Ezen a napon hunyt el 2000-ben az USA-ban (a kaliforniai Berkeley városban) prof. Harsányi János (angol névváltozatai: Charles Harsányi; John C. Harsanyi) magyar származású, Nobel-díjas, amerikai közgazdász.
Budapest, Józsefváros — 2023. szeptember 27.
A játékelmélet, azon belül pedig főként a nem kooperatív információs játékok, az úgynevezett Bayesian-játékok kutatója, illetve azok közgazdaságtanon belüli alkalmazásának megteremtője 1920. május 29-én született Budapesten. Magyarországot 1950-ben kényszerült elhagyni.
Pályafutása során fontos hozzájárulást nyújtott a játékelmélet és a gazdasági érvelés alkalmazásához a politikai és erkölcsi filozófia terén, valamint döntő jelentőségű volt az egyensúlyelemzés-tanulmányozása. Munkája eredményeként John Forbes Nashsel és Reinhard Seltennel megkapta az 1994. évi közgazdasági Nobel-díjat. Marx György (1927—2002) magyar fizikus, asztrofizikus, tudománytörténész szerint ő (mármint Harsányi professzor) is egy volt a „marslakók” közül. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
A „marslakók” kifejezés olyan neves magyar tudósok (többnyire, de nem kizárólag fizikusok és matematikusok) csoportjára vonatkozik, akik a XX. század folyamán az Egyesült Államokba emigráltak. Szilárd Leó (1898—1964) használta ezt a kifejezést, aki viccesen azt állította, hogy Magyarország a Marsról érkező idegenek frontja. Szilárd arra a kérdésre adott válaszában, hogy miért nincs bizonyíték a Földön túli intelligens életre annak ellenére, hogy annak nagy a valószínűsége, így válaszolt: „Már itt vannak közöttünk, csak magyarnak mondják magukat.”
Fényképezte: Martinek Imre