home 2025. január 14., Bódog napja
Online előfizetés
Lehetőség a kutatások bemutatására
Morvai-Rácz Richárd
2024.12.05.
LXXIX. évf. 49. szám
Lehetőség a kutatások bemutatására

Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Újvidéken a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciát (VMTDK), melyet a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium szervezett. A többnapos eseményen gazdag keretprogramokkal és előadásokkal várták a versenyzőket, mentoraikat, valamint a konferenciára látogatókat.

Az idei év toptémája az erósz, vagyis az a fajta szeretet volt, amely vágyakozik az után, hogy viszonozzák (mitológiai nevén: Erósz a szeretet és a szerelem istene). 

Az esemény csütörtökön, november 28-án délelőtt kezdődött a Philos folyóirat műhely-konferenciájával, melyet immáron nyolcadik alkalommal sikerült megtartani az Újvidéki Egyetem Rektorátusán.

Az eseménysorozat másnap, a délutáni órákban a VMTDK ART nevű művészeti konferenciaprogrammal folytatódott. Az eseményt rendkívüli körülmények között az újvidéki OPENS-en tartották meg. A jelenlévőket Csányi Erzsébet nyugalmazott egyetemi tanár, a VMFK elnöke, illetve a VMTDK fő szervezője köszöntötte. Beszédében kiemelte a VMTDK jelentőségét, valamint röviden bemutatta a látogatóknak a művészeti kiállítás alkotóit és munkáit. A jelenlévők először a művészeti szekció vizuális elemeivel ismerkedhettek meg. A képzőművészeti tárlatot előadó-művészeti programok váltották fel, komolyzenei darabok hangzottak el hegedűn és zongorán, végezetül pedig a BRO’KOLI című előadást nézhette meg a közönség.


Előadás a művészeti szekcióban (Szedlár Ágnes felvétele)

Lapunknak Snejder-Sára Ildikó, az Európa Kollégium igazgatónője nyilatkozott.

— Az Európa Kollégiumban a szakkollégiumi rendszerünkön belül úgynevezett műhelyeket is szervezünk. Ezeknek az a céljuk, hogy a másod-, illetve harmadéves hallgatókat rávezessük arra, hogy megtegyék első lépéseiket a tudományos kutatások irányába. Végső szándékunk, hogy mi is hozzá tudjunk járulni a vajdasági magyar elitképzés, valamint a vajdasági magyar tudományos értelmiség utánpótlásának a segítéséhez. Ezek az első lépések a kollégiumon belül történnek meg, amikor a hallgatók szakkollégiumi dolgozatot írnak egy-egy témakörben. A legsikeresebb dolgozatokat, illetve művészeti alkotásokat delegálni szoktuk a VMTDK-ra. Számunkra ez nagyon fontos, hiszen a hallgatók így újabb lépéseket tesznek meg afelé, hogy egy nap tudományos kutatók váljanak belőlük. Ha a VMTDK-n úgy ítéli meg a bizottság, hogy a dolgozatokat az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára is javasolják, ami nemegyszer történt meg, akkor az külön öröm számunkra. Ettől függetlenül azt szoktuk hangsúlyozni a diákoknak, hogy egy ilyen tehetséggondozó programban, illetve tevékenységben való részvétel már önmagában siker, a többi csak hab a tortán!

November 30-án a tudományos konferenciaprogram kezdődött el. Már délelőtt sorakoztak a hallgatók és mentoraik a regisztrációs pultnál. 157 egyetemista érkezett Szerbiából, Magyarországról, Romániából és Szlovákiából az ifjúsági konferenciára, melyen bemutathatták tudományos kutatásaikat. Az ünnepélyes megnyitó a felcsendülő himnuszok mellett Kiss Tamás énekszólójával kezdődött, majd a köszöntések és az ünnepélyes megnyitóbeszédek következtek. A hallgatósághoz elsőként Kiss Tamás, a 2023. évi Kristálygömb Díj győztese szólt, őt dr. Csányi Erzsébet követte.

A VMTDK tudományos bizottságának elnöke kiemelte a tudományos kutatások és a rendezvény jelentőségét. A délután folyamán a hallgatók rekordszámú 11 szekcióban tartották meg előadásukat a Mezőgazdasági és a Technológiai Kar épületében. Papp Daniella, a Semmelweis Egyetem ötödéves gyógyszerészhallgatója az élő természettudományok szekcióban adta elő munkáját.

— Második alkalommal látogattam el a VMTDK-ra, 2022-ben voltam itt először. Munkám a gangliozidok mérésére alkalmas CE-LIF módszer fejlesztésével, illetve validálásával foglalkozik. Szerintem a VMTDK azért fontos, mert itt összeülhetünk, találkozunk egymással, illetve kapcsolatokat tudunk kiépíteni, és egymás érdeklődései köreit, témáit is meg tudjuk beszélni. Biztos vagyok benne, hogy ezek a kapcsolatok a jövőben is szorosak és hasznosak lesznek számunkra.

Az élő és élettelen természettudományok, valamint a művészetek mellett a humán, a műszaki és a társadalomtudományok kategóriáiban is sok előadó akadt. A szentmihályi Gulyás Viktória az Újvidéki Egyetem Magyar Tanszékének végzős hallgatója.

— Az idei dolgozatom témája a szentmihályi lakodalmak az 1980-as évektől napjainkig. Alapja a tavalyi pályamunkám, mivel ezelőtt a ’60-as és a ’70-es éveket kutattam, méghozzá Király Ernő 1966-beli gyűjtése alapján. Ez egy hanganyag volt, melyen a településről származó lakodalmas nóták találhatók. Az értekezésemet azért tartom fontosnak, mert most van készülőben Szentmihály krónikája, ez a szegmens pedig egy olyan anyagnak számított, amely eltűnőben van, ha nincs megörökítve, hiszen csak a hanganyagon található meg.

Az előadások után átadták a Kristálygömb Díjat, melyet a kuratórium az idén Lajkó Flóriánnak ítélt oda. A műsor végén pedig a szekciók legjobbjainak járó elismeréseket is átadták.


Lajkó Flórián átveszi a Kristálygömb Díjat Csányi Erzsébettől (Fotó: Csányi Erzsébet/Facebook)

Vojter Kitti, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusza a humán tudományok I. kategóriában a doktoranduszok közül érdemelte ki a szekcióelsőnek járó kitüntetést.

— A VMTDK lehetőséget nyújt az egyetemistáknak, hogy bemutassák kutatásaikat, illetve motiválja őket, hogy valamilyen témával mélyebben foglalkozzanak tanulmányaik során. Ez a rendezvény segíti a vajdasági magyar tudományos életben való részvételt, illetve ösztönzi a diákokat, hogy kutatásaikat magasabb szintű megmérettetésre is eljuttathassák. Nekünk, akik Magyarországon végezzük egyetemi tanulmányainkat, nagy öröm meglátogatni Újvidéket, és bemutatni hallgatótársainknak, mi mivel foglalkozunk. Kutatásomban az EKÖP-témám adtam elő. A két legfontosabb irányt kifejező mozgásigének, a megjön es az elmegy jelentésű igéknek a használatát vizsgáltam a nganaszan nyelvben. Célom annak leírása volt ezáltal, hogyan jelöli az igeválasztás azt, hogy kinek a nézőpontjából kerül megfogalmazásra egy adott információ, azaz kinek a perspektívája van előtérbe helyezve — a beszélőé, a címzetté, esetleg valaki másé.

A rendezvény vasárnap a VMFK Tudósklubjában megtartott szervezői kerekasztallal ért véget.

A 23. VMTDK eredményei ITT olvashatóak. 


A 23. VMTDK résztvevői (Fotó: MTTK/Facebook)

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..