home 2025. április 21., Konrád napja
Online előfizetés
Jó munkát!
Kónya-Kovács Otília
2025.03.06.
LXXX. évf. 10. szám
Jó munkát!

Nagyon sokszor elhangzott ez a cserkészköszönés Muzslyán, amikor a rendes évi közgyűlését tartotta a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség. A vezetők elsőként a Szűz Mária Szent Neve-templomban helyeztek el egy koszorút, az úgynevezett Turul-emléktáblánál. 

A táblát 2019-ben emeltették a Turul őrsre emlékezve, mely „alapul szolgált a vajdasági cserkészet fejlődéséhez és a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség létrejöttéhez”. Magyar Dániel, a VMCSSZ elnöke vázolta az eseményeket, mondván, ez egy bevált hagyomány, hogy visszapillantanak a kezdetekre.

— Az első őrs 1988/89-ben kezdte meg a munkáját hat fiatalemberrel, Sztoján atya vezetésével, akik titokban gyűltek össze a muzslyai Savio Szent Domonkos-templomban, és ismerkedtek az újfajta mozgalommal. Nagy lelkesedéssel dolgoztak, és végül újjáéledt, mozgalommá vált a cserkészet. Ezekre az időkre emlékezünk, illetve minden egykori és mostani cserkészvezetőnkre, cserkészünkre. A közgyűlés fénypontjaként díjakban részesítjük az arra érdemes vezetőket. Az összejövetel közös agapéval, vacsorával zárul.


Díjazottak az elnökkel: Tóth Balázs, Kecskés Endre, Gabona Ferenc, dr. Virág András és Magyar Dániel

A Vajdasági Magyar Cserkészszövetség öt évvel ezelőtt alapította meg a plakett díjakat, hat kategóriában. Az idén három kategóriára érkeztek felterjesztések.

Teleki Pál-plakett díjban részesült dr. Virág András, a Magyar Cserkészszövetség tagja, aki ezúttal Vácról érkezett.

— Nagyon sokat számít nekem ez a kitüntetés. Én részt vehettem az első magyar cserkészvezető-képzésben, 1989-ben Rákosfalván, aztán a Külföldi Magyar Cserkészszövetségtől kaptam meg a következő élményt kint Wiesbergben, ez már összmagyar rendezvény volt, mert a Kárpát-medence minden részéből érkeztünk, és ez meghatározta az egész cserkészetemet. Az már csak hab volt a tortán, hogy Sztoján atyával egy sátorban végeztem el a cserkésztiszti tábort. A segédtiszti táborból most hárman is találkoztunk ezen a kis ünnepségen, mert az Úristen úgy keveri, kavarja az életünket, hogy ami és aki fontos, azzal újra és újra keresztezzük egymás útját.

* Ön öt gyermek édesapja. A gyermekei is ebben a szellemiségben nevelkednek?

— Nehezen kerülhetnék el, hiszen az édesanyjuk is cserkész, ezért erősen támogatja a cserkészetet, a cserkészcsapatot. Igazából 2015-ben én már azt gondoltam, hogy megszabadultam a csapatvezetéstől, de amikor a legnagyobb lányom elkezdett iskolába járni, akkor fölfedezték, hogy van egy cserkésztiszt a szülők között, és újraalapítottuk a 801-es gödi Csillagösvény cserkészcsapatot. Abban az öt gyermekünkből négyen cserkészkednek, a legkisebb még óvodás, vagyis még nem kapcsolódhat be ebbe a tevékenységbe.

* Mit nyújt önnek a cserkészet?

— Közösséget, értelmes elfoglaltságot, kapcsolatokat, igazi ténykedést, mindent, ami valódi. Hús-vér emberekkel foglalkozunk, és látjuk a fejlődésüket. Ez az a valódi történet, amelyről a cserkészet szól, amely belülről érint meg bennünket. A magyar cserkészetnek van egy kincse és különlegessége, amiben más, mint a világ cserkészete. Ez nem az angolszász cserkészet, a magyar cserkészetnek ugyanis a lelke, a gerince, a tartalma korábbra nyúlik vissza. A Scouting For Boys a csomagolása lett annak, amiről a magyar cserkészet szól, amit Sík Sándorék alkottak meg, és hungarikummá tette a cserkészeten belül a magyar cserkészetet.

Buzetzky Ferenc-plakett díjat érdemelt ki a kishegyesi Kecskés Endre volt csapatparancsnok, illetve Gabona Ferenc, a muzslyai, első számú Sík Sándor cserkészcsapatnak az egykori és jelenlegi csapatparancsnoka.

Kecskés Endre azt vallja, hogy ez a díj is, mint minden elismerés, valamire kötelezi az embert.

— Rengeteg élményt adott ez a közösség számomra. Az emberek ezt önkéntesen, a saját idejüket feláldozva teszik, mert az, amit szeretünk, nem fáradság. Ha kiskorunktól kezdve belecsöppenünk egy ilyen mozgalomba, akkor az rengeteg kapcsolatot teremthet, illetve lehetőséget adhat arra, hogy az ember megismerje a tágabb környezetét, a Kárpát-medencét. Talán nálam is ez volt az elsődleges motiváció, aztán kialakultak a barátságok, a közös élmények, és vittek előre. Később én is arra törekedtem, hogy amit kaptam, azt tovább is tudjam adni, és több generációt próbáltam megszólítani. Azt hiszem, hogy ezzel a díjjal talán újra meg kell fontolnom, hogy egy kicsit több energiát és időt fektessek bele a cserkészetbe.


Az emléktáblánál a templomban

Gabona Ferenc, az egykori Turul őrs tagja, a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség egyik alapítója elmondta, örömmel teltek el ezek az évek, és mindenkinek jólesik, ha elismerik a munkásságát.

— Amikor a cserkészet mint mozgalom Vajdaságban elindult, az első csapat parancsnoka lettem. Nem véletlenül választottuk Sík Sándort csapatunk névadójának, hiszen ő cserkész pedagógus volt, és olyan útmutatásokat adott, amelyeket továbbra is vállalunk és betartunk. Az, hogy ismét megalakult az 1-es számú Sík Sándor Cserkészcsapat, és újra a parancsnoka lehetek, igazi örömmel tölt el. A muzslyai gyerekek és felnőttek közül egyesek, akik az első csapatba tartoztak a kezdet kezdetén, most visszatértek, és azt a tudást, tapasztalatot, amelyet akkor szereztek, szeretnék továbbadni a mostani generációknak. Látom a lelkesedést a fiatalokban, akik most csatlakoznak, 36-an vagyunk, ami egy elég nagy létszámú csapatnak minősül itt, Vajdaságban.

Sík Sándor-plakett díjban három személy részesült: Tóth Balázs, Krekuska Róbert és Szentkirályi Endre. Utóbbi kettő nem tudott részt venni a díjátadón, Tóth Balázs viszont elmondta, már maga a jelölés is meglepte.

— Nagyon jólesik, hogy ennyi év távlatából is vannak még, akik emlékeznek arra, hogy a 2000-es évek közepén, a 2010-es évek elején foglalkoztam a cserkészettel. A mindennapokban igyekszem kamatoztatni a cserkészeten tanultakat, mind a gyakorlati, mind a szellemi részét, és ez alapján próbálom az életemet is élni, illetve a gyerekeimet is hasonló szellemiségben nevelni.

A cserkész örökké cserkész marad, így minden kitüntetettnek „csak” jó munkát kívánunk!


Gabona Ferenc koszorúz a templomban lévő emléktáblánál

Fényképezte: Kónya-Kovács Otília

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..