
Ezen a napon költözött az égi hazába 2024-ben Matuska Márton (született 1936. október 12-én) Táncsics Mihály-díjas újságíró, író, publicista, a délvidéki magyarság kiemelkedő alakja.
„Tanúságtevő [volt]. A hideg napok utáni második razzia krónikása. Azokat az oltott mésszel eltakart történeteket, sorsokat jegyezte le — alkalmatlan időben —, amelyeket a köztünk élő hóhérok évtizedekig elrejtettek a nyilvánosság elől. Felkutatta és leírta azt, ami Temerinben, Isterbácon, Járekon, Rezsőházán, Martonoson és számos más, alkalmi vesztőhelyen történt Délvidéken 1945, a »felszabadulás« után. Matuska Márton a túlélők visszaemlékezéseinek lejegyzésével összegyűjtötte néma, fehér jajszavainkat, melyeket évekig eltakart a győztesek hangos látszatvilága és a vesztesek cinkos hallgatása. Tanúja volt egy kornak, és tanúságot tett róla, okulásul az utókornak. Író és publicista volt, aki lejegyezte több mint százéves hallgatásunkat” — emlékezett meg róla nekrológjában anno a pályatárs.
Matuska Márton könyvei, a teljesség igénye nélkül: Mozsor magyartalanítása, Három mártírunk, Megvert pásztorunk, A megtorlás napjai, A temerini razzia, Hiányzunk egymásnak.
A Megvert pásztorunk című könyve méltatásának alkalmával (az Úr 2009. esztendejében) a torontálvásárhelyi református egyházközség gyülekezeti otthonában egybegyűltek a mártírhalált szenvedett néhai Gachal János (1881—1944) református püspök néhány megzenésített versét is előadták.
Torontálvásárhely — 2009. január 21.
Fényképezte: Martinek Imre