home 2024. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Erdélyi természetvédők a magyar közmédiában
Csermák Zoltán
2016.08.03.
LXXI. évf. 31. szám
Erdélyi természetvédők a magyar közmédiában

A Térkép augusztus 6-ai adását a természetvédelemnek szenteli. A műsorban a Gyilkos-tó jövőjéről, s az erdélyi famatuzsálemek aggasztó sorsáról is átfogó képet kaphatnak a nézők.

Élt valamikor Gyergyóban egy csodaszép lány, Fazekas Eszter”- kezdődik a ballada a Gyilkos-tó 1837-es keletkezéséről. A világ sokat változott azóta, a gyergyószentmiklósi önkormányzat közigazgatási területén ma már turistaparadicsom várja az Eszter tekintetét visszatükröző tóra kíváncsi turisták ezreit. Éppen ez lett a veszte a természeti ritkaságnak számító tengerszemnek.

Behatárolható sajnos az az idő, amikor a tó feltelik és mocsárrá alakul – húzza meg a vészharangot Nagy Attila, önkéntes, a gyergyószentmiklósi Naturland alapítvány munkatársa. -  Ez a folyamat felgyorsul azzal, hogy a gyűjtőmedencében levő erdőket kivágják, és így a hordalék mennyisége is hatványozottan nő.”

A tó körüli éttermek, panziók legtöbbször csak a bevétellel foglalkoznak, a tó védelméért nem sokat tettek az elmúlt időszakban. Csatornahálózat hiányában nem csak az erdők törmeléke, de a vendéglők, szállodák szennyvize is gyakran a tóba kerül. A Térkép augusztus 6-ai adása átfogó képet ad a tó állapotáról, s szakembereket is megszólaltat a környék védelme érdekében.

A magazin az öreg fák sorsával is behatóan foglalkozik. Mi teszi a világon egyedülállóan értékessé Dél-Erdély öreg fáit? Miért fontos a romániai öreg fák összeírása, esetleg hogyan segíthet mindez felvenni a versenyt az egyre nagyobb kihívást jelentő klímaváltozással? – teszik fel a szerkesztők a költői kérdést. „A következő évtizedben nagyon sok fás legelő eltűnhet, ami óriási veszteség egész Európa számára, ezért szívügye a fás legelők megmentése” – adja meg a választ Hartel Tibor, a kolozsvári Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem docense.

A tudós egy kezdeményezést is megoszt a nézőkkel. A projekt keretében közel 2300 öreg fát térképeztek fel Romániában. Az évelő növények ökológiai értéke felmérhetetlen, emellett a tájnak is fontos elemei.

Adás: 2016. augusztus 6., (Duna 10.55)
Ismétlés: másnap (Duna World 10.05)
Műsorvezető: Kozári Réka
Szerkesztők: Csata Orsolya, Bíró Levente, Márkus Éva
Felelős szerkesztő: Merkl László
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..