- Máriás Endre fotójaIsmét a tiszaszentmiklósi katolikus plébánia adott otthont a Bánáti Újság nyári újságíró-iskolájának, melyet immár tizenkettedik alkalommal tartottunk meg. A tartalmas programot ezúttal tizennégy vajdasági és erdélyi érdeklődő teljesítette. Első leckeként rendhagyó előa...
- Máriás Endre fotója |
Ismét a tiszaszentmiklósi katolikus plébánia adott otthont a Bánáti Újság nyári újságíró-iskolájának, melyet immár tizenkettedik alkalommal tartottunk meg. A tartalmas programot ezúttal tizennégy vajdasági és erdélyi érdeklődő teljesítette.
Első leckeként rendhagyó előadást hallhattak a diákok: a hír műfajára vonatkozó tudnivalókat az egyik társuk segítségével elevenítették fel, a brassói Ambrus Melindától, aki már hétszer volt a tábor lakója. A tudósításról Tóth Lívia, a Bánáti Újság szerkesztője és Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője beszélt, majd a jelenlévők A hír szent, a vélemény szabad témára fejtették ki gondolataikat. Az interjú-készítés rejtelmeibe Ternovácz István, az Újvidéki Rádió szerkesztője avatta be a tanulókat, a riportról Klemm József, a Pro Média Vajdasági Magyar Újságíró Iskola vezetője értekezett. A jegyzet és a tárca fogalmát Balogh István íróval tisztázták a hallgatók, majd érdekes ''játék”-ban vettek részt: közös tárcát írtak, melyet még aznap este el is olvashattak a Vajdaság Ma délvidéki hírportálon, a szerző Beszély-gető elnevezésű rovatában.
Nagy sikert aratott a zentai Bolyai Filmműhely bemutatkozása, mely során Horváth Mihály és Póth Imre operatőr-rendező, Megyeri Gábor, a zentai Bolyai Gimnázium rendszergazdája, valamint Gyorgyevity Katalin, Szénási Eszter, Sándor Dániel és Boros Róbert fiatal alkotók közreműködésével válogatást mutattak be a filmtermésükből.
A tábor résztvevői munkafeladatot is kaptak: mindenkinek el kellett készítenie egy-egy interjút és jegyzetet, majd az utóbbit Kávai Mucsi Katalinnak, a Magyar Szó lektorának a jó tanácsai alapján nyelvhelyességi szempontból is megbeszélték.
Az újságíró-iskolások kellemes sétahajózáson ismerkedtek a Tisza szépségeivel, megtekintették a csókai Orpheus Egyesület South Park @ Serbia című előadását és a Midnight táncegyüttes egész estét betöltő műsorában gyönyörködtek. A rendezvényen sor került Balogh István: Megélesztő ákombákom és Dudás Károly: Ketrecbál című könyvének a bemutatójára, Kónya Sándor csókai versénekes pedig vajdasági költők megzenésített költeményeit adta elő.
A tanfolyam, melyet a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt ifjúsági eseménnyé nyilvánított, a Hét Nap Lapkiadó Kft., a csókai Művelődési és Oktatási Központ, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének és a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciójának a segítségével jöhetett létre, házigazdája a tiszaszentmiklósi Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör volt.