől, akik állandó bizonytalanságban, hónapról hónapra élnek. Ezért az MSZP hatalomra kerülése esetén az első intézkedések között szerepelne a dolgozók jogainak a megerősítése és a szakszervezeti jogosítványok visszaadása a munka törvénykönyvének a megváltoztatásával.
Szakszervezeti majális - a Liga Szakszervezetek szerint nem volt ok az ünneplésre
Az Európa mi vagyunk mottóval rendezett eseményen Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke kijelentette: ,,Sok olyan esemény volt Magyarország a 2004-es uniós csatlakozás óta, amely indokolttá, időszerűvé teszi ezt az üzenetet.'' Példaként említette az uniós zászlóégetést, valamint azt, hogy a kormány ezt híreszteli: ,,Az Európai Unió vezetősége egy vidéki kóceráj vezetésére sem biztos, hogy alkalmas'. Ennek a folyamatnak megállj!-t kell parancsolni -- hangsúlyozta a Liga elnöke. A Liga Szakszervezetek továbbá tiltakozik azon intézkedések ellen, amelyek az egészségbiztosítás privatizációját jelentették volna, ellenzik a kormány- és köztisztviselők indoklás nélküli menesztését lehetővé tevő törvényt, az egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer bevezetését, valamint a sztrájktörvénynek a sztrájkjog korlátozására vonatkozó módosítását -- fejtette ki Gaskó István. Az elnöki beszéd mellett, a Liga ifjúsági tagozatának tagjai a városligeti emlékkő melletti területre kitűzték az uniós tagállamok zászlóit, majd a ,,társadalmi igazságosság', ,,szociális párbeszéd', ,,érdekegyeztetés', ,,egyenlő munkáért egyenlő bért', ,,tisztes munka', ,,sztrájkjog' feliratú transzparensekkel járták körbe azokat, végül pedig megformázták az ,,Európa mi vagyunk' mottót.