A helyi közösségnek évről évre szerényebb a költségvetése, de ezen nem is kell csodálkozni, hiszen a (még nem hivatalos) népszámlálási adatok alapján Magyarcsernye lakossága drasztikus mértékben csökkent. A 2001-es népszámlálás óta 20 százalékkal lettünk kevesebben - már alig vagyunk 1500-an. A lako...
Az idei évet a nagy esőzések okozta belvíz lecsapolásával kezdtük. A faluban három új vízelvezető csatornát ásattunk és kitakarítottuk a meglévő árkokat. Természetesen a határban is végeztettünk vízlecsapolási munkálatokat.
Kidolgoztuk a vízvezeték tervdokumentációját, az új szabályok szerint. Sajnos, a munkálatok a 2011. évben nem folytatódtak, mivel a Tartományi Nagyberuházási Alap nem biztosíthatta a szükséges anyagiakat. Ígéretet kaptunk, hogy a jövő év elején folytathatjuk a munkálatokat.
Aktívan részt vettünk templomunk felújításának a megszervezésében, az önkéntes munka és az avatóünnepség lebonyolításában. A nyár folyamán a közmunkaprogram keretében négy munkást alkalmaztunk négy hónapra, és általuk nemcsak a központot, hanem az egész falunkat szebbé tettük. Segítségükkel kitakarítottuk a temetőket, karbantartottuk a zöldfelületeket.
Mivel 2010-ben elmaradt a falunapi ünnepség, az idén igyekeztünk tartalmas programot szervezni. Hadd említsem meg, hogy ehhez a pénzt nem a helyi járulékból, hanem a támogatók adományaiból teremtettük elő. A költségek 260 ezer dinárt tettek ki, és részben az önkormányzat, részben pedig a Magyar Nemzeti Tanács és a VMSZ központi irodája biztosította. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a támogatóinknak, reméljük, a jövőben is számíthatunk rájuk.
Az elmúlt időszakban több pályázaton is részt vettünk - többnyire sikerrel. Támogatást kaptunk az új piactér kialakítására, a munkálatokat elkezdtük, és remélhetőleg a jövő év elején be is fejezzük. Többnyelvű falunév-táblát helyeztünk el, a határbeli utak rendezésére pedig 2 millió dinár támogatást hagyott jóvá a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság, és ugyancsak 2 millió dinárt nyertünk a határban lévő vízelvezető csatornák kitakarítására és felújítására.
A helyi járulékból havonta 130-140 ezer dinár gyűlik össze, évente pedig másfél millió dinár. Az önkormányzattól a helyi közösség fenntartására 250 ezer dinárt kapunk, ebből a szerény összegből gazdálkodunk. Az utcai világítás költsége 960 ezer dinár, egy munkaviszonyban lévő személy évi fizetése 380 ezer dinár, karbantartási munkálatokra 150 ezer dinárt költünk, az alkalmi munkások bére 60 ezer dinár, a helyi közösség irodájának adminisztratív kiadása 50 ezer dinár, a civilszervezetek szerény támogatása 50 ezer dinár, különkiadások 96 ezer dinár.
Reméljük, hogy 2012-ben befejezzük az elkezdett munkálatokat, és lesznek új beruházásaink is. Terveink között szerepel két ravatalozó megépítése, a műfüves kispálya befejezése, továbbá a helyi közösség és a művelődési egyesület helyiségeiben a fűtés megoldása.