Ezen a napon született 1799-ben Moszkvában Alekszandr Szergejevics Puskin orosz költő, író, drámaíró, az orosz irodalom fejlődésének meghatározó alakja, a modern orosz irodalmi nyelv megteremtője.
Budapest, Józsefváros — 2023. február 14.
A költészet a szabadságot jelenti számára. Költeményeinek közös jellemzője a politikai szabadság követelése, a blaszfémikus és a társadalmi ízlés elleni lázadó hang. Ars poeticája ekkor (1811 és 1820 között): a művészet a tiltott dolgok színtere. Első nagyszabású elbeszélő költeményét, a Ruszlán és Ludmílát 1820-ban írja meg. Puskin legismertebb műve, életének főműve, „az orosz élet enciklopédiája”-ként is emlegetett Anyegin című verses regénye 1833-ban lát napvilágot.
A költő halálát 1837. február 10-én (a Julián naptár szerint január 29-én) jegyzik a korabeli krónikák. Szentpétervárott, egy becsületbeli párbajban szerzett sebesülésének következményeként. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Mellékelt fotónkon az alábbi felvéset olvasható:
PUSKIN SÁNDOR 1799—1837
AZ OROSZ NÉP NAGY KÖLTŐJE. SZÜLETÉSÉNEK 150. ÉVFORDULÓJA ALKALMÁBÓL EZT AZ UTCÁT PUSKIN UTCÁNAK NEVEZTE EL BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROS.
„Folytatom életem, népem szivébe forrtam, / Mert lantom lelkeket jóságra buzdított, / Mert zord napokban a szabadságról daloltam. / Segítettem, ki elbukott.”
Emlékművem c. verséből.
Fényképezte: Martinek Imre