home 2025. június 15., Jolán napja
Online előfizetés
Együtt közösségépítő erő vagyunk
Tóth Lívia
2024.01.08.
LXXIX. évf. 1. szám
Együtt közösségépítő erő vagyunk

„Azt mondják, ha rövid időre is, néha nem árt megtorpanni, hátranézni, nyugodtan áttekinteni a megtett utat, és talán — miért is ne? — örülni neki, hogy eljutottunk idáig.” (Jorge Bucay)

Éppen erre kértem én is Kiss Tóth Erikát, a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület elnökét, hogy tekintse át a megtett utat, vagyis összegezze a lassan mögöttünk lévő évet.

— Úgy érzem, csak rajtunk áll, milyennek látjuk a 2023. esztendőt. Nem sok mindenben különbözött ez az év sem a többitől. Voltak keserű és boldog pillanataink, de mindig igyekeztünk pozitívan gondolkodni. A tervezett eseményeinket megvalósítottuk, de akadtak olyanok is, amelyekről már-már lemondtunk, de végül mégsem adtuk fel. Mindez hozzáállás és lelkesedés kérdése. A csapat tagjai szerencsére mindig azt tartották a legfontosabbnak, hogy kreatívan álljanak a munkához — kezdte a beszámolóját Kiss Tóth Erika, majd az egyik vagy talán a legfontosabb dologgal, az utánpótlással folytatta. — Folyamatosan arra törekedtünk, hogy új tagokat toborozzunk a meglévő, jól működő szakcsoportjainkba, ami többé-kevésbé sikerült is. Örömmel tölt el, hogy főleg gyerekek, fiatalok jelentkeztek. A helyi általános iskolában hangszerbemutatót és táncházat tartottunk, hogy a népzenei és a néptánckultúránkat népszerűsítve próbáljuk a gyerekeket bevonni az egyesületünk munkájába. Ez is egy módja annak, hogy ismerkedjenek a hagyományainkkal, melyek megtartanak bennünket, a magyarságunkat. Így valósulhat meg minden évben a hagyományos Gyermek- és Ifjúsági Néptánctábor, mely igen népszerű a fiatalok körében. Határon átívelő kapcsolatoknak köszönhetően az idén Romániából, Avasújvárosból voltak vendégeink, majd a látogatást viszonozva, a Topogó csoport nagylányaival mi is részt vettünk az ő néptánctáborukban. Ilyen és hasonló programokat szeretnénk szervezni az ifjú Sóvirág néptáncegyüttesünknek is, melyhez új tagok csatlakoztak. A Ciróka nevet viselő ovis társaság is gyarapodott, és alakult egy harmadik néptánccsoport is. Egyelőre próbaidős, de eddig jól funkcionál. Azok a fiatalok, akik még nem indultak el a középiskolába, vagy már befejezték, összefogtak, és a tiszaszentmiklósi Piros Tulipán Magyar Hagyományőrző és Környezetvédő Egyesület, valamint a Móra Ferenc MME tagjai szerveződtek új csoportba, hogy táncolhassanak. Jól képzett, remek oktatóink vannak, Varga Viola és Gazsó Tibor, akik már évek óta foglalkoznak a néptáncosainkkal. Megmérettetésekre, vendégfellépésekre járnak, amiben remek partnerek a szülők is.


A Cs. Simon István Vers- és Prózamondó Találkozóra megtelt a nagyterem

A csókai egyesületben a népzenei szakosztályban citera- és hegedűoktatás folyik Mihók Attila és Polyák Dániel vezetésével, az irodalmi csoport viszont várja az érdeklődők jelentkezését. 

— Szeretnénk, ha a jövőben is mi szervezhetnénk meg a magyarországi Versünnep rendezvény vajdasági elődöntőjét. Az első elnökünk és egyik alapítónk, Cs. Simon István író, költő, újságíró nevét viselő vers- és prózamondó találkozónk továbbra is népszerű Vajdaságban, jövőre készülünk a tizedikre. Az idei évben a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági rendezvénynek minősítette a néptánctáborunkat és versmondó versenyünket, ami számunkra azt bizonyítja, hogy jó úton haladunk.


Részlet a néptánctábor záróműsorából

Kiss Tóth Erika arra is kitért, hogy a Csalogány asszonykórus két minősítésen is kiválóan szerepelt. A XIV. Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntője felnőttmezőnyében Budapesten Vass Lajos Nagydíjban, Csókán pedig a VII. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivál KÓTA-minősítőjén Aranypáva díjban részesült.

— Jelentős nekirugaszkodással vitte sikerre a csapatot Fehér Mária, az énekkar tagja, valamint Tóth Rozália művészeti vezető. A kórus lassan harminc éve tartja ezt a szintet. Az eddigi teljesítmény kötelezi a tagokat a minőségi munkára, hiszen ők sokak szemében példaképek nemcsak Vajdaságban, de külföldön is. A Fehér Piroska által vezetett Százszorszép kézimunka-szakosztály eredményessége nemcsak az együttes alkotásban, hanem a közösségépítésben is rejlik. A kézimunka- és a kézműves-foglalkozások kötik össze őket a hasonló vajdasági és magyarországi csoportokkal. A Kárpát-medence minden tájegységének mintáit ismerik, tanulnak és tanítanak, a hazai és a nemzetközi kiállításoknak nemcsak résztvevői, hanem szervezői is. A kézművesmesterségek iránt érdeklődők kedvéért csatlakoztunk A Szakkör mozgalomhoz, a második körben a gyöngyfűzést, a papírfonást, a vesszőfonást, a natúr kozmetikát és az éremgyűjtést vállaltuk fel. Az utóbbi témát a nemzeti történelmi és kulturális örökség szakosztályunk tagjaival szeretnénk körbejárni, és kíváncsian várjuk, sikerül-e felkelteni a fiatalok érdeklődését is. Fontos tudni, hogy Csonti István vezetésével ez a csoport is működik nálunk, hiszen ismernünk kell a településünk, a jeles épületeink, mint például a templom és a kastély történetét. Az egyesületünkben évente egyszer teret adunk a képzőművészetnek. Ilyenkor Igor Savićević tanár úr segítségével ifjú művészek szárnybontogatásának lehetünk a szemtanúi. Egy-egy alkalommal számos festmény készül, ezeket kiállításon csodálhatják meg az érdeklődők. Igyekszünk olyan oktatókat találni és alkalmazni a foglalkozásokhoz, akik a pályaválasztásban is példát mutatnak, segítenek a fiataloknak, mert úgy gondolom, ez is egyike a feladatainknak.


Munkában az ifjú képzőművészek

Az egyesület elnöke arra is emlékeztetett, hogy 2020-ban az öt évtizedes tevékenységükért, mellyel hozzájárultak a térségben élő magyarság hagyományainak megőrzéséhez és identitásának erősítéséhez, kiérdemelték a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjat. Mint mondta, ez arra kötelezi őket, hogy továbbra is lelkiismeretesen, odaadással és önzetlenül folytassák az eddigi munkájukat.

A csókai Móra Ferenc MME támogatói a Magyar Nemzeti Tanács, a Csoóri Sándor Alap — Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazdasági és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság, Csóka Község Önkormányzata, a Csóka Művelődési-Oktatási Központ, valamint nem utolsósorban a szülők.

A zárómondat pedig csakis ez lehet: együtt továbbra is erő vagyunk!

Táncosok vendégszereplésen (Fotók forrása: A Móra Ferenc MME Facebook-oldala)

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..