home 2024. március 28., Gedeon napja
Online előfizetés
Jogos-e a pedagógussztrájk?
(re)
2011.02.09.
LXVI. évf. 6. szám

Január 27-én kezdődött meg országszerte a pedagógussztrájk az általános és középiskolákban. A pedagógusok huszonnégy százalékos fizetésemelést követelnek, de ezt a kormány nem hajlandó jóváhagyni. Mirko Cvetković kormányfő szerint a szerbiai pedagógusok húszmilliárd dináros követelése láncreakc...

Január 27-én kezdődött meg országszerte a pedagógussztrájk az általános és középiskolákban. A pedagógusok huszonnégy százalékos fizetésemelést követelnek, de ezt a kormány nem hajlandó jóváhagyni. Mirko Cvetković kormányfő szerint a szerbiai pedagógusok húszmilliárd dináros követelése láncreakciót indíthat el, és megingatná az ország gazdasági stabilitását.
Kétségtelen, hogy az árak jelentősen megnövekedtek a legutóbbi pedagógusbér-emelés óta, ezért akár reálisnak is mondható az oktatásügyben dolgozók munkabeszüntetése. Ugyanakkor szem előtt kell tartani a diákok érdekeit is: a kimaradt tananyag - főként a végzős tanulók esetében - súlyos gondot okozhat az érettségi vizsgán. Ráadásul a pedagógusok megmozdulásán felbátorodva a művelődésben és a belügyben dolgozók is sztrájkba léptek. Egyelőre csak figyelmeztető munkaszünetet tartanak, de a szakszervezeti képviselők szerint ez bármikor átcsaphat teljes munkabeszüntetésbe.
Csak Szabadkán harminc iskolában tartanak rövidített órákat, néhányban teljesen szünetel a tanítás a sztrájk idejéig. És mivel előre bejelentett tiltakozásról van szó, ezért a kimaradt munkanapokat nem kötelező bepótolni.
Jogos-e a pedagógussztrájk? - kérdeztük a héten.
Kovács Marianna szabadkai egészségügyi nővér:
- Szerintem egyáltalán nem jogos a pedagógusok sztrájkja, ezzel az erővel ugyanis akár mi, az egészségügyben dolgozók is sztrájkolhatnánk. A mi fizetésünk sem tart lépést az inflációval, de senki sem kérdezi meg tőlünk, miből fedezzük a kiadásainkat. Nagyon elítélem azokat a pedagógusokat, akik a diákok érdekei elé helyezik a sajátjukat. Természetesen egyetértek azzal, hogy az elvégzett munkát ki kell fizetni, de ne a tanulók kárára tiltakozzanak a tanárok. Megtagadhatnák mondjuk az osztálykirándulásokon való részvételt vagy az emelt szintű foglalkozások megtartását, de nem vetíthetik ki az elégedetlenségüket a tanulókra ily módon, ahogyan teszik. Vannak különféle fórumok, amelyeknek kötelességük eljárni az ehhez hasonló ügyekben, de semmiképp sem kellene a gyermekeket bevonni ebbe. Nekem két iskolás gyermekem van, örülnek ugyan a rövidített óráknak, de hogy mi lesz év végén, hogy vajon feleltetik-e majd őket a sztrájk miatt kimaradt tananyagból is, majd elválik. Nem is tudom, hogyan élik ezt meg a most nyolcadikos diákok szülei. Nem ártana egy kicsit annak is utánanézni, hogy a tanárok milyen szinten végzik a munkájukat, majd annak alapján eldönteni, hogy egyáltalán a jelenlegi fizetésüket megérdemlik-e, hát még azt a jelentős emelést, amelyet követelnek.
Matić Magdolna újvidéki tanárnő:
- Teljes mértékben jogos a sztrájk, hiszen a pedagógus nem egy tárgy, egy eszköz, amelyet vagy előveszünk, ha szükségünk van rá, vagy félretoljuk, ha már nem kell. Mi is emberek vagyunk, ráadásul emberekkel, gyermekekkel és fiatalokkal foglalkozunk. Az iskolában majdnem ugyanannyi időt tölt egy gyerek, mint otthon. A pedagógusok munkája nem csupán a tananyag átadásából áll, hanem a gyermekek pszichofizikai fejlesztéséből és nevelésből is. Nagyon felelősségteljes a mi munkánk, és ezt sajnos nem becsüli meg senki. Megfizethetetlen az a kitartás és humanitás, amelyet a gyermekekkel való munka megkövetel, éppen ezért vélem úgy, hogy a béremelés-követelés igenis jogos. Arról nem is beszélve, hogy vannak kollégák, akik csak félmunkaidőben dolgoznak, akiknek nincs ki a heti óraszámuk, mert például nincs elég magyar nyelven tanuló gyermek az adott iskolában. åk aztán valóban éhbérért végeznek odaadó, felelősségteljes munkát. Jogos a követelésünk, ezért nagyon remélem, hogy a szakszervezeti vezetőknek és a kormánynak sikerült végre közös nevezőre jutnia, és megkapjuk a bért, ami jár nekünk.
Udvardi Eszter nyugalmazott szabadkai magyartanárnő:
- Úgy gondolom, hogy igazuk van a pedagógusoknak is, akik béremelést kérnek, ugyanakkor igazuk van a szülőknek is, akik aggódnak a gyermekeik tanulmányi előmenetele miatt. Az elsőt a nagyon meglódult árak és az egyéb kiadások indokolják, a másikat viszont a kimaradt tananyag, melyet a tanulók már nem tudják bepótolni. Kiváltképpen a végzős diákoknak lehet káruk a mostani sztrájkból, hiszen az érettségi vizsgán nem kérdezik meg tőlük, hogy mely tananyagról maradtak le a sztrájk miatt. Ott kőkeményen kell teljesíteniük, és az érettségitől függ majd, hogy melyik középiskolában folytathatják a tanulmányaikat. Valamikor régen is megtörtént, hogy mi, pedagógusok elégedetlenek voltunk, akkor is voltak sztrájkok, úgyhogy ez egyáltalán nem új keletű dolog.
Juhász Krisztina adai munkanélküli:
- Végzős gyermekem van, aki azt sem tudja, hogy örüljön-e a rövidített óráknak vagy aggódjon amiért bizonyos anyagrészeket nem vesznek át az iskolában. A középiskola végzőse, és szeretne főiskolára iratkozni, ott pedig felvételizni kell. Ahhoz, hogy a felvételi vizsga jól sikerüljön, maradéktalanul át kell venni a tananyagot. Egyszerűen nem tudom, hogy szülőként én hogyan segítsek a gyermekemnek. Vegyek magánórákat neki csak azért, mert az iskola tanárai elégedetlenek a fizetésükkel? Én munkanélküli vagyok, a férjem 20 ezer dináros fizetéséből élünk. Én vajon kinél tehetnék panaszt amiatt, hogy megnőttek a kiadások, hogy megdrágult a kenyér, a tej, a hús, a villanyáram és ki tudja, még mennyi minden más? Velem szóba sem áll senki, a pedagógusokkal legalább tárgyalnak. Valószínűnek tartom, hogy kielégítik a követelésük egy részét, és akkor majd újra felveszik a munkát.
Palatinus Mihály palicsi asztalos:
- Nem tartom jogosnak a tanügyi dolgozók követelését. Minden iskolaév elejét sztrájkkal fenyegetőznek. Hogy lehet az, hogy nekik minden évben jár a fizetésemelés, a többinek viszont nem? Ez már-már pofátlanság! Milyen boldog lennék, ha egy szaktanár havi fizetését a magaménak mondhatnám! Ráadásul nyáron hónapokig szabadságolnak, télen hetekig szünidőn vannak, a hétvégéik és az ünnepnapjaik szabadok, éjjel soha nem kell dolgozniuk. Ehhez viszonyítva egy vállalatban, gép mellett, négy műszakban, ünnepnapokon és hétvégéken is dolgozó munkás a háromszorosát érdemelné meg a pedagógusok fizetésének. Szégyen, amit a tanárok megengednek maguknak! Úgy viselkednek, mintha feljebbrendűek volnának másoknál. Egy dinárral sem emelném meg a jövedelmüket, sőt még a sztrájk idején elmaradt óraszám bérét is levonnám a fizetésükből!
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..