Szabadkán és Újvidéken ma elkezdődött a Magyar Nemzeti Tanács egyetemlátogatási programja. A Szabadkai Műszaki Szakfőiskola amfiteátrumában megtartott ünnepi megnyitón mintegy 80 harmadikos középiskolás vett részt, akik a nap folyamán ellátogattak az összes szabadkai felsőoktatási intézménybe, ahol magyarul vagy magyarul is folyik oktatás.
A Magyar Nemzeti Tanács 2016 tavaszán indította el a tájékoztató jellegű, az itthon maradást és az itthoni továbbtanulást népszerűsítő programját, mely során a középiskolák harmadikosait egy tanulmányútra hívják, melynek célállomása a két legnagyobb vajdasági egyetemi város. Egy egynapos kirándulás keretében a diákok meglátogathatják a szabadkai és az újvidéki egyetemi karokat, főiskolákat, ahol az intézmények vezetői, tanárai és a Magyar Nemzeti Tanács demonstrátorai fogadják őket, akik bemutatják az intézményt, az intézmény keretében működő szakokat, és megválaszolják az esetleges kérdéseket.
A szabadkai ünnepi megnyitón köszöntőt mondott Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, dr. Fürstner Igor, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója és dr. Námesztovszky Zsolt, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar professzora, valamint jelen volt Jerasz Anikó is, a Vajdasági Magyar Szövetség kinevezésre váró oktatási államtitkára, Góli Csilla, a szabadkai Városi Tanács tagja és több felősoktatási intézmény képviselője is.
— Az egyetemlátogatási programnak az a célja, hogy a harmadikosok, még mielőtt eldöntik, hogy hol szeretnének továbbtanulni, megismerjék azokat a lehetőségeket, amelyekkel élhetnek, ha az itthoni továbbtanulást választják — nyilatkozta Fremond Árpád. Az MNT elnöke elmondta, hogy Szabadkán több mint 80 érdeklődő diák vett részt a programon, akiknek megmutatták az itt található egyetemi karokat, melyek esetében magyar nyelven is tudnak vizsgázni. — Van olyan karunk, például az MTTK, ahol teljes egészében magyar nyelven folyik az oktatás, és vannak olyan karok is, ahol részlegesen történik ez, mint például a Közgazdasági vagy az Építőmérnöki Kar. A lényeg az, hogy mindamellett, hogy ezeket az egyetemeket megismerik, tájékoztatót kapnak a Magyar Nemzeti Tanács ösztöndíjprogramjáról is. Aki most tovább szeretne tanulni, és ezt itthon tenné, az harmadikosként körbejárhatja ezeket az egyetemeket, megismerheti ezeket a karokat, majd a nyáron részt vehet az MNT szerb nyelvű felkészítő táborában, ahová nem csupán a negyedikeseket, hanem a harmadikosokat is várják. Ezenfelül szeptemberben megszervezik az Eduexpót is, melynek keretében bemutatjuk az összes kart, ahol magyarul is lehet továbbtanulni, a zentai sportcsarnokban pedig szintén megismerkedhetnek a lehetőségeikkel és az MNT ösztöndíj-lehetőségeivel. Ezzel szeretnénk elérni azt, hogy minél többen tanuljanak tovább, és közülük minél többen itthon folytassák tanulmányaikat.
A diákok között voltak olyanok, akik még nem döntötték el, hogy hol szeretnék folytatni tanulmányaikat, de olyanok is akadtak, akiknek már határozott elképzelésük van a továbbtanulást illetően. Sarnyai Jessica a zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskolából érkezett, és még nem döntötte el, hol fogja folytatni tanulmányait. Azért vett részt ezen a nyílt napon, hogy pontosabb képet kapjon a lehetőségeiről, hogy lássa, milyen szakok közül tud majd választani. Elmondása szerint ezt a programot azért tartja fontosnak, mert így tisztába kerül azzal, hogy melyik egyetemi karokon van lehetősége magyar nyelven továbbtanulni, mert ha anyanyelven tanul, több esélye lenne a fejlődésre. Eke Nikoletta, aki szintén a zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskola tanulója, már eldöntötte, hogy a szabadkai Közgazdasági Karon szeretne továbbtanulni. Mint mondta, azért tartja fontosnak az itthoni továbbtanulást, mert bevallása szerint lokálpatrióta, szereti Vajdaságot, és itt tervezi a jövőjét.
A diákok, akik Magyarkanizsáról, Zentáról, Adáról és Óbecséről érkeztek a szabadkai kirándulásra, a műszaki szakfőiskola után meglátogatták a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kart, a Közgazdasági Kart, az Építőmérnöki Kart, az Óvó- és Edzőképző Szakfőiskolát, valamint a Gazdasági Akadémia Egyetem Gazdaság és Igazságügyi Jogi Kar szabadkai tagozatát.
Fényképezte: Kartali Róbert