A magyar kultúra napján nyílt meg a III. Székelyföldi Grafikai Biennále tárlata Sepsiszentgyörgyön. A megújulás és a hagyományteremtés szándékát egyaránt felmutató nemzetközi szemle az előző éveket meghaladó mutatószámokat produkált.
Tematikáját — A teljesség felé Weöres Sándor-i gondolatra alapozva — az Integrum/A teljesség kreatív erő cím határozta meg. Az ajánlat ösztönzőnek bizonyult, hiszen több volt a jelentkező, mint korábban.
A 2014 szeptemberében meghirdetett nemzetközi grafikai versenyre mintegy 800 alkotással 336 képzőművész nevezett be a világ 32 országából — a legtöbben Magyarországról és Romániából, de Egyiptomból, Koreából, Kínából, Indonéziából és Iránból is küldtek be munkákat. Ezek közül a zsűri 236 alkotást választott ki, melyek most kerültek először a közönség elé a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a Székely Nemzeti Múzeumban. Az összeállítás március 8-áig látogatható.
A fenti adatok ismeretében joggal jelenthető ki, hogy a Székelyföldi Grafikai Biennále az ország egyik legnagyobb ilyen jellegű képzőművészeti versenyévé, rendezvényévé vált. A szemle jó irányba halad, és kivívta azt a rangot, amely a nevezni szándékozó művészt a minőségre kötelezi — hangoztatták az értékelők. A legjobbaknak járó elismeréseket a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban adták át. A kétezer eurós fődíjat Szőke Erika szlovákiai grafikusművész érdemelte ki.
A Zereda Művésztelep díját Lakatos Gabriella udvarhelyi képzőművész kapta, a Pulzus Művésztelep díját Filep Norbert grafikusművésznek ítélték oda. A Maros megyei Sóvidék kistérség által felajánlott Nagy Pál-díjat Reno Megy Setiawan indonéziai képzőművész, a Kovászna Megye Tanácsa által felajánlott Plugor Sándor-díjat Kárpáti Gergely magyarországi képzőművész, a Hargita Megye Tanácsa által felajánlott Nagy Imre-díjat pedig Magda Szplit lengyelországi, valamint Teodor Arsenov bulgáriai grafikusművész nyerte el.
A Székelyföldi Grafikai Biennále a székelyföldi megyék — Hargita, Kovászna és Maros — tanácsa által felkarolt nemzetközi képzőművészeti rendezvény, melyet először 2010-ben, majd 2012-ben szerveztek meg. Célja, hogy feltérképezze a Székelyföld és a Kárpát-medence képzőművészeti törekvéseit, illetve megismertesse a világ más tájain megszülető képzőművészeti szemléletmódokat.
Lakatos Gabriella udvarhelyi képzőművész alkotása
Filep Norbert grafikusművész munkája
Teodor Arsenov bulgáriai grafikusművész alkotása
Magda Szlpit lengyel művész munkája
Kárpáti Gergely magyarországi képzőművész alkotása