Királyhalmon 41. alkalommal tartottak szamárversenyt, melyre az idén tizenkét szamár érkezett. A jószágok szamaragolásban és fogathajtásban vetélkedtek egymással, de nem maradtak el a gyerekprogramok, a felnőtteknek kitalált vetélkedők és a tombola sem.
Csacsik és gazdáik a fák hűvösében kerestek menedéket az égető napsugár elől. A négylábú igavonók jóízűen ropogtatták ebédjüket, gazdáik az utolsó simításokat végezték a rajt előtt, néhány jótanácsot, taktikai utasítást is súgtak jószágaik fülébe, azzal a reménnyel, hogy a csacsi meghallgatja őket. A Buránysorról érkezett Katona Ferenc többször megnyerte már a fogathajtást Királyhalmon, de szamaragolásban még egyetlen alkalommal sem indult. Szamarakat huszonöt éve tart, az állomány mára már kettőre, Katira és Márkóra csökkent.
— Több évtizeddel ezelőtt a birkákat hajtották a szamarak, ma már házi kedvencként tartom őket. Nem igényes állatok, kukoricát, szárat, herét és szénát adok nekik táplálékul. Keveset fogyasztanak, öt szamár nem eszik meg annyit, mint egy ló. Különösebb elvárásaim nincsenek ebben a nagy melegben. Ha a szamarak jól mennek, akkor elsők is lehetünk, ha nem, akkor hiába szeretnék én győzni, minden tőlük függ. Keveset készültünk a versenyre, mindössze néhány alkalommal mentünk ki a határba — mondta Ferenc, és azt is elárulta, hogy a csődör tizenhét, a kanca pedig tizenhárom éves.
Rajtolnak a szamaragolók
Egy lovas kocsival odébb a csantavéri Seregély Hari és kisfia, Tamás készültek a versenyre. Hari már rutinos hajtónak számít, hiszen több mint húsz éve jár a szamárversenyre, Tamás azonban első versenyén állt rajthoz.
— Három szamarat hoztunk, kettővel versenyezünk. A hatéves Sztellával szamaragolásban és fogathajtásban is indulok, kisfiam pedig a nyolc hónapos Mandulával vág neki a futamnak. Mindkét szamár borzasztó csökönyös, nehéz esetek. Először nézőként jártam itt, majd ihletet kaptam, vásároltam egy szamarat, és hajtóvá váltam. Évente két versenyen, Szvetityevón és itt veszek részt, korábban hazai pályán is rajthoz álltam, amíg a lóverseny keretében a szamaraknak is szerveztek viadalt. Taktikánk nincs, a szerencsére és a szamarakra bízom magam, úgy lesz, ahogy Sztella akarja — mondta Hari.
A nyolcéves Seregély Tamás fogathajtásban indult élete első versenyén.
— Esténként néhány kilométert hajtottam a szamarat, így készültünk. Ha megy a szamár, akkor minden egyszerű, ha éppen nincs olyan kedve, akkor szép szavakkal biztatom, és általában elindul. Nem hiszem, hogy megnyerem a versenyt, de a dobogó környékén jó lenne végezni — vélekedett Tamás.
Némi segítség, amíg a szamár el nem indul
A bogarasi Molnár Gábor Dávid első alkalommal indult el a királyhalmi szamárversenyen. Szamarakat két-három éve tart, a versenyre négy hét-nyolc éves jószággal érkezett.
— Elvárásaim nincsenek, azért jöttünk, hogy jól érezzük magunkat. Kevés takarmányt igényelnek, törődést annál inkább, csutakolni gyakran kell őket. Bogaras környékén csak én tartok szamarakat, de az is lehet, hogy Zenta községben is én vagyok az egyetlen — mondta, és mutatta Lulut, a két hónapos kiscsacsit, mely még nem versenyez, csak megfigyelőként vesz részt az eseményen.
A megnyitóünnepség előtt a helybeli Petőfi Sándor Művelődési Egyesület néptáncosai és népdalénekesei, valamint a Rhythmical Dance Club néhány tagja mutatkozott be a közönségnek, majd Katona Róbert, Királyhalom Helyi Közössége Tanácsának elnöke szólt a meleg elől a sátor alá húzódó közönséghez.
— Először is köszönet a mintegy ötven önkéntesnek, akik napok óta azon dolgoznak, hogy rendezvényünkön mindenki jól szórakozzon. Az előbb a színpadon láthattuk a gyerekeket, akikért érdemes dolgozni, és akikért tovább kell vinnünk a szamárversenyt, még akkor is, ha nehéz, ha az időjárás ellenünk dolgozik. Minden egyes szamárverseny végén megfogadjuk, ez volt az utolsó, de augusztusra megszépülnek az emlékek, és újra nekilátunk a szervezésnek. Úgy érzem, kötelességünk továbbvinni az eseményt, és bízom benne, hogy jövőre is itt lehetünk a 42. szamárversenyen — mondta Katona Róbert, majd kitért a ’80-as évekre, amikor több mint 10 000 ember látogatott el az akkor még belépőjegyhez kötött rendezvényre. — Akkoriban az emberek éhesek voltak a rendezvényekre, hiszen világháló még nem létezett, és kevesebb szórakozási lehetőség állt rendelkezésükre. A belépőkből befolyó pénzből az akkori szervezők neves együtteseket is vendégül láthattak. A rendezvény tizenöt éve ingyenes, a programokat próbáljuk úgy kialakítani, hogy az ötévestől a kilencvenkilenc évesig mindenki megtalálja a kedvéhez illő szórakozási lehetőséget.
Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere némi pesszimizmust vélt felfedezni Róbert hangjában, és arról biztosított mindenkit, hogy jövőre is lesz szamárverseny, melyen mindannyian itt leszünk.
— A ma reggeli szentkúti búcsún a Krk szigetéről érkezett horvát plébános a Könnyező Szűzanya-kegyhely kapcsán mondta, hogy elég a könnyekből, a bánatból, a szomorúságból, mert bánatosan és depressziósan vagyunk legesendőbbek a gonosz előtt. A szamárverseny az emberek hangulatára szeretne hatni, és azért szervezik a szüret és az iskolakezdés előtt, hogy az emberek jókedvvel hangolódjanak rá a munkára, a gyerekek pedig az iskolakezdésre — mondta az eseményt megnyitva Góli Csilla, és gratulált a szervezőknek, amiért évről évre ilyen nagyszabású rendezvényt szerveznek.
Mészáros György nemcsak műsorvezetőként, hanem az MNT tagjaként is részt vett az eseményen. Kiemelte, hogy az MNT nemcsak a Petőfi Sándor ME-t, hanem minden olyan magyar művelődési egyesületet és intézményt támogat a továbbiakban is, amely a magyar kultúra megmaradását és a gyerekek kultúrára való nevelését segíti.
A fogathajtás döntő futama
A köszöntők elhangzása után a tizenkét szamár először szamaragolásban szállt harcba a helyezésekért. A jószágok bizonyították csökönyösségüket, hiszen többen annyira megmakacsolták magukat, hogy húzni-tolni kellett őket, de olyan állat is akadt, amely a menetiránnyal szemben indult el. Legsikeresebben az oromi Vajda Balázs tudta meggyőzni nyolcéves, Szikra névre hallgató szamarát, hiszen nagy előnnyel nyerték meg az első versenyszámot.
— Taktikám csak annyi volt, hogy maradjak fent a szamáron. Szikra szerencsére tudta a dolgát, és csak ment előre. A meleg nehezítette a dolgunkat, de sikeresen célba értünk — értékelt a futam után Balázs, aki mögött a második helyen Domján Sándor (Márkó), a harmadikon Vajda Máté (Csinos) végzett.
Szikra duplázott, és fogathajtásban az oromi Vajda Máté kocsiját húzva szintén az első helyen futott célba.
— Nagyon büszke vagyok a szamaramra, hiszen a szamaragolás után a fogathajtást is megnyerte. Elrajtoltunk, és mentünk előre, ennyi volt a győzelem titka — mondta Máté. Ebben a számban a második helyet Molnár Gábor Dávid (Đoko), a harmadikat Vajda Balázs (Csinos) szerezte meg.
A szervezők a gyerekeknek is rendeztek egy futamot, melyen a három legjobb Vajda Botond, Seregély Tamás és Varga Polyák Evelin volt. A délután folyamán az általános iskolások számára kerékpárversenyt is tartottak, majd a gyerekek és a felnőttek különféle ügyességi vetélkedőkön vehettek részt. A tombola után az Azzurro Band, majd DJ Irvine szórakoztatta a legkitartóbb látogatókat. Az esemény tartományi pályázati eszközökből és Szabadka Önkormányzatának támogatásából valósult meg.
Fényképezte: Tóth Tibor