home 2024. december 13., Luca napja
Online előfizetés
Generációkat összekötő közös nyelven
Tóth Tibor
2024.11.14.
LXXIX. évf. 46. szám
Generációkat összekötő közös nyelven

Családias hangulatban, hagyományaink, a magyar népzene és népdal jegyében tartották meg Tornyoson a XVI. Népzenei Találkozót, melynek házigazdája és szervezője az Ady Endre Művelődési Egyesület volt. A több mint kétórás eseményen hét település tizenhárom csoportja mutatkozott be a termet megtöltő közönségnek.

A hazai színeket a házigazda Ady Endre ME asszonykórusa és tamburazenekara, a Handa Banda tamburazenekar, a Szarkaláb néptánccsoport, a Tornyosi Cinegék, a zentai Baráth László tárogatóművész, a Délibáb Magyar Művelődési Egyesület asszonykórusa és citerazenekara, a Pöndöly asszonykórus, a csókai Rákóczi Férfikar, a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Csalogány asszonykórusa, a csantavéri Mendicus ifjúsági tamburazenekar és a gunarasi Rozmaring asszonykórus képviselték, míg Magyarországról a zsombói Bokréta Dalkör és a Veszprém vármegyéből, Ősi településről érkezett Vadrózsa citerazenekar lépett a világot jelentő deszkákra.


A szervezők a fellépő csoportokat és a támogatókat köszönőlevélben részesítették

A zsombói Bokréta Dalkör és a tornyosi Ady Endre ME kerek tíz éve ápol szoros barátságot egymással.

— A dalkör 2001-ben a helyi nyugdíjasklub tagjaiból alakult. Jelenleg 22 taggal működünk, a dalokat Földiné Fülöp Katalin tanárnőtől sajátítjuk el. Minden alkalommal nagyon szívesen teszünk eleget a tornyosiak meghívásának, mert fontosnak tartjuk a határon túli magyarsággal való kapcsolattartást, és mi is rendszeresen meghívjuk őket a mi rendezvényünkre. Nagyon sűrű volt a 2024. évünk. Huszonöt egyesülettel állunk baráti viszonyban, majdnem minden hétvégén vendégszerepeltünk valahol, valamint mi is tartunk évente két dalos találkozót, ahol ezeket az egyesületeket vendégül látjuk. A Zsombó környéki településeken lesz még néhány fellépésünk az év végéig. Otthon ízőrzőként is tevékenykedünk, hiszen a legtöbb rendezvényen sütünk valamilyen régi ételt, például buktát, kelt kalácsot, hamarosan pedig a hurkatöltő versenyen is részt veszünk — mondta Polyák Pálné, a Bokréta Dalkör vezetője.

Az Ősiről érkezett, hat fiútestvérből álló Vadrózsa citerazenekar öt éve jár Vajdaságba, Tornyoson azonban először lépett színpadra.

— A zentai Délibáb Magyar Művelődési Egyesület rendezvényére öt éve járunk, és ott ismerkedtünk meg a tornyosiakkal. Citerazenekarunk harmincöt éve, 1989-ben alakult meg, augusztus utolsó szombatján tartottuk a hatodik Nyárbúcsúztató Népzenei Fesztivált, melyen megünnepeltük harmincöt éves fennállásunkat. Zenekarunk eltér a hagyományos zenekaroktól. Népzenét is játszunk, de inkább a magyar nóta és a magyar műdal felé vándoroltunk, ami szokatlan a citerától, de a szívünkből ez jön, ezt tudjuk a leghitelesebben közvetíteni. Zenekarunk egyik alapköve az elszakított magyarlakta területek zene általi összekötése, népzenei kultúrájuk megismerése és természetesen a barátkozás. Az idén eddig 42 fellépésnek tudtunk eleget tenni, emellett karitatív jelleggel kórházakba, nyugdíjasotthonokba is járunk, hogy megkönnyítsük az ott lévők életét. Hamarosan a szomszédos Peremarton községben lépünk fel, majd az adventi ünnepségek következnek, melyeknek állandó résztvevői vagyunk — nyilatkozta Báthory Tamás, a Vadrózsa citerazenekar vezetője.


Az Ősiből érkezett Vadrózsa citerazenekar talpra állította a közönséget

A csókai Rákóczi Férfikar katona- és bordalokkal lépett közönség elé. Fehér Attila, a férfikar elnöke és művészeti vezetője hangsúlyozta, hogy az év e szakaszában gyakran járnak népzenei találkozókra, ahol alkalomhoz illő dalokat énekelnek, ilyenkor, késő ősszel leginkább bordalokat.

— A férfikart 10-en alkotjuk, ma 8-an képviseljük színeinket. Nyitottak vagyunk a fiatalok és az idősebbek felé is. Szeretettel várjuk sorainkba azokat is, akik tudnak énekelni, és azokat is, akik nem, mert ők majd közöttünk megtanulnak. Az idén Csókán tartottuk meg a nyolcadik KÓTA minősítőt és népzenei fesztivált, melyen több mint húsz csoport lépett fel. A jövő hétvégén Csólyospálosra utazunk népzenei találkozóra, majd a következő hétvégén Csókán Rákóczi-emléknapot tartunk.

A csantavéri Mendicus tamburazenekar rendszeres vendége a tornyosi népzenei találkozóknak, a juniorok az idén először zenéltek Tornyoson.

— A fiatalok már több hazai és magyarországi fellépésen is túl vannak, így amikor a nagy csapat foglalt, akkor ők képviselnek bennünket. Igaz, hogy népzenei találkozóra érkeztünk, de mi egy kissé formabontók leszünk, és lakodalmas, mulatós csárdást adunk elő. A tamburazenekarnak a mai a 40. fellépése az idén, melyek közül a legjelentősebb a hortobágyi KÓTA minősítő országos verseny, ahonnan a felnőttekkel elhoztuk az Aranypáva Nagydíjat, a fiatalokkal pedig Kiskunmajsáról az Aranypáva Díjat. A két és fél éve muzsikáló tizenhárom tagú ifjúsági zenekarral egyre több helyszínen lépünk fel, hadd szokják ők is ezt az életstílust — mesélte Vörös Róbert, a Mendicus tamburazenekar vezetője, majd bejelentett egy közelgő eseményt. — November 23-án tartjuk a Szárazfa Lelke tamburazenekarok fesztiválját, melyre összesen 26 fellépőt várunk Magyarországról, Horvátországból és a környező településekről. Két ruszin tamburazenekar is bemutatkozik a közönségnek, az egyik Zentagunarasról, a másik Bácskeresztúrról. A 18 órakor kezdődő eseményre mindenkit szeretettel várunk.

A rendezvényen mások mellett jelen volt Lajkó Szilvia, az MNT képviselője, Kiss Tóth Erika, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség alelnöke, Cipó Igor, Zenta község falvakkal, helyi közösségekkel és mezőgazdasággal megbízott tagja és Kómár Mátyás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat makói csoportjának vezetője is.

Az MNT képviseletében a közönséghez szóló Lajkó Szilvia kiemelte, hogy a népzenei találkozó alkalmával együtt ünnepelhetjük mindazt, amit a magyar népzenei örökség ad számunkra: a közösség összetartó erejét, a múlt értékeit és a jövőbe vetett reményeinket.

— A mai összejövetelen is megerősítésre kerül a hagyományaink iránti szeretet és tisztelet egy olyan közös nyelven, amely generációkat köt össze.

A színvonalas ünnepi műsor végén Tóth Ugyonka Frigyes, az Ady Endre ME ügyvezető elnöke lapunknak elmondta, hogy az esemény egyik célja, hogy vendégül láthassák azokat a csoportokat, amelyeknél ők is szerepeltek, valamint minden évben próbálnak új csoportot hívni, s így újabb kapcsolat jöhet létre.

— A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által indított népzenei oktatási programnak köszönhetően létrejött a ma már önállóan működő Handa Banda tamburazenekar, melynek felnőtt tagjai továbbadhatják a lángot — mondta Tóth Ugyonka Frigyes, hozzátéve, hogy december 21-én karácsonyi műsort tartanak.


Az utánpótlás, a tornyosi Handa Banda tamburazenekar

A XI. Népzenei Találkozót és az Ady Endre ME egész évi működését Magyarország Kormányának Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Csoóri Sándor Alap, a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság és Zenta Önkormányzata támogatta.

A hangulatos este vacsorával zárult, melyen a házigazdák és vendégeik barátkoztak és muzsikáltak a késő esti órákig.

Fényképezte: Tóth Tibor

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..