
Pénzügyi kihívások kezelése, nemzetközi piacra lépés, partnerek kezelése, szervezetfejlesztés, generációváltás — csupán néhány ama témák közül, amelyeket feldolgoztak a Vajdasági Mentorprogram harmadik évadán belül megrendezett képzési napon Újvidéken. A programnak köszönhetően, melyet a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Prosperitati Alapítvány és a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesülete szervezésében, a Design Terminallal való szakmai partnerségben valósítanak meg, egy olyan magyar előjelű vajdasági vállalkozói hálózat van kialakulóban, amely az egész közösségre kihatással van. Nem mellesleg a 2019 őszén itt útjára indult, egyedülálló és sikeres program mára Kárpát-medencei nemzetközi intézkedéssé terebélyesedett.

Harminc mentor egyengeti ötven mentorált útját, ők nyolcvanan pedig a képzési napokon szakmai támogatást kapnak külsős szakértőktől. Az első két évadban a mentorok és a mentoráltak kitartó munkájának köszönhetően számos közös siker valósulhatott meg.
Pletikoszity Árpád
Pletikoszity Árpád 2020-ban alapította meg a Drontech vállalatot, mely a drónok adta lehetőségeket aknázza ki a mezőgazdaságban. A cég szeretné elterjeszteni az innovatív szolgáltatását, és meghonosítani ezt a korszerű technológiát a régióban. A fiatal vállalkozó már a korábbi mentorprogramban is részt vett, és pozitív tapasztalatokat szerzett.
— Olyan emberekkel találkoztam, akikkel egyébként nem lett volna lehetőségem, és olyan kérdéseket tettek fel, amelyekre nem biztos, hogy gondoltam volna. Ez egy nagyon jó és iránymutató találkozás, mivel ráirányítják a figyelmünket azokra a dolgokra, amelyekre nekünk, kezdő vállalkozóknak mindenképp oda kell figyelnünk. Igyekszem minél több információt begyűjteni. Ez is a célja a programnak, hogy minél részletesebben kifaggassuk a mentorainkat, és mi ezáltal tudjunk később gyarapodni. Az előző évadban és most is kiváló emberek a mentoraim, kiváló üzletemberek, nagyon specifikus a szakterületük, és ezáltal nagyon érdekes információkat, véleményeket, tapasztalatokat tudok gyűjteni — mondta Pletikoszity Árpád.
Perpauer Martin
A képzésen szintén mentoráltként vett részt Perpauer Martin, a Bordoline Kft. ügyvezetője, aki egy piaci rést, illetve egy lehetőséget kínál a nagyobb beruházásokra. A vállalkozás csaknem 14 hektárral bír, mely teljes kiépítés alatt áll, a befektetőket áram- és vízhálózat várja majd a területen. Mint mondta, olyan jó, innovatív, illetve produktív embereket ismert meg a program által, akik sokkalta nagyobb fejlődési lehetőséghez juttatják őt és a vállalkozását is. Hozzátette, több lépcsőből állnak ezek a képzések, van marketing, válságmenedzsment, illetve arról is szó volt, hogyan kell kiszűrni a rizikófaktorokat, illetve hogy mi a jó és mi a rossz információ.
— Az eredmények tekintetében vannak nagyon jó visszaigazolások, például többfajta üzleti modellt, stratégiát kellett átdolgozni, melyekből következtethetünk arra, hogy jó vagy rossz úton haladunk-e. Ezek specifikusak is lehetnek, mint például a Canvas modell, mely egyénre szabott lehet. Ezek által olyan visszacsatolást kapunk, amelyből meg tudjuk állapítani, hogy mik azok a dolgok, amelyeken javítanunk kell, esetleg fejleszteni ahhoz, hogy eredményesebben tudjunk kezelni bizonyos helyzeteket, hogy megfelelően reagáljunk — tette hozzá Perpauer Martin.
A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által támogatott mentorprogram kapcsolódik a Külgazdasági és Külügyminisztérium által támogatott, a Prosperitati Alapítvány által megvalósított vajdasági gazdaságfejlesztési programhoz. A vállalkozóknak ugyanis az anyagi támogatás mellett nagy szükségük van a szakmai támogatásra is a vállalkozásuk sikeres működtetéséhez — emelte ki Hajnal Virág. A Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője a rendezvényen elmondta, a legjobb szakembereket hozták el a Design Terminal jóvoltából, hogy segítségükkel a vállalkozók fokozhassák az együttműködést, elérve a vállalkozások fejlesztését.
— Ez a nagyvállalkozói mentorprogram azért is különleges, mert ez is itt, a Vajdaságban született ötlet, hogy azok a nagyvállalkozók, akik itt vannak helyben, ők már tudnak segíteni a fiatalabbaknak. Nem feltétlenül Magyarországról kell ide, Vajdaságba hozni a legbriliánsabb szaktudást, mert az itt is jelen van. Mi egy olyan keretet találtunk ki közösen a Prosperitati Alapítvánnyal, hogy tudjunk segíteni, hozzunk külső szakértőket is, de a helyi vállalkozóknak a tudását tudjuk kamatoztatni a közösségben. A tapasztalat az, hogy Vajdaság után akkora igény volt erre a mentorprogramra és a közösségépítésre, hogy később Erdélyben is elindult, majd Felvidéken, Kárpátalján, Horvátországban és Muravidéken is megvalósult a nagyvállalkozói mentorprogram. Vajdaságban már a harmadik évadban vagyunk, és azt látjuk, hogy a régió vállalkozói között a megismerkedésük után kialakult egy együttműködés, és segítik egymást. Tehát nemcsak a saját gondjaikkal vannak elfoglalva, és a saját vállalkozásuk fejlesztésével, hanem itt vannak egymásnak, és ez egy olyan eddig kihasználatlan erőforrás volt, amellyel gyorsabban tud fejlődni maga a közösség is.
Juhász Bálint és Hajnal Virág
— A legfontosabb, hogy vállalkozói közösséget építünk. Egy kis túlzással megállapítható, hogy azok a vállalkozók, akik eddig nem is ismerték egymást, azok megismerkedtek, és el is kezdtek együttműködni, üzletelni egymással — emelte ki nyilatkozatában Juhász Bálint. A Prosperitati Alapítvány ügyvezetője szerint ez a vajdasági magyar közösség, a vállalkozói közösség egyfajta megerősítése, hiszen minden együttműködés további piacra jutási, illetve fejlődési lehetőséget, új tudást, tapasztalatcserét, tudástranszfert tesz lehetővé. — Célunk a vállalkozói mikroközösség fejlesztése, megerősítése. Ez legalább annyira fontos, mint a projektumok támogatása, sőt lehet, hogy talán még fontosabb is ennél. Minden évadban nagyjából nyolcvan vállalkozó vesz részt a programban, egyrészről mentor, másrészről mentorált szerepben, továbbá külső előadókat is bevonunk, és mindezt olyan módon, hogy a vállalkozók igényeihez, érdeklődéséhez igazítsuk a programot és a témákat. Fő célunk az volt, hogy a nagyobb vállalkozókból mentorokat faragjunk, mentorrá képezzük őket. Ez valójában az első évadban megtörtént, a másodikban továbbfejlesztettük az elképzelést, bevontunk újabb mentorokat, valamint egyesek mentoráltakból váltak mentorrá. A mentoraink között elhivatott, saját idejüket, energiájukat jelentős mértékben rendelkezésre bocsátó személyek is vannak. Ozsvár Tihamér, a Gebi Kft. tulajdonosa, igazgatója igazán aktív ebben a programban is, ezért kulcsmentorként szerepel. Továbbá a Vajdaságból elszármazott, illetve a vajdasági vállalkozók is megosztották tapasztalataikat, mindezt annak függvényében, hogy milyen témák iránt érdeklődnek a mentoraink és a mentoráltjaink. Többen kértek konkrét előadókat, témákat, ennek az eredményét láthattuk ezen az eseményen.
Harminc mentor és ötven mentorált vesz részt a programban
Többek között Hernyák László, a Csantavérről Etyekre elszármazott vállalkozó, illetve Zólyomi Tamás, Etyek polgármestere is előadást tartott a rendezvényen, megosztva tapasztalatait a vállalkozókkal. Az eseményt egyébként kedden tartották meg az újvidéki Queen Hotelben, mely szintén magyarországi támogatással újult meg a Prosperitati Alapítvány turizmusfejlesztésre kiírt pályázatán. Ilyen kiemelt jelentőségű turisztikai beruházásnak Újvidéken kívül már Szabadkán és Zentán is vannak konkrét eredményei, hamarosan pedig Óbecsén is átadnak egyet — hallhattuk a rendezvényen.