home 2025. január 14., Bódog napja
Online előfizetés
Elkötelezetten a jótékonykodás iránt
Kartali Róbert
2024.12.02.
LXXIX. évf. 48. szám
Elkötelezetten a jótékonykodás iránt

A Szabadkai Soroptimist International Club szerbiai megalakulása óta számos jótékonysági és közösségépítő projektumot valósított meg, támogatott kórházakat és iskolákat, játszótereket létesített, önvédelmi tanfolyamokat szervezett nőknek, adományokkal támogatta a rászorulókat, valamint a nők és a gyermekek segítése érdekében több kulturális és környezetvédelmi programot is megvalósított. A klub novemberben ünnepelte fennállásának 10 éves jubileumát.

A Soroptimist International Club a világ legnagyobb, kizárólag nőkből álló jótékonysági szervezete. Az első klub 1921-ben alakult az amerikai Oaklandben, majd fokozatosan terjedt el világszerte. Ma a több mint százéves múltra visszatekintő Soroptimist International 121 országban van jelen. Tagjai olyan, szakmájukban elismert nők, akik önkéntes munkájukkal elsősorban nők és lányok életkörülményeinek javításán dolgoznak, de tevékenységük kiterjed minden rászoruló segítésére, nemre és korra való tekintet nélkül. A szervezet feladatai közé tartozik adományok gyűjtése, források közvetítése, pályázatok kiírása, valamint képzések és tanfolyamok szervezése és finanszírozása.

Az elért eredményekről Bíró Lívia, a klub alapító elnöke nyilatkozott.

A szervezet szabadkai meghonosításának ötlete Szegedről jött. Dr. Tóthné Rahubovszkaja Galina akkoriban Magyarország szabadkai főkonzulátusán dolgozott, és a szegedi klub tagja volt. Az ő felkeresése indított el a klub létrehozásának útján — emlékezett vissza Bíró Lívia. Kiemelte, a szervezet megalapítása nem ment egyik napról a másikra, előtte három-négy évig tartó előkészítő munkára volt szükség.

— Azzal a ténnyel szembesültem, hogy a volt Jugoszlávia utódállamai közül mind csatlakozott már a világszervezethez, csak Szerbia nem. Magyarországon viszont több klub is működött, köztük a szegedi, mely mára már 25 éves, valamint kettő Budapesten és egy Szombathelyen. A szegedi klub akkori elnöke, Baranyi Irén néhány klubtaggal együtt eljött Szabadkára, én pedig meghívtam olyan hölgyeket, akikről úgy gondoltam, hogy érdekelheti őket az ügy. Havonta találkoztunk, és folyamatosan igyekeztem olyan nőket bevonni, akik nemcsak a szakmájukban kiemelkedők, hanem a jótékonykodás iránt is elkötelezettek. A tagok között orvosok, jogászok, tanárok és más területek képviselői vannak, akik gazdasági, szociális, oktatási és ökológiai témákban is otthonosan mozognak. Ez a sokszínűség a projektumainkban is megmutatkozott az elmúlt évtizedben. Egyébként Szerbiában továbbra is ez az egyetlenegy Soroptimist klub működik, melynek tevékenységét a közeli településekre is kiterjesztettük.

A szabadkai Soroptimist kezdettől fogva a nők helyzetének javítására összpontosított, de gyűjtöttek már egészségügyi projektumokra is, például a Szabadkai Közkórház rehabilitációs és pulmológiai osztályának fejlesztésére. Horgoson nőgyógyászati rendelőt szereltek fel, egy másik projektum pedig, mely szintén a nőket támogatta, a Zombori Biztonságos Házat érintette.

— A Zombori Biztonságos Ház a családon belüli erőszak áldozatainak nyújt menedéket, és mivel Szabadkán ilyen ház nem létezik, fontosnak tartottuk, hogy segítséget nyújtsunk ezen a területen is. 2015-ben a jótékonysági estünk bevételéből egy kutat fúrattunk ott, mely a bioorganikus növények termesztésének oktatását segíti, hogy a családon belüli erőszak áldozatává vált nők új életet kezdhessenek, miközben lehetőséget kapnak a fenntartható mezőgazdasági ismeretek elsajátítására. Ezenkívül előadást szerveztünk nők számára, melyen arról beszéltünk, hogyan és kinél lehet bejelenteni a családon belüli erőszakot, milyen intézkedéseket kell hozni, és hogyan zajlik ez a folyamat. Ehhez rendőrségi szakembereket, orvosokat, pszichológusokat és szociális munkásokat hívtunk meg, hogy a témát a lehető legszélesebb körben feldolgozhassuk. Célunk az volt, hogy segítséget nyújtsunk azoknak a nőknek, akik ilyen nehéz helyzetben vannak, és támogassuk őket az újrakezdésben.


Fotó forrás: subotica.info

Az egyesület tevékenységei közé tartozik a pénzadományok gyűjtése, melyeket különféle jótékonysági célokra fordítanak. Emellett előadásokat, önvédelmi tanfolyamokat is szerveznek. A klub megalakulásának évfordulóján évente vacsoraesteket rendeznek, melyeknek bevételét szintén jótékonyságra szánják.

— Ezeken a vacsoraesteken sikerül összegyűjteni a legtöbb pénzt a projektumainkhoz, és minden évben van egy konkrét célunk, melyet támogatni szeretnénk. Emellett számos egyéb jótékonysági akcióval is hozzájárulunk közösségünk fejlődéséhez. Például vásárokra is elmegyünk, ahol különféle dolgokat árusítunk, hogy pénzt gyűjtsünk iskoláknak és más célokra. A könyvadományok is kiemelt szerepet kaptak, rengeteg kötetet gyűjtöttünk és adtunk az iskoláknak, nemcsak a klubtagoktól, hanem Magyarországról is kaptunk adományokat. A martonosi könyvtár jelentős könyvadományban részesült, de sok kötet lelt már gazdára az oromi és az adorjáni könyvtárban is. A szabadkai autisták egyesületének is több alkalommal adományoztunk. Először egy villanytűzhelyt, majd egy klímaberendezést, legutóbb pedig 70 000 dinárral segítettük a város központjában található A szív hangja elnevezésű kávézó felszerelését. Ez a hely egyedülálló projektum, ahol autista fiatalok készítik el és szolgálják fel a kávét meg a süteményeket, a vásárlók pedig annyit adományozhatnak, amennyit szeretnének, hiszen nincs árjegyzék.

Az egyesület szervezésében valósult meg a Görög Sisters zongorakettős két jótékonysági koncertje is. Az elsőt 2022-ben a szabadkai városháza dísztermében, a másodikat pedig a zsinagógában tartották meg 2023-ban. Mindkét koncert célja az volt, hogy támogassa az Egymásért az Emlődaganat Megelőzéséért és Gyógyulásunkért Egyesületet. Az összegyűlt pénzösszeg összesen 290 000 dinár volt, melyet teljes egészében az egyesület tevékenységére fordítottak.

— A női egészség fontosságának hangsúlyozása érdekében egyéb figyelemfelkeltő akciókat is szerveztünk, melyek célja az emlődaganat szűrésének és megelőzésének népszerűsítése volt. Ezenkívül A sport és a nők című projektum keretében Szabadka csodálatos női labdarúgócsapatát támogattuk. Az együttes országos szinten kiemelkedően teljesít, és mi dresszeket, valamint sportfelszerelést vásároltunk a lányoknak. Emellett 250 000 dinár értékű multifunkcionális ultrahangos készüléket is vásároltunk, mely nagy segítséget nyújt a sportsérülések kezelésében és gyógyításában.

Bíró Lívia szerint ha összeadnák az elmúlt tíz év alatt jótékonysági célra gyűjtött összegeket, az meghaladná a 100 000 eurót. Az egyik legnagyobb adományt Svájcból kapták, mely Markus és Jane Alt felajánlásával valósult meg, dr. Bálint Erika közreműködésével. Ez az adomány meghaladta a 40 000 eurót, és ebből sikerült felszerelni egy nőgyógyászati rendelőt, beleértve az EKG- és az ultrahangkészüléket, valamint minden egyéb szükséges eszközt. Egy másik jelentős adomány a szabadkai Népszínházat támogatta, amikor Prágai Antaltól több ezer euró értékű méteráru érkezett, melyből a színház kosztümöket és színházi ruházatot tud készíteni. Filityen (Firigyházán), a Zöld Róka Egyesület tanyáján évente rendeznek festőtábort hat-hét vajdasági képzőművész részvételével, az ő alkotásaikat pedig a jótékonysági vacsoraesteken árverésen értékesítik, ezzel is növelve az összeget. A felsoroltakon kívül adományoztak például pénzt a szabadkai Žarko Zrenjanin Gyógypedagógiai Általános és Középiskola különleges bánásmódot igénylő gyermekeinek, hogy akadálymentesítsék az étkezőt és kialakítsanak egy csendszobát. A hajdújárási Lurkóházat is többször támogatták, játszóteret, tűzifát és fűnyírót is adtak az intézmény fenntartásához. A legutóbbi jótékonysági vacsoraesten pedig a bácskossuthfalvi református óvodának gyűjtöttek.

A klubot tíz évvel ezelőtt 23 alapító tag hozta létre, jelenleg 24 taggal működik, de szeretettel várnak minden új érdeklődőt. Fontos, hogy a jelentkezők empatikusak legyenek, és akarjanak segíteni. A tagságnak éves díja van, mely 8000 dinárt tesz ki, mivel ezt a világszervezetnek is be kell fizetni, ennek segítségével finanszíroznak különféle projektumokat. A tagok havonta egyszer tartanak gyűlést, a klubnak tagjai vannak Oromról, Martonosról, Kanizsáról, Szabadkáról, valamint nemrégiben három orosz hölgyet is felvettek. Továbbá hárman Szegedről csatlakoztak, akiknek szabadkai és vajdasági kötődésük van.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..