A Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat minden évben augusztus 20. kapcsán adják át Budapesten. Ez a rangos állami elismerés több mint három évtizedes múltra tekint vissza, és 2019 óta viseli az elismert erdélyi néprajzkutató, Kallós Zoltán nevét. A díjat azok kapják, akik a külhoni magyarság érdekében kiemelkedő közéleti, kulturális, oktatási vagy közösségépítő tevékenységet végeznek.
Dr. Pásztor Bálint felterjesztésére elismerésben részesült a Csantavéri Önkéntes Tűzoltó Testület és a tordai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület.
Fotó: dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala
„Idén a vajdasági közösségből a 130 éves Csantavéri Önkéntes Tűzoltó Testület vehette át a díjat. Ők nemcsak életeket és értékeket védenek, hanem kulturális és közösségi munkájukkal is hozzájárultak Csantavér és környéke társadalmi életének gazdagításához.
A másik díjazott a 78 éves Tordai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület, amely generációkon átívelően őrizte és adta tovább a néptánc, a népzene, a színjátszás és a magyar hagyományok értékeit, a bánáti szórványban élő közösség igazi megtartó erejeként. A harmadik vajdasági kitüntetett a 75 éves Maradéki Petőfi Sándor Művelődési Egyesület, amely a szerémségi szórványban a magyar nyelv, kultúra és identitás őrzője, kórusával, tamburazenekarával és néptánccsoportjaival erősíti a közösség megmaradását.
Külön megtiszteltetés számomra, hogy felterjesztésemet követően idén ezek a szervezetek részesülhettek ebben a rangos állami elismerésben. Tevékenységük bizonyítja, hogy a vajdasági magyar közösség minden szegletében vannak olyan emberek és szervezetek, akik példát mutatnak áldozatkészségből, állhatatosságból és a magyarság iránti hűségből.” – fogalmazott a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a közösségi oldalán.
Forrás: dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala